9679385733

9679385733



Odwzorowanie elementów przestrzeni na płaszczyźnie. Metody rzutowania i ich wykorzystanie w praktyce inżynierskiej. Podstawowe wiadomości o wielościanach i powierzchniach w aspekcie ich praktycznego wykorzystania. Widoki rysunkowe i przekroje. Wymiarowanie. Rysunki odtworzeniowe elementów maszyn i części aparatury. Odtworzeniowy rysunek architektoniczno-budowlany: zasady wykonywania, wykorzystanie dla dokumentacji wewnętrznej instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej. Schematy (technologiczne) instalacji stosowanych w inżynierii środowiska. Podstawy programu AutoCAD.

4.    Informatyka i programowanie

Budowa i zasady działania komputera, systemów oraz sieci komputerowych. Oprogramowanie podstawowe i specjalistyczne. Lokalne sieci komputerowe. Poczta elektroniczna. Internet.

Algorytm i schemat blokowy programu. Języki programowania. Przegląd podstawowych funkcji wbudowanych i procedur. Edycja tekstów. Stosowanie edytora równań i rysunków. Umieszczanie obiektów i grafik. Wprowadzenie do obliczeń inżynierskich z pomocą arkusza kalkulacyjnego. Stosowanie funkcji matematycznych - wbudowanych solwerów. Tworzenie wykresów i grafik. Zarządzanie arkuszami i zeszytami. Projektowanie baz danych. Tworzenie tabel, kwerend, formularzy i raportów. Wprowadzanie danych. Aplikacje i makra. Prezentacja danych, obliczeń i estymacji. Instalowanie animacji i plików dźwiękowych. Tworzenie prezentacji przenośnych. Statystyczna obróbka danych doświadczalnych. Metody estymacji parametrycznej i nieparametrycznej. Badanie cech przeciętnych populacji i asymetrii. Testy statystyczne. Metody numeryczne rozwiązywania problemów matematycznych w zastosowaniach inżynierskich.

5.    Chemia środowiska

Atomy i pierwiastki. Układ okresowy pierwiastków. Właściwości chemiczne poszczególnych grup pierwiastków. Wiązania chemiczne, cząsteczki i związki. Kwasy, zasady, sole, związki kompleksowe. Termodynamika i kinetyka chemiczna. Równowaga chemiczna, równowagi jonowe (stała i stopień dysocjacji, roztwory buforowe). Rozpuszczalność, stężenie roztworów. Równowagi fazowe. Adsorpcja. Koloidy. Osmoza. Grupy funkcyjne. Klasy związków organicznych: aminokwasy, peptydy, białka, węglowodany, lipidy, enzymy, kwasy nukleinowe. Podstawowe zanieczyszczenia nieorganiczne i organiczne oraz ich przemiany w środowisku. Elementy chemii środowiska wodnego, gleby i powietrza. Źródła, natura i chemia substancji niebezpiecznych-trucizn środowiskowych.

6.    Biologia środowiska i ekologia

Budowa organizmu - komórki i tkanki. Różnice w budowie organizmu zwierzęcego i roślinnego. Nazewnictwo oraz klasyfikacja roślin i zwierząt. Ogólna charakterystyka i znaczenie w biosferze wybranych jednostek systematycznych. Dynamika organizmów i gatunków - podstawowe wiadomości dotyczące rozmnażania i genetyki. Podstawowe formacje roślinne występujące na kuli ziemskiej. Sposoby ochrony obiektów i obszarów o wysokich walorach przyrodniczych. Struktura i funkcjonowanie ekosystemów. Źródła i przepływ energii. Cykle biogeochemiczne. Ekologia organizmów, populacji i biocenoz. Środowisko geograficzne. Globalne aspekty antropopresji na środowisko. Zagrożenia równowagi ekologicznej, czystość środowiska, normy ekologiczne.

C. PRZEDMIOTY KIERUNKOWE 1. Technologie środowiskowe

Ekologia w gospodarce wodno-ściekowej. Rodzaje i charakterystyka ścieków. Oczyszczanie ścieków: mechaniczne i biologiczne. Usuwanie substancji biogennych. Zagospodarowanie osadów ściekowych. Nowe technologie oczyszczania ścieków. Odnowa wody. Odpady - rodzaje i właściwości w aspekcie uciążliwości dla środowiska oraz możliwości ich utylizacji i unieszkodliwiania. Strategie w gospodarce i przetwarzaniu odpadów oraz zasady postępowania z odpadami. Obowiązki wytwarzającego odpady i obowiązki odbiorcy odpadów. Rozwiązania organizacyjne i techniczne w zakresie gromadzenia i transportu odpadów. Wykorzystanie odpadów. Unieszkodliwianie odpadów: składowanie na wysypiskach, biologiczne, termiczne, specjalne. Ograniczanie powstawania odpadów. Międzynarodowy obrót odpadami.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
DSC09124 W celu odwzorowania obiektu przestrzennego na płaszczyźnie wykorzystuje się dwa rodzaje rzu
DSC09124 W celu odwzorowania obiektu przestrzennego na płaszczyźnie wykorzystuje się dwa rodzaje rzu
Zdjęcie0118 Sposoby odwzorowania kuli (elipsoidy) na płaszczyznę O przez rzutowanie geometryczne - t
WP 1310216 Elementy trasy w planie f przekroju Rzuty krzywej przestrzennej na płaszczyzny - eterneo
WP 1310212 Elementy trasy w planie i przekroju Rzuty krzywej przestrzennej na płaszczyzny - element
str & Obraz płaszczyzny Odwzorowanie płaszczyzny polega na odwzorowaniu elementów, które tę płaszczy
Zdjęcie0119 Sposoby odwzorowania kuli (elipsoidy) na płaszczyznę □    przez rzutowani
RYSUNEK TECHNICZNY PROJEKTOWANIA, ODWZOROWANIA PRZESTRZENI NA PŁASZCZYŹNIE, PRZYBORY KREŚLARSKIE,
DSC09155 - —ooiektu przestrzennego na płaszczyźnie z wykorzystaniem rzutowania prostokątnego - rzuty
DSC09155 - —ooiektu przestrzennego na płaszczyźnie z wykorzystaniem rzutowania prostokątnego - rzuty
Scan0042 Element prętowy na płaszczyźnie Rozważymy pręt sprężysty o sztywności EA i długości / w lok
DSC09133 mm * bezpośrednia odwzorowa niem obieldti na płaszczyźnie pionowe) *, Perspektywa bezpośred
DSC09133 mm * bezpośrednia odwzorowa niem obieldti na płaszczyźnie pionowe) *, Perspektywa bezpośred
Wybrane metody aktywizujące i ich wykorzystanie na zajęciach lekcyjnych w edukacji

więcej podobnych podstron