Kiedy płacimy Vat a kiedy nie od sprowadzonego auta.
Osoby (lub firmy) sprowadzające samochody raz są zwolnione z opłacenia podatku Vat, a innym razem nie. Poniżej zestawienie konkretnych sytuacji.
Osoba prywatna
Jan Kowalski nie zapłaci polskiego podatku Vat jeśli:
sprowadzi używany samochód osobowy,
sprowadzi używany samochód ciężarowy,
Niezależnie od tego czy owe pojazdy kupi od osób fizycznych czy od zagranicznych firm.
Kowalski naraża się na zapłatę podatku tylko w jednym przypadku - gdy pozwoli sobie na sprowadzenie nowego pojazdu (tak osobowego jak ciężarowego). Przy czym, według unijnych norm, pojazd nowy to taki, który nie ma przejechanych więcej niż 6 tys. km (nawet jeśli został wyprodukowany 10 lat temu) lub od daty pierwszej rejestracji nie minęło 6 miesięcy. Nabywając taki pojazd za granicą mamy prawo do zakupu w cenie netto. Szczegóły takiej transakcji koniecznie trzeba uzgodnić przed podpisaniem umowy, aby nie okazało się, że podatek Vat zapłacimy dwa razy, raz w cenie auta kupowanego za granicą, a drugi raz po przywozie samochodu do Polski.
Na firmę
Jeśli Kowalski ma zarejestrowaną firmę, to nie zapłaci polskiego podatku Vat jeśli:
sprowadzi używany samochód osobowy,
sprowadzi używany samochód ciężarowy,
Ale tylko wtedy jeśli owe pojazdy zostaną zakupione za granicą od osób fizycznych.
Natomiast, gdy pojazdy zostaną zakupione od zagranicznej firmy, wówczas firma Kowalskiego ma prawo do ich zakupu w cenie netto, a podatek Vat jest opłacany w Polsce. Nie ma tu znaczenia czy pojazd został zaliczony do osobowych lub ciężarowych.
Z kolei, nabywając nowy pojazd za granicą, firma Kowalskiego (podobnie jak osoba fizyczna) zawsze ma prawo do zakupu w cenie netto, nawet wtedy jeśli sprzedawcą jest osoba fizyczna.