9733773560

9733773560



Wrocławska szkoła matematyczna 77

wraz z biblioteką do nowego gmachu przy moście Grunwaldzkim, biblioteka ta była nadal wspólna. I dopiero powstanie na Politechnice we wrześniu 1968 r. silnego Instytutu Matematyki i Fizyki Teoretycznej ze Stanisławem Gładyszem jako dyrektorem, założenie odrębnej biblioteki oraz rozpoczęcie kształcenia własnych studentów matematyki na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki - rozpoczęło proces dezintegracji i powstanie z czasem kilku pochodnych szkół matematycznych.

Od owej pory dezintegracja postępuje, ale jak dotąd nigdy nie stała się pełna. Bliskie związki personalne, wspólne niektóre seminaria, wspólne wydawnictwa (Colloquium Mathematicum oraz Probability and Mathematical Statistics), przechodzenie z jednej uczelni na drugą (z Politechniki na Uniwersytet przeszli profesorowie Andrzej Kisielewicz i Adam Rybarski, z Uniwersytetu na Politechnikę przeszli profesorowie Jacek Cichoń, Mirosław Ku-tyłowski, Witold Roter, Czesław Ryll-Nardzewski, Krzysztof Stempak, Bogdan Węglorz), a w pewnej mierze także Oddział Wrocławski PTM - podtrzymują stare więzi.

Osobliwym rysem charakterystycznym pokolenia pionierów była niechęć do pisania monografii i podręczników. Był to rys dramatycznie odmienny od innych szkół, np. warszawskiej i miał on oczywiście silne negatywne skutki, choć były i wyjątki, np. monografia Władysława Slebodzińskiego Formes exterieures czy późniejsze książki Stanisława Hartmana, Władysława Narkiewicza, Romana Dudy, Bolesława Kopocińskiego, Bolesława Gle-ichgewichta i innych.

Troskę pionierów, by być razem, najlepiej wyrażało ogólne seminarium wtorkowe. Powstało ono z inicjatywy Edwarda Marczewskiego, który też kierował nim niemal do ostatnich lat swego życia. Było ono wspólne dla całego środowiska i choć nikt nie sprawdzał obecności, wszyscy brali w nim udział. Nazywano je czasem „przeglądem publikacji”, referowano bowiem na nim ciekawsze wyniki z całej matematyki i ciekawsze monografie, a z czasem także wrażenia naukowe z rzadkich początkowo podróży zagranicznych. Po części naukowej (Hugo Steinhaus lubił mawiać, że żadne spotkanie matematyków nie może się obyć bez części naukowej) następowała część organizacyjna, poświęcona różnym sprawom bieżącym, a czasem i ogólniejszym, jak rozwój młodej kadry, uruchomienie nowych specjalności itp. Osobowość pionierów sprawiała, że seminarium było znakomitą szkołą kultury matematycznej i organizacyjnej, a także miejscem, gdzie wszyscy się chętnie spotykali. Zmierzch seminarium zaczął się od usunięcia Edwarda Marczewskiego z uniwersytetu w 1968 r., a kiedy parę lat później choroba uwięziła go w domu - zamarło ono ostatecznie. Podejmowane parokrotnie próby jego wskrzeszenia nie powiodły się. Zabrakło osobowości jego twórcy, a może i czasy były już inne.

Innym wyrazem troski, by być razem, były wspólne inicjatywy takie jak założenie Nowej Księgi Szkockiej czy zorganizowanie w 1946 r. IV Zjazdu



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Wrocławska szkoła matematyczna 83 miała już byt utrwalony. Dzięki symbiozie Uniwersytetu z Politechn
Wrocławska szkoła matematyczna 85 c)    procesy stochastyczne jako miary w przestrzen
Wrocławska szkoła matematyczna 87 Zawsze żywa była we Wrocławiu teoria liczb. Z wczesnych wyników
Wrocławska szkoła matematyczna 89 została w tym Instytucie utworzona Katedra Metod Numerycznych, któ
90 R. D u d a, A. Weron III. Piętno PRL. Wrocławska szkoła matematyczna powstała i rozwinęła się w c
Wrocławska szkoła matematyczna 91 Gleichgewicht), zakazy wyjazdów (Bogdan Węglorz, Roman Duda i inni
Wrocławska szkoła matematyczna 93 Paweł GŁOWACKI (1953-): dr 1980 (A. Hulanicki), hab.1987, prof.199
95 Wrocławska szkoła matematyczna Jan ROSIŃSKI (1950-): dr 1977 (W. A. Woyczyński), hab.1985 (przewó
Wrocławska szkoła matematyczna 75 przeciw tyfusowi dla Wehrmachtu. Jesienią 1945 r. kursował jeszcze
Wrocławska szkoła matematyczna 79 W latach czterdziestych i pięćdziesiątych ogromna była jeszcze rol
Wrocławska szkoła matematyczna 81 Istotną rolę w poczuciu wspólnoty odgrywały także osoby stojące w
do NOWEGO BIURA PRZY ULICY TARGOWEJ 5 W CHORZOWIE ZA ZWIĄZANE Z
page0178 168 S. DICKSTEIN. Nota. Patrz Wstęp do Filozofii matematyki dla zrozumienia znaczenia tego
OLDSCHDDL • STARA DOBRA SZKOŁA • MATEMATYKAFiszki MATURZYSTY1000 DWUSTRONNYCHKART DO SAMODZIELNEJ
Do nowego kampusu WSB możesz dojechać: Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku Nowy kampus dysponuje dużym
Do nowego kampusu WSB możesz dojechać: Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku Nowy kampus dysponuje dużym
Do nowego kampusu WSB możesz dojechać: Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku Nowy kampus dysponuje dużym

więcej podobnych podstron