9814372304

9814372304



003

kami rezonansowymi, jakimi są na przykład piszczałki organowe czy wnęki elektromagnetyczne. Te ostatnie (jak lampa zwana magnetronem, a używana w radarze) stosowane są w elektronice do wytwarzania intensywnych fal elektromagnetycznych o żądanej częstości, zwanej częstością rezonansową wnęki. Każda wnęka ma charakterystyczny „czas życia“, to znaczy czas, po którym promieniowanie elektromagnetyczne wycieka z wnęki.

W mechanice kwantowej cząstki i fale to pojęcia zamienne, a energia charakteryzująca cząstkę czy stan jądrowy może być wyrażona przez równoważną częstość. Innymi słowy, energia jest proporcjonalna do częstości. Fakt, że cząstka A pojawia się, gdy pion jest rozpraszany przez proton przy pewnej energii — energii rezonansowej — lub w jej pobliżu, można ująć inaczej mówiąc, że cząstka ukazuje się przy pewnej częstości. Tak więc energia rezonansowa w fizyce cząstek może być porównana z częstością rezonansową wnęki akustycznej czy elektromagnetycznej. Co jest „wnęką“ w fizyce cząstek? Jest to struktura zmyślona: każdemu zbiorowi liczb kwantowych przypisujemy jedną wnękę.

Analogię między cząstkami nietrwałymi a własnościami rezonansowymi wnęk elektromagnetycznych można poprowadzić dalej. Do wnęki elektromagnetycznej można dołączyć długie rury, zwane falowodami, które z dużą wydajnością przewodzą fale elektromagnetyczne, ale tylko te, które mają dostatecznie dużą częstość. Gdy fala elektromagnetyczna jest nieco dłuższa od wymiarów falowodu, przestaje on przewodzić. W tym sensie falowód działa jak kanał dla cząstek, otwarty powyżej pewnej charakterystycznej energii progowej. Jeśli przyłączy my do wnęki szereg falowodów o różnych wymiarach, to promieniowanie wysokiej czę dości może wchodzić przez któryś z falo wodów, zaś wychodzić przez ten &am lub inne falowody.

Analogicznie energia może wchodzić do oddziaływania jądrowego przez jeden kanał, a wychodzić przez jeden lub większą liczbę otwartych kanałów. Gdy częstość (energia) wzrasta począwszy od niewielkich wartości, kanały kolejno otwierają się i nowe reakcje stają się możliwe, a energia może wychodzić przez dowolny aktualnie otwarty kanał. Załóżmy 1 eraz, że częstość wzra stając przekracza częstość rezonansową wnęki jądrowej. W tym miejscu wnęka może łatwiej absorbować i wydalać energię. Rezonans ukazuje się jako maksimum w przekroju czynnym reakcji jądrowej. Słowem, zachowanie się rezonansowe wnęki odpowiada cząstce nietrwałej takiej jak i czy n (750).

Podobnie jak wnęka elektromagnetyczna w pobliżu rezonansu może zatrzymywać energię elektromagnetyczną na dłuższy czas, tak i cząstka nietrwała rozpada się dopiero po czasie większym od czasu charakterystycznego wynoszącego mniej niż 10 23 sekundy. Jeśli wyprowadzić energię do wnęki przez jedną rurę, pozostaje ona przez chwilę wew nątrz z powodu istnienia rezonansu i wy -chodzi przez tę samą rurę, która odpowiada zderzeniu dwoi cząstek n (137) produkujących nietrwałą cząstkę ti (750), która w końcu znówr rozpada się na dwie cząstki pierwotne. Podobnie energia może wyjść przez inną rurę, co odpo wiada przypadkowi rozpadu n (750) na cztery cząstki ti (137). To oczywiście

40*



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
KB0023 rymi posługuje się Winkler dla skonstruowania swej hipotezy, są na przykład takie jak: występ
PRACA 9 ♦ %EGZAMIN - BRONOMIASemestr I ł. Środkami produkcji są na przykład: o) sita robocza. techn
KB0023 rymi posługuje się Winkler dla skonstruowania swej hipotezy, są na przykład takie jak: występ
dużo informacji poprzez media, które mową nie są. na przykład: karta papieru z napisem .dyplom ,
50 (319) Do wartości zmiennej odwołujemy się poprzez jej nazwę i indeksy. Poprawne są na przykład
72611 Obraz4 92 XI. Naród i państwo Poza hiszpańskim, językami takimi są na przykład angielski i fr
Przydatne (i stosowne) do opisania efektów uczenia się tej kategorii są na przykład następujące czas
DSCF0015 rymi posługuje się Winkler dla skonstruowania swej hipotezy, są na przykład takie jak: wyst
302 V. Funkcje wielu zmiennych Na rysunkach 92, 93 i 94 przedstawione są na przykład obrazy geometry
Różne koncepcje i konstrukcje językowe przedstawiane są na przykładzie używanych w praktyce języków
duktu. Takie sytuacje są na przykład spotykane w przemyśle elektronicznym, kosmicznym,
duktu. Takie sytuacje są na przykład spotykane w przemyśle elektronicznym, kosmicznym,
bezślimakowe, którymi są na przykład układy tłokowe (rys. 4), tarczowe (rys. 5), pierścieniowe (rys.

więcej podobnych podstron