wstep


Marcin Zieliński 11.III.2003

opiekun: prof. R. Wódzki

Ćwiczenie nr. 17

Wyznaczanie stałej dysocjacji wskaźników

alkacymetrycznych metodą spektrofotometryczną.

U podstaw wyznaczenia stałej dysocjacji wskaźnika alkacymetrycznego, metodą spektrofotometryczną leży prawo Lamberta-Beera. W/g prawa tego Absorbancja, mierzona za pomocą spektrofotometru, jest proporcjonalna do współczynnika absorbancji roztworu (ε), stężenia substancji wywołującej zabarwienie (c) i grubości warstwy absorbującej (l). Całe prawo Lamberta-Beera można zapisać w postaci matematycznej:

0x01 graphic

Sam współczynnik absorbancji jest wielkością charakterystyczną dla danej substancji i rozpuszczalnika przy określonej długości fali i charakteryzuje on czułość metody. Wykorzystując teraz pomiar Absorbancji za pomocą spektrofotometru i posługując się równaniem na stałą dysocjacji wskaźnika alkacymetrycznego, w postaci HInd, można dojść do pewnej zależności:

0x01 graphic

; gdzie pKHInd - stała dysocjacji danego wskaźnika, CInd- - stężenie jonów, CHInd - stężenie wskaźnika początkowe; w/g, której zmiana pH roztworu (w naszym przypadku mamy do czynienia ze sporządzaniem roztworów buforowych o różnych pH) powoduje zmianę stosunku stężeń (wartość pod logarytmem), co z kolei wywołuje zmianę samego widma absorpcyjnego. Podwyższenie pH odpowiada zmniejszeniu stężenia jonów H+, co z kolei prowadzi do zwiększenia Absorbancji.

Do pomiaru Absorbancji stosuje się spektrofotometry. W odróżnieniu od kolorymetrów, źródłem promieniowania nadfioletowego w spektrofotometrach jest lampa wodorowa bądź rtęciowa. W spektrofotometrach zamiast filtrów używa się monochromatorów, które pozwalają na precyzyjne wyodrębnienie pasma promieniowania.

Literatura:

L. Sobczyk, A. Kisza, K. Gatner, A. Koll „Eksperymentalna chemia fizyczna” PWN W-wa - 1982 ; str. 150, 230-231

Substancje chemiczne:

- bufor Brittona i Robinsona

- rozcieńczony roztwór NaOH

Oświadczam, że zapoznałem się z kartami charakterystyk w/w substancji i znane mi są właściwości tych substancji, sposoby bezpiecznego postępowania z nimi oraz zasady udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
SI wstep
Zajęcie1 Wstęp
Wstęp do psychopatologii zaburzenia osobowosci materiały
układ naczyniowy wstep
ZMPST Wstep
Dekalog 0 wstęp
1 WSTEP kineza i fizykot (2)
01 AiPP Wstep
wstęp neg
Wyklad I Problemy etyczne Wstep
ochrona srodowiska wstep
Tajemnica ludzkiej psychiki wstep do psychologii
PS 1 Psychologia społeczna wstep

więcej podobnych podstron