Justyna Kogut
Konspekt na lekcję historii i społeczeństwa dla klasy V.
Temat: Podział dziejów ludzkości. Cywilizacja i państwo.
Cele poznawcze: uczeń
Zna pojęcia: epoka, prehistoria/czasy prehistoryczne, wędrowny (koczowniczy) tryb życia, osiadły tryb życia, wspólnota, czasy historyczne, cywilizacja, państwo
wymienia cechy charakterystyczne koczowniczego oraz osiadłego trybu życia
Cele kształcące: uczeń
Potrafi sytuować wydarzenia na osi czasu
Obliczać upływ czasu pomiędzy wydarzeniami
Porządkować wydarzenia w kolejności chronologicznej
wskazuje narodziny Chrystusa jako początek naszej ery
przedstawia i omawia zasady podziału czasu na naszą erę i przed naszą erą
posługuje się taśmą czasu i umieszcza na niej podane daty
potrafi wymienić epoki w dziejach ludzkości
potrafi wyjaśnić różnicę pomiędzy czasami prehistorycznymi a historycznymi
zna czynniki decydujące o powstaniu cywilizacji
wskazuje różnice pomiędzy koczowniczym a osiadłym trybem życia
wie od czego swe nazwy wzięły epoki: kamienia, brązu, żelaza
Cele wychowawcze: uczeń
rozumie potrzebę określania czasu
rozumie, kiedy powstaje cywilizacja
Środki dydaktyczne:
Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 5. Człowiek i jego cywilizacja, Wyd. ARKA
Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 5. Człowiek i jego cywilizacja. Zeszyt ćwiczeń, Wyd. ARKA
Metody dydaktyczne:
Opis
Praca pod kierunkiem: w oparciu o podręcznik, ćwiczenia, ikonografię
Pogadanka
Burza mózgów
Ćwiczenia z taśmą czasu
Tok lekcji:
Przebieg lekcji |
Treści dydaktyczne |
Przeznaczony czas |
|
|
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
|
Czynności organizacyjne |
Wzajemne powitanie. Sprawdzenie obecności. |
8:00-8:03 |
|
Rekapitulacja wtórna + wprowadzenie do tematu |
Kontrola zadania domowego. Zapisanie tematu lekcji. Nauczyciel pyta uczniów o dzisiejszą datę i prosi uczniów o określenie który to wiek i która połowa. Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji - pogadanka: - data - jakie wydarzenie jest początkiem naszej ery? - jak określa się wydarzenia mające miejsce przed narodzinami Chrystusa? Do pomocy rysuje oś chronologiczną na tablicy. - wiek - tysiąclecie Zapisuje na tablicy kilka dat i prosi uczniów o powiedzenie, który to wiek, która połowa. |
Zapisują temat lekcji w zeszycie. Przypominają sobie wiadomości z poprzedniej lekcji oraz odpowiadają na pytania nauczyciela. |
8:03-8:13 |
Lekcja właściwa |
Wyjaśnienie pojęcia „epoka” jako długiego odcinka czasu, w którym ludzie niezależnie od kraju żyli w podobny sposób, wykorzystywali podobne materiały do wyrobu narzędzi, w podobny sposób patrzyli na świat. Wymienia epoki wyróżnione przez historyków i wyjaśnia co wyznacza początek i koniec danej epoki. Rysuje oś na tablicy i zaznacza epoki oraz przełomowe wydarzenia określające początek i koniec.
Wyjaśnia pojęcie: prehistoria. Prosi uczniów o przeczytanie fragmentu tekstu podręcznika dotyczącego życia człowieka pierwotnego. Następnie nauczyciel pyta o informacje przeczytane w tekście; omawia, uzupełnia, wyjaśnia pojęcia, z którymi zapoznali się uczniowie. Wyjaśnia pojęcie „czasy historyczne” oraz „cywilizacja”. Dyktuje notatkę do zeszytu. |
Rysują oś do zeszytu.
Czytają wskazany fragment. Odpowiadają na pytania nauczyciela.
Zapisują notatkę do zeszytu. |
8:13-8:33 |
Rekapitulacja pierwotna |
Prosi uczniów o wykonanie wskazanych ćwiczeń w podręczniku i ćwiczeniach. |
Rozwiązują wskazane zadania. |
8:33-8:42 |
Zadanie domowe |
Podaje zadanie domowe i wyjaśnia uczniom polecenie. |
Zapisują w zeszytach zadanie domowe. |
8:42-8:45 |