KRÓLESTWO PRUS
Królestwo Prus 1701-1871, Prusy, państwo niem. powstałe z inicjatywy elektora brandenburskigo Fryderyka III, który za zgodą cesarza Leopolda I koronował się 18 I 1701 w Królewcu na "króla w Prusiech" (sprawował tam rządy jako Fryderyk I). W 1701 w skład K.P. wchodziły Prusy Książęce, Brandenburgia, księstwo Kleve, kilka hrabstw, zsekularyzowanych biskupstw oraz wschodnia część Pomorza Zachodniego. Syn Fryderyka I, Fryderyk Wilhelm I, zawarł przymierze z carem ros. Piotrem I Wielkim i wziął udział w wojnie północnej 1700-21, podczas której w 1720 odebrał Szwecji część Pomorza Zachodniego ze Szczecinem oraz wyspami Uznam i Wolin. Następnie skoncentrował się na działalności wewnątrz kraju i rozbudowie armii opartej na powszechnej służbie wojskowej. Zgodnie z zasadami merkantylizmu dążył do samowystarczalności gospodarczej kraju. Podczas jego rządów wprowadzono ostre ograniczenie importu, w tym zboża z Rzeczypospolitej, zatrudniano żołnierzy, sprowadzano z zagranicy osadników. Dużą rolę w rozwoju różnych dziedzin produkcji odegrali przybyli z Francji hugenoci.
U schyłku panowania Fryderyka Wilhelma I K.P. dysponowało ok. 86-tysięczną armią (miało ok. 2,5 mln mieszkańców). Fryderyk II, syn i następca Fryderyka Wilhelma I, powiększył armię do 200 tys., prowadził politykę ekspansji terytorialnej. W 1740-63 K.P. było uwikłane w wojny śląskie i w wojnę siedmioletnią 1756-63. W wyniku wojen zdobyło Śląsk i pokonało Saksonię; ugruntowała się pozycja międzynarodowa K.P. jako drugiego po Austrii państwa w Rzeszy Niemieckiej. W czasach Fryderyka II został niebywale rozbudowany aparat biurokratyczny. Popierano rozwój przemysłu, prowadzono akcje kolonizacyjne. Usprawniano komunikację lądową i wodną. Po 1763 zasoby gospodarcze K.P. znacznie się zmniejszyły. Stąd też starało się nie angażować w wojny, powiększając swe terytorium kosztem rozbiorów Rzeczypospolitej. K.P. wzięło jednak udział w wojnie z rewolucyjną Francją i w tłumieniu powstania kościuszkowskiego. Po 1795 pod panowaniem pruskim znalazło się 2/3 obecnych ziem pol. Polityczne znaczenie państwa pruskiego załamało się gwałtownie w wyniku katastrofalnej klęski poniesionej w 1806 w walce z Napoleonem I. K.P. musiało się pogodzić z utratą ziem zagarniętych w dwóch ostatnich rozbiorach Polski, z których w 1807 zostało utworzone Księstwo Warszawskie. W następstwie klęski podjęto w K.P. projekty reform administracyjnych i wojskowych. W 1807 zniesiono poddaństwo chłopów, umożliwiając im w latach następnych wykup ziemi (uwłaszczenie). Po klęsce Napoleona w Rosji K.P. podjęło walkę z Francją.
Na kongresie wiedeńskim 1815 K.P. należało do grona państw zwycięskich, uzyskując poważne zdobycze terytorialne, gł. kosztem Saksonii i ziem pol. oraz części Nadrenii i Westfalii. Wbrew postulatom wysuwanym przez liberałów K.P. pozostało państwem rządzonym absolutnie. Liberałowie pruscy byli bowiem za słabi, a przemiany, które dokonały się w K.P. w następstwie rewolucji marcowej w Berlinie 1848, okazały się nietrwałe. Na mocy nadanej w 1848 konstytucji, choć utrzymanej w duchu zdecydowanie konserwatywnym, został powołany sejm, w którego skład wchodzili m. in. posłowie pol. Król pruski Fryderyk Wilhelm IV nie chciał uznać ogólnoniemieckiej konstytucji, uchwalonej przez Frankfurckie Zgromadzenie Narodowe, i odrzucił ofiarowaną mu koronę cesarską. Po stłumieniu rewolucji 1848 ważną rolę w państwie odgrywali junkrzy. Wzrastało ogólne niezadowolenie, szczególnie wśród burżuazji pruskiej.
Wilhelmowi I nie udało się porozumieć z opozycją liberalną w parlamencie; w 1862 prezesem Rady Ministrów został O. Bismarck. W okresie sprawowania przez niego funkcji premiera polityka zagraniczna państwa pruskiego była nastawiona na ekspansję terytorialną, a wewnętrzna na polityczne i administracyjne zjednoczenie Niemiec (państw niem.). Coraz większy wpływ na politykę miała armia. W następstwie zwycięskiej wojny austriacko-pruskiej 1866 K.P. powiększyło swoje terytorium, a Austria pogodziła się z utratą wpływów na terenie Niemiec. Został utworzony Związek Północnoniemiecki. Wobec sukcesów Bismarcka liberalna opozycja przestała krytykować zaborczą politykę zagraniczną rządu. Po zwycięskiej wojnie francusko-pruskiej 1870-71 K.P. uzyskało Alzację i Lotaryngię. W atmosferze triumfu po klęsce Francji 18I 1871 proklamowano w Wersalu II Rzeszę. Zgodnie z konstytucją była ona państwem związkowym, w którym dominującą rolę odgrywały Prusy. Każdorazowo król pruski był cesarzem niem., a premier pruski zazwyczaj kanclerzem. Stolicą zjednoczonej Rzeszy Niemieckiej był Berlin [zob. Niemcy].
B. ENGELMANN Prusy - kraj nieograniczonych możliwości, Poznań 1984. W. KONOPCZYŃSKI Fryderyk Wielki a Polska, Poznań 1981. S. SALMONOWICZ Prusy. Dzieje państwa i społeczeństwa, Poznań 1987.
Fryderyk Wilhelm I, ur. 1688, zm. 1740, król Prus od 1713, z dynastii Hohenzollernów, syn Fryderyka I. Utrwalił absolutyzm królewski, stwarzając biurokratyczny system administracyjny. Z racji charakteru i upodobań był zwany królem-sierżantem. Prowadził surową politykę oszczędnościową. Zredukował pensje urzędników. Zlikwidował kosztowny dwór stworzony przez ojca, ograniczał życie kulturalne w państwie. Profesorów uniwersytetów pozbawiał katedr lub usuwał z kraju, żywił pogardę dla nauki i kultury. Życie dworu ujął w koszarowy regulamin, wyznaczając nawet godziny wspólnego palenia fajek z urzędnikami i dworzanami, co stanowiło jego jedyną rozrywkę. Do rodziny i najbliższego otoczenia odnosił się niezwykle brutalnie, nie oszczędzając także swego syna i następcy, późniejszego króla Fryderyka II.
Fryderyk II, ur. 1712, zm. 1786, król Prus od 1740, z dynastii Hohenzollernów, syn Fryderyka Wilhelma I. W młodości był całkowicie uzależniony od brutalnego ojca. Próbował uciec z kraju i tylko z trudem uniknął skazania przez ojca na śmierć. Rozczytywał się w pismach pisarzy franc., korespondował z Wolterem. Zostawszy władcą, porzucił ideały młodości. F. uważany jest za reprezentatywnego monarchę absolutyzmu oświeconego. Konsekwentny w podporządkowaniu całego życia kraju interesom państwa, za którego sługę sam się uważał. Znakomity wódz w wojnach śląskich 1740-45 (odebrał Austrii Śląsk) i w wojnie siedmioletniej 1756-63. W pierwszym rozbiorze Polski zagarnął Pomorze bez Gdańska i Torunia oraz część Wielkopolski. Na ziemiach pol. wprowadził pruską administrację, ograniczył władzę szlachty nad chłopami, popierał kolonizację niem. przez sprowadzanie osadników i rzemieślników z Niemiec. W polityce był bezwzględny i wiarołomny. Długotrwałe osobiste rządy F. doprowadziły do zastoju w aparacie państwowym i w armii pruskiej, co uwidoczniło się zwłaszcza po śmierci króla. Dwór F. Sanssouci w Poczdamie był centrum życia kulturalnego w Niemczech.
N. KRACHER-GAMRATOWA "Partyzant moralności". Fryderyk II, Katowice 1989. S. SALMONOWICZ Fryderyk II, Wrocław 1985.
junkrzy, wielcy właściciele ziemscy w Prusach, Meklemburgu i Holsztynie. Dążąc do stworzenia potęgi militarnej państwa, król pruski Fryderyk Wilhelm I podporządkował j. wymogom i dyscyplinie służby wojskowej. Synowie j. byli obowiązani przejść służbę wojskową, a jej przebieg systematycznie kontrolowano. Wśród kasty oficerskiej panował duch posłuszeństwa wobec władcy i kult państwa. Monarchia pruska opierała się na j.; w ich rękach, szczególnie na wschodzie, znajdowały się wielkie majątki ziemskie. J. byli ostoją królów pruskich oraz cesarzy niem. i ich zaborczej polityki, zwłaszcza antypolskiej. Przemiany społeczno-polityczne, które następowały w państwie w XIX w., nie zdołały jednak zagrozić dominacji j. w korpusie oficerskim, administracji i gospodarce kraju.
2