9679385083

9679385083



Prasa polonijna w sieci 61

Forum są reprezentowane polska racja stanu oraz kierunki polityki zagranicznej, a także promuje się upowszechnianie wiedzy o polskim uczestnictwie w Unii Europejskiej. Najistotniejszym elementem Forum jest debata na temat roli mediów polonijnych w utrzymywaniu więzi z krajem oraz w promocji Polski w świecie. Forum rozpoczyna się w Tarnowie. Podczas 2-3 dni odbywają się warsztaty, prezentacje i konferencje. Następnie uczestnicy udają się do konkretnego gospodarza województwa, gdzie dziennikarze zbierają materiały do publikacji. Dotychczas gospodarzami były województwa: małopolskie, podkarpackie, łódzkie i świętokrzyskie. Forum jest wspierane przez Senat, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ministra właściwego do spraw kultury, samorząd terytorialny, jak i przez indywidualnych sponsorów1. Corocznie odbywają się spotkania marszałka Senatu i Komisji Emigracji i Polaków za Granicą z uczestnikami Światowego Forum Mediów Polonijnych.

Ostatnie, trzynaste z kolei Forum (Tarnów - Katowice), odbyło się 5-12 września 2005 roku2. Wiodącym tematem była perspektywa europejska regionu śląskiego w XXI wieku: gospodarka - kultura - turystyka. W trakcie konferencji, podczas dyskusji i spotkań była kontynuowana rozmowa o możliwościach prasy oraz stacji radiowych i telewizyjnych, działających w środowiskach Polonii, w kreowaniu pozytywnego wizerunku Polski oraz jej promocji gospodarczej, kulturalnej i turystycznej w Europie i na świecie. Zdaniem uczestników Światowego Forum Mediów Polonijnych, pochodzących z dwudziestu trzech państw, głównymi zadaniami polonijnych mediów, poza promowaniem Polski w kraju osiedlenia, powinno być poszukiwanie platformy współpracy gospodarczej, kulturalnej i turystycznej pomiędzy partnerami z Polski i ze świata.

Oficjalnym patronem Polonii jest Senat RP, który cieszy się wśród Polonii i przedstawicieli emigracji dużym zaufaniem. Utworzenie w 1990 roku przez grupę senatorów i dostojników kościelnych stowarzyszenia „Wspólnota Polska” wzmogło zaufanie Polonusów do prób konsolidacji Polonii z Macierzą. Pierwszym prezesem stowarzyszenia został Marszałek Senatu prof. Andrzej Stelmachowski, który tę funkcję czynnie sprawuje do dzisiaj. Wyrazem senackiego patronatu nad Polonią i Polakami za granicą była uchwała Izby w 1990 roku. Sam zaś system pomocy Polonii i Polakom za granicą został ukształtowany w wyniku realizacji uchwały Rady Ministrów nr 145 z 5 listopada 1991 roku w sprawie współpracy z Polonią, emigracją i Polakami za granicą, która nałożyła na organy administracji rządowej określone zadania w tym zakresie. Do istniejącego systemu pomocy Polonii i Polakom za granicą kwalifikuje się także praca wielu innych fundacji i stowarzyszeń, np. rządowa fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”, której statutowym celem jest udzielanie pomocy osobom polskiego pocho-

1

www.king.tarnow.pl.

2

www.king.tarnow.pl/~boniu/odnkomu3.htm.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Prasa polonijna w sieci 63 o charakterze programowym, a pozostałe 16 420 000 zł przewidziano na wyko
Prasa polonijna w sieci 65 Program dla Zagranicy Polskiego Radia S.A. jest jedynym w Polsce, zakrojo
PZP 1918 1994 s82 Par/.ymies S., Polska w Trójkącie Weimarskim, w: „Rocznik Polskiej Polityki Zagran
1.    Audycje nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu
Panstwo i prawo Polska racja stanu? Jerzy Giedroyć Julian Mieroszewski „Przez właściwą polityk
PZP 1918 1994 s42 W obecnej sytuacji polska racja stanu nie może obejmować wyłącznie własnych intere
ILE PODATKU CIT PLĄCĄ SIECI HANDLOWE DANEMLNZŁ Jeronimo Martins Polska SA Rossmann Supermarkety
giełdy oun008 60.Co tworzy koło tętnicze (Willisa)? 61 .jakie są neurony ruchów dowolnych? Centralny
img06601 61 d I), Dęby są drzewami liściastemi. Sosny, świerki, jodły i modrzewie są drzewami szpil
IMG92 (7) 25) Warunek zachowania potoku ruchu w węzłach sieci. Równania potoku mchu dla węzłów siec
mleko biotechnologia7 ssp. cremoris oraz bakterie z rodzaju Leuconostoc. Drożdże są reprezentowane

więcej podobnych podstron