9814371983

9814371983



85


ŚWIAT W CZASOPISMACH MŁODZIEŻOWYCH

je. że papież jest wyłącznie podmiotem opisywanych zdarzeń, nie jest uzależniony od innych działających agensów6. Również święci1 i apostołowie wielokrotnie goszczą na łamach tygodnika; bohaterami publikacji są także księża, zakonnicy (i zakony), biskupi oraz przedstawiciele kurii watykańskiej.

Człowiek (także „bliźni” 0,3087) w relacji z Bogiem tworzy oś. wokół której konstruowany jest językowy świat tygodnika Droga. Więź człowieka z Bogiem i innymi ludźmi (0.2473) opiera się na miłości (0,3561):

Dobrze jest wierzyć w Boga-Miłość i na miłość odpowiedzieć tym samym / Kocha więc drugiego jak siebie samego / prawdziwa tragedia to nie kochać / kochać swojego prześladowcę.

..Człowiek jako istota rozumna i wolna” dąży do Boga. który tę wolność „szanuje". Jednak Bóg „nie pozostaje bierny”, ponieważ „człowiek nie jest istotą doskonałą" i „jest grzeszny”, „popełnia błędy". W otoczeniach słowo-forrn zw iązanych z człowiekiem pojawia się więc także „śmierć". ..uwikłanie", „grzech", „zło", „lenistwo", chociaż dominują odniesienia pozytywne: „miłość". „wolność", „łaska". Opisywane kolokacje wskazują na to. że na łamach Drogi mamy do czynienia z podejmowaniem tematów fundamentalnych związanych z kondycją współczesnego człowieka. Warto ten fakt docenić, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę to. że Droga jest adresowana do młodego czytelnika.

m

Młodzież (0.2508) to z kolei najistotniejszy bohater zbiorowy pojawiający się w tygodniku katolickim. Młodzież „zaangażowana", działająca w' Duszpasterstwie Dzieci i Młodzieży, organizująca Forum Młodych, występująca na Festiwalu Młodzieżowej Piosenki Religijnej, ale także młodzież „trudna", będąca obiektem zainteresowania sekt. młodzież „sięgająca po papierosy", młodzież. która „często boryka się z trudnymi pytaniami”. Tygodnik Droga jest pismem wydawanym dla uczniów (klasa, szkoła — 0.1736). pismem tworzonym z myślą o upowszechnianiu pozytywnych wzorów dla nastolatków Dziennikarze tygodnika są przekonani, że dla procesu wychowania najważ-mejszę jest dom (0,0473). ale dla młodych ludzi w Polsce najważniejszą grupą odniesienia w sferze wartości jest grono rówieśników. Dlatego Droga pełni funkcję organizującą swoich czytelników w koła duszpasterstwa młodych, grupę odnowę w Duchu Świętym. Z tych samych powodów w ielokrotnie na łamach tego czasopisma przedstawiani są pozytywni bohaterowie ze świata muzyki młodzieżowej, bohaterowie dynamiczni, niegdyś hołdujący niebezpiecznej zasadzie „sex & drugs & rock'n‘roli", obecnie nawróceni katolicy: MALEC). LICA. JACEK WĄSOWSK1. TOMASZ ŻÓŁTKO. TYMOTEUSZ, ze-( „Agensami nazywani) tych uczestników działań. klórz\ mają zdolność celowego działania Agcusy sprawiają. ze rzeczy się dzieją zgodnie / ich planami i zamiarami" Uczestników, których działania dotyczą na/ywu .się pulicnsaini. łan C u n n c I I. Dariusz G a 1 a s i ń s k i. Opowieści dziennikarskie. Zeszył} Prasoznawcze 1995. nr 3-4, s 52 • Postacie świętych bardzo często pojawiaj4 się w tekstach Drogi Skrót św <306. występuje w sąsiedztwie imion Piotr Jan, Józef. Teresa. January. Augustyn. Paweł. Stanisław. Andrzej. Anna Antoni. Bernard Bonilacy. Duch Święty. Filip. Franciszek. Grzegorz. Hieronim, Ignacy. Jadwiga. Jar.. Jan Chrzciciel. Łukasz Maksymilian Kolbe Marek, Mateusz. Mikołaj. Norbert, Stanisław. Teresa Tomasz Wojciech Nierzadko pojawia się także Święta Rodzina



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
katastrofizmu (uważali, że w czasie wojny katastrofizm jest zgubny). Młodzi uważali, że katastrofizm
36 (205) je że substancja jest biała, lecz że wygląda na coś, co płonęło. Jo) konsystencja jest włók
maistre o papiezu009601 96 . * A . „Nie jest to dowolną tylko sprzecznością, gdy kto mówi, źe Papie
maistre o papiezu019301 193Rozdział II. WOLNOŚĆ CYWILNA LUDZI. Widzieliśmy, źe Papież jest naturaln
page0344 340 którzy nauczali, że dusza jest śmiertelną i to na pozór nie bez słusznych powodów. My b
IMGT66 Opieka domowa nad zdrowiem dl/lcJtl bie tym. ze ono jest jut tak duże, te nie potrzebuje w dz
czy przekonanie, że mit jest formą świadomości, od której nie ma ucieczki, i którą daje się wykorzys
15 ROZBIERANIE JÓZIA dzieć, że „formą” jest to, co „w jednostce nie jest indywidualne”7. Ale to
15 ROZBIERANIE JÓZIA dzieć, że „formą” jest to, co „w jednostce nie jest indywidualne”1. Ale to
CCF20111211058 62 KULTURA POPULARNA 2010 NR I je, jak niejasne jest dziś pojęcie „odbiorcy kultury”
Denis Diderot - głosił, że wolność jest darem Nieba i żaden człowiek nie otrzymał prawa by rząd
Prawo członka OFE do środków zgromadzonych w funduszu Wprawdzie OFE jest wyłącznym podmiotem praw
10 Kamil Minkner podkreśla zarazem, że polityka jest czymś rzadkim i niecodziennym, i dlatego nie ws
Bez nazwy! r refleksję. Wszystko, co mówisz, świadczy o tym, że fizycznie jest bez zarzutu. Mówiąc g
P1060374a Dzieci a śmierć Nastolatki w pełni rozumieją że śmierć jest procesem nieodwracalnym, ale m
page0208 198 rany. Myślę że w paralelizmie jest błąd radykalny, który dotąd nie dostatecznie był zaz
Hipoteza umiarkowanych zakłóceń głosi, że bioróżnorodność jest najwyższa wtedy, gdy zakłócenia nie
Koncentracja Jeśli widzisz, że dziecko jest skupione na jakiejś aktywności, nie przeszkadzaj (n
zy - wykonany jest wyłącznie z k zaczyn cementowy tylko p :iam kruszywa i spaja je ze

więcej podobnych podstron