T 1 (2)


ZATWIERDZAM Koszalin dn. …10.2005

PLAN KONSPEKT

do przeprowadzenia zajęć z przedmiotu TAKTYKA

z 13 bst w dniu 10.10.2005 r.

TEMAT: Rozpoznanie i zajęcie SO, SD.

CEL: Nauczy* szkolonych żołnierzy prawidłowego działania grupy rozpoznawczej. Rozpoznać praktycznie rejon stanowisk startowych i stanowiska dowodzenia. Zająć stanowiska startowe.

METODA: praktyczna

CZAS: 7 × 45'

MIEJSCE: OC Kretomino

ZAGADNIENIA: 1. Rozpoznanie.

2. Stawianie zadań bojowych i przygotowanie do marszu.

3. Działanie grupy rozpoznawczej podczas rozpoznawania mostów, przepraw i brodów, lasów, miejsc na stanowiska startowe i stanowisko dowodzenia.

4. Wybór i zajęcie stanowiska startowego, stanowiska dowodzenia.

ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWE: busola PAB, lornetka TZK, PcHR 54M, DP-75, wyposażenie etatowe żołnierzy.

LITERATURA: Podręcznik dowódcy plutonu; szkol. 411/70

-

L.p.

Treść zagadnienia

Wskazówko metodyczne

1

2

3

I.

II.

1.

CZĘŚĆ WSTĘPNA.

  • przyjęcie meldunku;

  • sprawdzenie wyglądu zewnętrznego szkolonych;

  • podanie tematu i celu zaję*;

  • udzielenie szczegółowego instruktażu do przebiegu zajęć;

  • nawiązanie i sprawdzenie łączności;

  • postawienie zadań grupie rozpoznawczej.

CZĘŚĆ ZASADNICZA

Rozpoznanie.

Rozpoznanie jest to zdobywanie wiadomości o przeciwniku, terenie itp. niezbędnych do prowadzenia walki. Rozpoznanie prowadzi się aktywnie i ciągle w każdej sytuacji na polu walki. Wiadomości zdobywa się za pomocą obserwacji, podsłuchiwania, patrolowania, wypadu, zasadzki, przez prowadzenie walki a także przez studiowanie dokumentów, przesłuchiwanie jeńców i ludności cywilnej.

Na rozkaz przełożonego można organizować posterunki obserwacyjne, patrole rozpoznawcze (samodzielne patrole rozpoznawcze) oraz bojowe patrole rozpoznawcze. Można zdobywać dane przez obserwację, zasadzki, wypady, a w razie konieczności także przez walkę.

Podstawowym sposobem prowadzenia rozpoznania jest obserwacja, którą prowadzi się ciągle. Obserwację prowadzą: dowódca plutonu, dowódcy drużyn oraz wyznaczeni obserwatorzy. Obserwację mogą prowadzić także posterunki obserwacyjne, które organizuje się w celu prowadzenia obserwacji w okresie przygotowawczym do działań bojowych, szczególnie w obronie. Posterunki obserwacyjne organizuje się na szczeblu od batalionu wzwyż.

Przyjmuję meldunek o gotowości szkolonych do zaję*. Sprawdzam obecnoś* i wygląd zewnętrzny szkolonych, nakazując natychmiastowe usunięcie stwierdzonych niedociągnię*. Podaję temat i cel zaję*. Udzielam szczegółowego instruktażu dotyczącego przebiegu zajęć, trasy marszu oraz wykonywanych zadań. Nakazuję nawiązanie i sprawdzenie łączności pomiędzy WD a SSWN oraz grupą rozpoznawczą. Stawiam zadania grupie rozpoznawczej, dotyczące sposobu rozpoznawania drogi przejazdu kolumny, miejsc na stanowiska startowe dla SSWN i SW, STZ oraz miejsca na stanowisko dowodzenia.

Podaję temat i cel przeprowadzanego zagadnienia. Omawiam zasady prowadzenia rozpoznania, metody zdobywania wiadomości oraz cel prowadzenia rozpoznania. Podaję i omawiam podstawowy sposób prowadzenia rozpoznania.

Odpowiadam na pytania i niejasności szkolonych z zakresu podanej partii materiału. Zakańczam zagadnienie.

1

2

3

2.

3.

Stawianie zadań bojowych i przygotowanie do marszu.

Przygotowanie do marszu obejmuje całokształt przedsięwzięć mających na celu prawidłowe i terminowe wykonanie postawionego zadania.

Podczas przygotowania do marszu wykonuje się:

  • uzupełnienie amunicji i sprzętu;

  • sprawdzenie sprzętu łączności;

  • ustalenie sygnałów dowodzenia;

  • podział zadań;

  • przygotowanie pojazdu do działania;

  • wprowadzenie w sytuację i zapoznanie się z nią.

Zadania bojowe muszą by* tak postawione, aby cały wysiłek prowadzenia rozpoznania rozłożony był równomiernie na wszystkich żołnierzy.

Rozkaz bojowy dowódca grupy rozpoznawczej wydaje, zależnie od sytuacji - w rejonie ześrodkowania, w punkcie wyjściowym albo w czasie marszu do rubieży rozpoczęcia działania. Rozkaz bojowy powinien obejmować:

  • niezbędne wiadomości o przeciwniku;

  • zadanie i sposób poruszania się patrolu rozpoznawczego;

  • zadania i sposób działania poszczególnych elementów patrolu rozpoznawczego;

  • sposób utrzymania łączności;

  • sposób działania po wykonaniu zadania;

  • podanie zastępcy dowódcy patrolu.

W razie potrzeby może również podać kierunki działania sąsiednich pododdziałów rozpoznawczych i sposoby ich wzajemnego rozpoznawania się, sposoby przekraczania przedniego skraju własnych wojsk oraz hasło.

Działanie patrolu rozpoznawczego rozpoczyna się po otrzymaniu określonego sygnału lub w określonym czasie.

Działanie grupy rozpoznawczej podczas

rozpoznawania mostów, przepraw i brodów, lasów,

miejsc na stanowiska startowe i stanowisko

dowodzenia

Działanie grupy rozpoznawczej podczas prowadzenia rozpoznania musi mieć charakter skrytego działania. Żołnierze wchodzący w skład grupy rozpoznawczej,

Podaję temat i cel przeprowadzanego zagadnienia.

Omawiam czynności i przedsięwzięcia prowadzone podczas przygotowania grupy rozpoznawczej oraz pododdziału do marszu.

Omawiam stawianie zadań. Omawiam rozkaz bojowy oraz sposób jego wykonania.

Odpowiadam na pytania i niejasności szkolonych żołnierzy odnośnie przeprowadzonego zagadnienia.

Podaję temat i cel przeprowadzanego zagadnienia.

Omawiam działanie grupy rozpoznawczej podczas prowadzenia rozpoznania.

1

2

3

Muszą zna* zasady maskowania na polu walki i stosowa* się do nich przez cały czas.

Patrol rozpoznawczy może prowadzić rozpoznanie na odległość do 10km. Zdobywa on wiadomości o przeciwniku i terenie za pomocą obserwacji, zasadzek i napadów oraz - w razie konieczności - walką.

Wykonując zadanie patrol rozpoznawczy przesuwa się z maksymalną szybkością. W rejonie prawdopodobnego napotkania przeciwnika patrol rozpoznawczy przesuwa się skrycie od jednego punktu dogodnego do prowadzenia obserwacji do drugiego. W czasie prowadzenia działania patrolu rozpoznawczego wszyscy żołnierze włącznie z dowódcą patrolu prowadzą rozpoznanie za pomocą obserwacji.

Napotkane pododdziały rozpoznawcze przeciwnika i jego ubezpieczenia patrol rozpoznawczy zwykle obchodzi meldując o tym dowódcy i skrycie zbliża się do głównych sił przeciwnika. Po napotkaniu głównych sił przeciwnika patrol rozpoznawczy wykorzystując warunki terenowe, powinien ustalić skład i kierunek działania tych sił oraz bez przerwy śledzić dalsze ich działanie.

Patrol rozpoznawczy zwykle unika walk, jednak gdy jest to niemożliwe otwiera ogień i wykorzystując sytuację chwyta jeńców, po czym wykonuje dalsze swoje zadania.

Podczas rozpoznawania broniącego się przeciwnika patrol rozpoznawczy wykorzystując luki w jego ugrupowaniu powinien przeniknąć w głąb obrony aby ustalić rozmieszczenie punktów oporu, stanowisk ogniowych, stanowisk dowodzenia itp.

Rozpoznawanie mostów przeprowadza się w celu ustalenia przejezdoności mostu, jego nośności, sposobu obrony przez przeciwnika oraz przydatności dla wojsk własnych.

Przed rozpoczęciem działania grupy rozpoznawczej, dowódca wprowadza żołnierzy w sytuację, zapoznaje ich z zadaniem do wykonania, stawia zadania dowódcom drużyn, ustala swojego zastępcę i podaje swoje miejsce.

Przed rozpoczęciem działania należy ustali* również sposób łączności i sygnały dowodzenia i alarmowania.

Prowadząc rozpoznanie mostów należy zwróci* uwagę na nośność, przejezdność, drogi dojazdu, sposób obrony i zapory minersko-saperskie.

Jeżeli istnieją warunki do dogodnego rozminowania

Omawiam zadania realizowane przez grupę rozpoznawczą. Zwracam szczególną uwagę na zachowanie zasad maskowania się na polu walki. Omawiam zasady wyboru i rozpoznania miejsc na stanowiska startowe dla SSWN i SW, STZ oraz miejsca na rozwinięcie stanowiska dowodzenia. Omawiam warunki, jakie muszą spełniać miejsca na rozwinięcie SS i SD.

Stawiam zadania dla grupy rozpoznawczej i nakazuję praktyczne wykonanie zadania. Ustalam hasło, dane radiowe i rodzaj utrzymywanej łączności.

Odpowiadam na pytania i niejasności szkolonych żołnierzy odnośnie przeprowadzonego zagadnienia.

1

2

3

mostu, polepszenia warunków przejezdności, o ile rozkaz nie stanowi inaczej, przeprowadza się prace siłami grupy w osłonie.

Podczas rozpoznawania przepraw i brodów należy zwróci* uwagę na rodzaj dna, drogi dojazdu, zapory inżynieryjne i minerskie oraz rodzaj sposobu obrony dojścia do brodu i przeprawy.

Rozpoznanie lasu patrol rozpoznawczy rozpoczyna z pewnej odległości, z ukrycia, za pomocą obserwacji. Jeżeli nie wykryje przeciwnika to dowódca wysyła grupę rozpoznawczą ze składu patrolu w celu rozpoznania skraju lasu. Patrol prowadzi rozpoznanie wzdłuż dróg i przesiek. Przed polanami, jarami i wzgórzami należy zachować szczególną ostrożność gdyż tam przeciwnik może zorganizować zasadzkę. Przed wyjściem z lasu patrol rozpoznawczy zatrzymuje się w ukryciu, rozpoznaje teren na kierunku marszu i kontynuuje marsz oraz rozpoznanie.

Rozpoznanie i wybór stanowiska startowego przeprowadza się w celu ustalenia możliwości bezpiecznego korzystania z dróg dojazdowych, odjazdowych oraz pola manewrowego dla PRWB. Miejsce wybrane na stanowisko startowe powinno charakteryzować się:

  • dobrą drogą dojazdu;

  • dobrą drogą odjazdu;

  • możliwością przeprowadzenia prac inżynieryjnych, przy rozbudowie stanowiska;

  • możliwością dobrego maskowania;

  • małymi kątami zakrycia;

  • małym kątem przechyłu bocznego (do 8o);

  • brakiem w bezpośredniej bliskości stanowiska linii wysokiego napięcia, budynków mieszkalnych;

Miejsce na rozwinięcie stanowiska dowodzenia powinno charakteryzować się:

  • dobrą drogą dojazdu;

  • dobrą drogą odjazdu;

  • dobrymi własnościami maskowania;

  • możliwością łatwego przeprowadzenia prac inżynieryjnych przy rozbudowie stanowiska;

  • możliwością rozwinięcia POPP.

1

2

3

4.

III.

Wybór i zajęcie stanowiska startowego, stanowiska dowodzenia.

Po przeprowadzeniu rozpoznania drogi przejazdu oraz miejsc na stanowiska startowe i stanowisko dowodzenia, grupa rozpoznawcza nawiązuje łączność z dowódcą zasadniczej grupy i przy pomocy wcześniej ustalonego sygnału informuje o wynikach rozpoznania.

Na komendę dowódcy, kolumna zasadnicza ubezpieczana, z wyznaczonym dyżurnym SSWN i SW udaje się w wyznaczony i rozpoznany rejon. Po dotarciu do wyznaczonego punktu, dowódca kolumny nakazuje dowódcom poszczególnych SW zajęcie stanowisk startowych i przeprowadzenie WPS. Wóz Dowodzenia udaje się na swoje miejsce i drużyna dowodzenia rozpoczyna rozwinięcie stanowiska dowodzenia oraz POPP.

Po przeprowadzeniu WPS oraz rozwinięciu stanowiska dowodzenia, dowódca nakazuje prowadzenie pracy bojowej obsługom PRWB, o czym melduje do nadrzędnego SD.

CZĘŚĆ KOŃCOWA

  • przypomnienie tematu zajęć i zagadnień szkoleniowych;

  • wyróżnienie najlepszych żołnierzy;

  • podanie zadań na samokształcenie;

  • odpowiedzi na pytania i niejasności żołnierzy.

Po podaniu trasy marszu, kolejności pojazdów w kolumnie oraz wyznaczeniu dyżurnego PRWB, nakazuję praktyczne ćwiczenie zagadnienia. Podczas prowadzenia kolumny po drogach publicznych zwracam szczególną uwagę na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Po dotarciu do wyznaczonego punktu, nakazuję dowódcom PRWB zajęcie stanowisk startowych, uprzednio rozpoznanych przez grupę rozpoznawczą i przeprowadzenie WPS.

Nakazuję dowódcy drużyny dowodzenie zajęcie miejsca i rozwinięcie stanowiska dowodzenia oraz POPP. Po zajęciu stanowisk oraz przeprowadzeniu WPS przez poszczególne PRWB nakazuję prowadzenie pracy bojowej o czym melduję nadrzędnemu SD.

Nakazuję przeprowadzenie zbiórki pododdziału. Przypominam temat i cel przeprowadzonych zajęć. Oceniam przeprowadzone zajęcia. Wyróżniam najlepszych żołnierzy i omawiam popełnione błędy podczas zajęć. Odpowiadam na pytania i niejasności szkolonych. Zakańczam zajęcia.

Opracował: ........................................



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
1
1
X~1
SEM18 ~1
1
1
1
1
1
1
14 gal~1
1
1
11-nkb~1, wisisz, wydzial informatyki, studia zaoczne inzynierskie, podstawy programowania, l2
2-eukl~1, wisisz, wydzial informatyki, studia zaoczne inzynierskie, podstawy programowania, l2
1-algo~1, wisisz, wydzial informatyki, studia zaoczne inzynierskie, podstawy programowania, l2
1

więcej podobnych podstron