1.Pole Magnetyczne
Powstawanie pola magnetycznego
Pole takie powstaje w otoczeniu magnesów trwałych oraz przewodników, przez które płynie prąd stały w czasie.
Pole magnetyczne stacjonarne, podobnie jak pole elektrostatyczne, charakteryzuje się tym, że do jego podtrzymania nie jest wymagane dostarczanie energii. Energia jest potrzebna tylko do wytworzenia tego pola.
Cechą wyróżniającą pole magnetyczne spośród innych rodzajów pól jest to, że na poruszające się w tym polu ładunki elektryczne działa siła. Ponadto w przewodniku poruszającym się w polu magnetycznym indukuje się napięcie elektryczne. Wreszcie pod wpływem działania pola magnetycznego, niektóre materiały zmieniają swoje własności.
Badaniem obrazu pola magnetycznego i wykrywaniem jego kierunku za pomocą igły magnetycznej zajmuje się fizyka. Nie będziemy tych doświadczeń powtarzać. Przypomnimy tylko, że podobnie jak w polu elektrycznym, posługujemy się pojęciem linii pola magnetycznego. wyznaczonej położeniem igły magnetycznej wprowadzonej do obszaru, w którym istnieje pole. Zbiór linii pola magnetycznego tworzy obraz pola magnetycznego. Przedstawimy kilka najbardziej typowych obrazów pola magnetycznego. Linie pola magnetycznego w otoczeniu przewodu prostoliniowego, przez który płynie prąd elektryczny tworzą okręgi koncentryczne z osią przewodu, leżące w płaszczyźnie prostopadłej do przewodu (rys.1).
Rys1 Obraz pola magnetycznego w otoczeniu przewodu prostoliniowego, przez który przepływa prąd
Jeżeli prąd jest zwrócony do płaszczyzny rysunku, to na przekroju przewodu stawiamy krzyżyk, jeśli prąd zwrócony jest od płaszczyzny rysunku do obserwatora, stawiamy kropkę. Kierunek linii pola magnetycznego wyznaczamy za pomocą reguły śruby prawoskrętnej (zwanej też regułą korkociągu):
jeżeli kierunek ruchu postępowego śruby prostokątnej jest zgodny z kierunkiem prądu płynącego przez przewód, to kierunek ruchu obrotowego śruby wskazuje kierunek linii pola magnetycznego. Doświadczalnie stwierdzono, że linie pola magnetycznego są zawsze liniami zamkniętymi (ciągłymi). Linia pola magnetycznego nie ma swego początku ani końca. Obraz pola magnetycznego magnesu trwałego przedstawiono na rys. 2.
Rys 2. Obraz pola magnetycznego magnesu trwałego.
Duże znaczenie praktyczne ma znajomość obrazu pola magnetycznego cewki cylindrycznej, zwanej też solenoidem.
Na rys. 3 przedstawiono cewkę cylindryczną nawiniętą jednowarstwowo. Krzyżykami i kropkami oznaczono zwroty prądu elektrycznego w przekrojach zwojów cewki. Obraz pola magnetycznego cewki cylindrycznej jest podobny do obrazu pola magnetycznego magnesu trwałego z rys. 2.
Rys 3 Obraz pola magnetycznego cewki cylindrycznej
Zwrot linii pola solenoidu można wyznaczyć albo regułą śruby prawoskrętnej, albo regułą prawej dłoni. W solenoidzie śruba prawoskrętna (lub korkociąg) obracana zgodnie ze zwrotem prądu wyznacza swoim posuwem (zwrotem ruchu po
stępowego) zwrot linii pola magnetycznego, niezależnie od sposobu nawijania zwojów (od lewej do prawej czy od prawej do lewej).
Rys 4 Reguła prawej dłoni.
Regułę prawej dłoni stosujemy następująco: jeżeli prawą rękę położymy na solenoidzie tak, aby cztery palce obejmowały solenoid i były zwrócone zgodnie ze zwrotem prądu, to odchylony kciuk wskazuje zwrot linii pola wewnątrz solenoidu (rys.4).
Siła działająca na przewód z prądem umieszczonyw polu magnetycznym. Indukcja magnetyczna
Rozpatrzmy przewód z prądem stałym I umieszczony w polu magnetycznym. Długość przewodu oznaczymy przez 1, przy czym jest to tak zwana długość czynna, czyli taka część przewodu, którą przecinają linie pola magnetycznego rys.5.
Rys 5. Siła działająca na przewód z prądem umieszczony w polu magnetycznym.
Jak już stwierdziliśmy cechą charakterystyczną pola magnetycznego jest działanie siły na przewód z prądem umieszczony w polu magnetycznym. Doświadczalnie stwierdzono, że siła:
F= B I l (1.1)
Wielkość B występującą we wzorze nazywamy indukcją magnetyczną. Jest to podstawowa wielkość charakteryzująca pole magnetyczne. Mówimy, że indukcja magnetyczna określa intensywność pola. Im bowiem większa ,jest wartość B, tym większa siła F działa na przewód z prądem umieszczony w polu magnetycznym. Indukcja magnetyczna jest wielkością wektorową. Zwrot wektora indukcji magnetycznej jest zgodny ze zwrotem linii pola magnetycznego. Jednostką indukcji magnetycznej jest 1 tesla (1T).
Na podstawie równania (1.1) dla wielkości fizycznych możemy napisać równanie dla jednostek tych wielkości i wyznaczyć jednostkę indukcji - teslę.
Jak wynika z przedstawionego równania- tesla jest to weber na metr kwadratowy. przy czym weber (Wb) jest to iloczyn wolta i sekundy. (Weber jest jednostką strumienia magnetycznego). Wróćmy jeszcze do wzoru (1.1). Wzór ten jest słuszny tylko wówczas, gdy kierunek pola magnetycznego jest prostopadły do kierunku przewodu, przez który przepływa prąd. Wówczas kierunek siły jest również prostopadły do kierunku pola magnetycznego. Wzajemną zależność tych kierunków można interpretować przez trzy wektory :
w przestrzeni.
Reguła lewej dłoni.