Elektrochemia


Zadania - elektrochemia

  1. Do trzech probówek zawierających po 1 cm3 Hg wprowadzono kolejno wodne roztwory zawierające CuSO4, NaCl, AuCI3. Z którymi z tych substancji rtęć będzie reagować? Ułóż równania reakcji w postaci cząsteczkowej i jonowej

  2. W roztworze Cu(NO3)2 zanurzono płytkę żelazną o masie 50 g. Masa płytki po wyjęciu i wysuszeniu zwiększyła się o 0.5 g. lic gramów żelaza przeszło do roztworu?

  3. W roztworze CuSO4, zanurzono płytkę cynkową o masie 50 g. Po skończonej reakcji masa płytki wymytej i wysuszonej zmniejszyła się o 0.025 g. Ile gramów siarczanu(Vl) miedzi(ll) przereagowało z cynkiem?

  4. W roztworze Cu(NO3)2 zanurzono płytkę kadmową o masie 100 g. Po pewnym czasie wyjęto ją z roztworu, przemyto i wysuszono. Jej masa wynosiła 98 g. Ile gramów każdego z pierwiastków zawierała ta płytka?

  5. W roztworze AgNO3 zanurzono przedmiot miedziany o masie 42.5 g_ Gdy po pewnym czasie wyjęto go z roztworu, przemyto i zważono, ważył 51,7 g. Ile srebra wydzieliło się na przedmiocie miedzianym?

  6. W roztworze zawierającym AgNO3 zanurzono płytkę niklową o masie 100 g. Po pewnym czasie przemyto ją, wysuszono i zważono. Okazało się, że jej masa wynosiła 102,5 g. Ile g srebra wydzieliło się na płytce niklowej?

  7. Narysuj ogniwo magnezowo-ołowiane i określ znaki elektrod w tym ogniwie. Oblicz SEM tego ogniwa.Podaj równanie reakcji zachodzącej w tym ogniwie i schemat ogniwa.

  8. W roztworze Co(NO3)2 zanurzono płytkę cynku o masie 50 g. Gdy ją wyjęto z roztworu, przemyto i wysuszono, stwierdzono, ze jej masa zmniejszyła się o 2.1 g. Ile gramów cynku i kobaltu zawierała płytka po wyjęciu z roztworu?

  9. Płytki miedziane zanurzono w roztworach wodnych NiS04. Pb(NO3)2 , HgCl2 , AgNO3. Z którymi z tych soli miedź przereagowała? Ułóż równania w postaci jonowej i cząsteczkowej.

  10. Podaj wzory sumaryczne substancji, podczas elektrolizy których wydziela się:
    a) tlen z wody na anodzie

b) wodór na katodzie

c) tlen i wodór z elektrolizy wody na anodzie i katodzie

d) miedź na katodzie

e) potas na katodzie

f) siarka na anodzie i potas na katodzie

  1. Podczas przepływu prądu o natężeniu 2 A przez roztwór soli metalu trójwartościowego w ciągu 2 godzin wydzieliło się 2.93 g metalu. Jaki to metal?

  2. Przeprowadzono proces elektrolizy pewnego elektrolitu. Procesy zachodzące na elektrodach zostały przedstawione za pomocą równań reakcji:
    katoda: 4H2O + 4e → 2H 2 + 4 0H- anoda: 4 0H- →2H20 + 4e
    Jaki elektrolit znajdował się w elektrolizerze?

  1. SrCI2. b) KOH c)CuSO4, d) AgNO3,

  1. Roztwór, który zawierał 0.25 mola SnCl2 i 0,25 mola CrCl3. poddano elektrolizie, przepuszczając przez elektrolizer ładunek 1 F. Określ w procentach wagowych skład warstwy metalicznej osadzonej na katodzie.

  2. Przez mieszaninę stopionych soli zawierającą 2 mole KCl i 2 mole CaCI2; przepuszczono ładunek 4 F. O ile wzrosła masa katody elektrolizera?

a)156g b)40g c)S0g d)78g

  1. Jak długo należy przepuszczać prąd o natężeniu 3 A przez elektrolizer napełniony wodnym roztworem CuSO4 aby na katodzie wydzieliło się 5 g miedzi?

  2. Podczas elektrolizy AgNO3 na anodzie wydzieliło się 0.224 dm3 tlenu (warunki normalne). Ile gramów srebra wydzieliło się jednocześnie na katodzie?.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Napęd Elektryczny wykład
Podstawy elektroniki i miernictwa2
elektryczna implementacja systemu binarnego
urządzenia elektrotermiczn
Podstawy elektroniki i energoelektroniki prezentacja ppt
Elektryczne pojazdy trakcyjne
elektrofizjologia serca
Ćwiczenia1 Elektroforeza
elektrolity 3
Urządzenia i instalacje elektryczne w przestrzeniach zagrożonych wybuchem
Elektroforeza DNA komórkowego BioAut1, BioAut2 i Ch1
Instalacje elektroenergetObl1
08 Elektrownie jądrowe obiegi
U 8 Zestyki w aparatach elektrycznych
elektroterapia
3 Przewodnictwo elektryczne
W07 s^abe elektrolity, prawa Ostwalda

więcej podobnych podstron