9693892972

9693892972



15

Gazeta Jarocińska

51 (688) 19 grudnia 2003 www.gj.com.pl


Informacje

Be z wonny zabójca czyha


Jest bezbarwny, bezwonny, zabija bardzo szybko. Powstaje przez niecałkowite spalenie węgla. Tlenek węgla. Może się pojawić, gdy przewody kominowe są zatkane. Tylko w listopadzie jarocińska straż pożarna odnotowała dwa pożary, spowodowane niesprawnością przewodów kominowych.


»


STANISŁAW BOGIELCZYK twierdzi, ze część mieszkańców powiatu jarocińskiego me zgadza się na sprawdzenie stanu technicznego przewodów


ELŻBIETA RZEPCZYK

- Ludzie nie dbają o przewody

0    kominowe: dymowe, spalinowe. wentylacyjne, klimatyzacyjne

-    twierdzi straszy kapitan Robert Kaczmarek z. Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie. - Najbardziej niebezpieczne są przewody, które odprowadzają spaliny z budynków, gdzie występuje ogrzewanie na paliwo stałe (węgiel, drewno, miał). Przy ich niecałkowitym spalaniu powstaje tlenek węgla. Zgodnie z przepisami dymowe przewody kominowe należy czyścić cztery razy w roku. a raz w roku trzeba sprawdzić ich stan techniczny. Ten obowiązek ciąży na właścicielu lub administratorze budynku. Zdaniem kominiarzy i strażaków tylko zarządcy obiektów publicznych i wielorodzinnych systematycznie proszą ich o czyszczenie i sprawdzanie stanu technicznego przewodów kominowych.

Znacznie gorsza sytuacja jest w budynkach jednorodzinnych. Pomiędzy kominiarzami na terenie powiatu jarocińskiego istnieje ciche porozumienie. - Mamy wyznaczone rejony, gdzie świadczymy nasze usługi. Jeśli nie byłoby takiej umowy, to mogłoby dojść do takiej sytuacji, że w jednej wiosce kominiarz chodziłby dwa razy w miesiącu, a w jeszcze innej nie byłoby go przez pół roku - mówi Stanisław Bogielczyk. mistrz kominiarski ze Spółdzielni Kominiarskiej w Jarocinie. Pracownicy spółdzielni zapewniają, że raz na kwartał pukają do drzwi właścicieli budynków i są gotowi wyczyścić przewody kominowe. Bywa

1    tak. żc część ludzi nic chce wpuścić kominiarza. - Na 50 zabudowań trzy, cztery rodziny odmawiają, abyśmy wymiatali. Są i tacy, którzy dają pieniądze, ale nie pozwalają wymiatać. Nie będę się Z nikim szarpał, żeby wpuścił mnie na swój strych czy f>o zwoi ił wejść na dach. Kominiarze mogą zgłosić do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, że ktoś notorycznie odmawia czyszczenia przewodów kominowych. - Ale my nie chcemy na nikogo donosić. Każdy powinien być świadomy, jakie zagrożenie niosą nieszczelne lub zapchane przewody kominowe

-    opowiada Bogielczyk.

Raz w roku należy dokonać przeglądu stanu technicznego przewodu. Do ich roz.szczelnienia i pękania dochodzi najczęściej w starych budynkach. Tych ostatnich na terenie powiatu jest aż 80 procent.


W przypadku usterek kominiarze sporządzają protokół, a właściciel jest zobowiązany do ich niezwłocznego usunięcia. Ale najczęściej dokument z zaleceniami trafia do szuflady. - Zdarza się. że te nieprawidłowości nie są usunięte nawet przez rok. Mamy na to dowody. że nakazaliśmy usunąć defekty. Kopia pisma z zaleceniami jest w naszej spółdzielni - wyjaśnia kominiarz. Problem w tym, że nikt nie kontroluje, czy właściciel usunął usterki. Kominiarze i straż pożarna nie mają do tego uprawnień. Do PI NB nie docierają te informacje. - Kominiarze nie mają obowiązku zgłaszania tych zagrożeń, ale zw róciłem się do nich z taką prośbą. Jednak l>ardzo rzadko sygnalizują te sprawy - mówi Skrzypczak.

W tym roku na terenie powia


tu nic było śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla. Tylko w listopadzie straż pożarna odnotowała dwa pożary, wywołane złym stanem technicznym przewodów kominowych. - W jednym przypadku było to rozszczelnienie komina, a w drugim zapalenie sadzy. Kominiarz po oględzinach stwierdził. Że ten przewód kominowy nie był czyszczony od około 6 lar - relacjonuje starszy kapitan Kaczmarek. - Na szczęście nie było ofiar. Myślę, że te pożary będą się nasilały, bo sezon grzewczy dopiero się rozpoczyna. W ubiegłym roku na terenie powiatu jarocińskiego odnotowano cztery pod-czadzenia. Do zaczadzenia może dojść także przy użytkowaniu ogrzewania gazowego. Tlenek węgla może powstać przy nieprawidłowym montażu i obsłudze urządzeń.


Rozmowa z

STEFANEM SKRZYPCZAKIEM

Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego

Jak często kontrolujecie właścicieli, administratorów obiektu, czy posiadają dokumenty świadczące o sprawności przewodów kominowych?

W 2001 i 2002 roku sprawdziliśmy 76 obiektów użyteczności publicznej. Stan przewodów kominowych był zadowalający. Na pewno sprawne są przewody we wszystkich szkołach na trenie powiatu.

Jak ta sprawa wygląda odnoście budynków jednorodzinnych?

Nie ma ludzi, żeby systematycznie przeprowadzać takie kontrole. Działamy na zasadzie donosu. Jeśli ktoś napisze lub zadzwoni. żc gdzieś są przewody zagrażające życiu lub zdrowiu ludzi, to nic bagatelizujemy tego sygnału. Z własnej inicjatywy ujaw niliśmy cztery przypadki przewodów, które były w złym stanic. Właściciele budynków otrzymują nakaz usunięcia usterek. Jeśli ludzie uchylają się od wykonania decyzji, to czeka ich postępowanie egzekucyjne.

Jaka kara grozi właścicielowi obiektu, który ma niesprawne przewody kominowe?

Jest to mandat w wysokości 1.0CX) zl lub sprawa trafia do Sądu Grodzkiego.

Ile decyzji w tym roku wydaliście o zakazie użytkowania przewodów kominowych?

Jedną, ale właściciel bardzo szybko usunął usterki.

OBJAWY ZATRUCIA TLENKIEM WĘGLA

Bóle i zawroty głowy, duszności, nudności, wymioty, oszołomienie, osłabienie, przyspieszenie czynności serca i oddychania Przy ciężkim zatruciu występują utrata przytomności, śpiączki, drgawki, a w końcu porażenie ośrodka oddechowego, co może prowadzić do śmierci Powikłaniami zatruć tlenkiem węgla są zmiany zwyrodnieniowe w ośrodkowym układzie nerwowym objawiające się pogorszeniem pamięci i zdolności koncentracji. bezsennością oraz zapalenie płuc. Leczenie polega na tlenote-rapii. w razie konieczności zastosowaniu sztucznej wentylaqi

Tlenek węgla - bezbarwny, bezwonny. palny, bardzo toksyczny gaz. trudno rozpuszczalny w wodzie, z powietrzem tworzy mieszankę wybuchową Wdychanie CO powoduje śmierć, (gaz ten łączy się z hemoglobiną krwi uniemożliwiając przyłączenie przez nią tlenu) Powstaje przy niecałkowitym spalaniu węgla lub reakcji węgla z parą wodną




Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Gazeta Jarocińska 51 (688) 19 grudnia 2003 www.gj.com.pl Informacje NOWE MIASTO BĘDZIE MIAŁO
27 Gazeta Jarocińska 51 (688) 19 grudnia 2003 www.gj.com.pl Informacje Polsko-niemieckiespotkanie w
i I I Gazeta Jarocińska 51 (688) 19 grudnia 2003 www.gj.com.pl InformacjeRemontw przyszłym
13 Promocja Gazeta Jarocińska 51 (688) 19 grudnia 2003 www.gj.com.pl Przyjdź doCyfrowego Studia
2 Informacje Gazeta Jarocińska 51 (688) 19 grudnia 2003 www.gj.com.pl RADNI NOWOMIEJSCY DOŁOŻYLI NA
20 Gazeta Jarocińska, 51 (688) 19 grudnia 2003 www.gj.com.pl R APC Jak drogowcy są przygotowani 
24 _ Informacje Gazeta Jarocińska 51 (688) 19 grudnia 2003 www.gj.com.pl UCZNIOWIE Z PRZEDSZKLAKAMI
O GŁOSZENIA Gazeta Jarocińska 51 (688) 19 grudnia 2003 www.gj.com.pl Z Okazji Świąt Bożego Narodzeni
Gazeta Jarocińska 51 (688) 19 grudnia 2003 www.gj.com.pl BEZPŁATNY POMIAR • ZAKUP ZA GOTÓWKĘ I NA
J Gazeta Jarocińska 51 (688) 19 grudnia 2003 www.gj.com.pl Ogłoszenia Zakład Przetwórstwa
34 _ O GŁOSZENIA Gazeta Jarocińska 51 (688) 19 grudnia 2003 www.gj.com.pl KONCESJONOWANA AGENCJA
36 O GŁOSZENIA Gazeta Jarocińska 51 (688) 19 grudnia-2003 www.gj.com.pl Sprzedam MB VIT0 - 98 r.
39 St 2C. *f Gazeta Jarocińska 51 (688) 19 grudnia 2003 www.gj.com.pl ISport I EDYCJA WIELKOPOLSKIEJ
Informacje Gazeta Jarocińska 51 (688) 19 grudnia 2003 www.gj.com.pl Groził i podpalił WRZUCIŁ DO
8 Informacje Gazeta Jarocińska 51 (688) 19 grudnia 2003 www.gj.com.pl
16 Informacje Gazeta Jarocińska 51 (688) 19 grudnia 2003 www.gj.com.plPółtora rokuczekania- Jeszcze
17 Gazeta Jarocińska 51 (688) 19 grudnia 2003 www.gj.com.plNFORM AC JE 210.000 ZŁ Z SAPARD-U NA TWOR
Gazeta Jarocińska 51 (688) 19 grudnia 2003 www.gj.com.plAnioł stróż z sąduPonad 700 osób w całym pow
■r Gazeta Jarocińska 51 (688) 19 grudnia 2003 www.gj.com.plZa mało etatów

więcej podobnych podstron