2.4. PISMO TECHNICZNE - PN-EN ISO 3098-0,2,3,4, 5,6:2002
Wszystkie opisy na rysunkach technicznych należy wykonywać odręcznie, za pomocą odpowiednich szablonów lub systemów suchej kalkomanii albo z zastosowaniem komputerowych edytorów tekstów, posługując się pismem technicznym, którego budowę precyzują normy PN-EN ISO 3098-0,2,3,4, 5,6:2002. Definiują one cztery zasadnicze rodzaje pisma technicznego:
- A, B stosowane w opisach rysunków technicznych wykonywanych bez wspomagania komputerowego,
- CA, CB stosowane w komputerowych edytorach opisów technicznych. Rodzaje A, CA oraz B, CB różnią się między sobą przede wszystkim stosunkiem wysokości pisma h do grubości d linii, którą pisze się poszczególne litery, cyfry i znaki pisarskie. W piśmie rodzaju A i CA przyjmuje się, że h = 14d, a w piśmie rodzaju B i CB - h = l Od. W rysunkach technicznych budowlanych i instalacyjnych tradycyjnie zaleca się stosowanie pisma rodzaju B lub CB.
We wszystkich rodzajach pisma wyróżnia się dwie odmiany, zwane pismem prostym (oznaczane symbolem V) i pismem pochyłym (oznaczane symbolem S), w których budowa poszczególnych liter, cyfr l znaków pisarskich jest oparta na pomocniczych siatkach o „oczkach" będących:
- kwadratami o wymiarach h/14 x h /l 4, dla pisma AV (rys. 2.11),
- kwadratami o wymiarach h/10 x h/10, dla pisma BV (rys. 2.11) i CBV,
- rombami o mierze kąta ostrego równej 75° i o przeciwległych bokach odległych o h/14, dla pisma AS (rys. 2.11),
- rombami o mierze kąta ostrego równej 75° i o przeciwległych bokach odległych o h/10, dla pisma BS (rys. 2.11) i CBS,
- prostokątami o wymiarach h/10 x h/14, dla pisma CAV,
— równoleglobokami o mierze kąta ostrego równej 75° i o przeciwległych bokach poziomych odległych o h/10 i przeciwległych bokach ukośnych odległych o h/14, dla pisma CAS.
Odległość przeciwległych niepoziomych boków oczka siatki, oznaczaną przez d lub d, i uznawaną za grubość linii, jaką pisze się definiowane pismo, należy przyjmować ze zbioru grubości linii rysunkowych dopuszczonych do stosowania w rysunkach technicznych, a zestawionych w tabl. 2.3. Ponadto zaleca się dobierać grubość d (d|) linii proporcjonalnie do wielkości arkusza rysunkowego i umieszczanych na nim napisów. Pozostałe podstawowe parametry pisma tecllnicznego, takie jak wysokość poszczególnych liter, odstępy pomiędzy literami i wyrazami, podziałki wierszy itp., zależą wyłącznie od rodzaju pisma (A, CA czy B, CB), grubości d linii, jaką jest ono pisane, oraz od użytych w konkretnym napisie liter i znaków. Dla pisma rodzaju A parametry te przedstawiono graficznie na rys. 2.12, a dla rodzaju B na rys. 2.13.
Szerokość liter i cyfr jest w piśmie technicznym zindywidualizowana.
Wzory liter alfabetu łacińskiego i polskiego, cyfr arabskich, cyfr rzymskich oraz niektórych znaków pisarskich w piśmie rodzaju A i B przedstawiono na rys. 2.14.
Natomiast zasady pisania pismem rodzaju A ułamków zwykłych, wykładników potęg i indeksów pokazano przykładowo na rys. 2.15.
Do tego rodzaju napisów zaleca się używać pisma wysokości o połowę mniejszej od podstawowej wysokości stosowanego pisma.
Przykłady kroju liter alfabetu rosyjskiego i greckiego w piśmie rodzaju A oraz wszystkie niezbędne informacje dotyczące pisma rodzaju B są dostępne w PN-EN ISO 3098-2,3,4,6:2002. Z kolei informacje o piśmie technicznym stosowanym w rysunkach wykonywanych z zastosowaniem graficznych programów komputerowych systemu CAD podaje PN-EN ISO 3098-5:2002.