WYPADEK W ROLNICTWIE, ROLNICTWO


Wypadek w rolnictwie

Za wypadek w rolnictwie uznaje się nagłe zdarzenie, które wywołuje nagła przyczyna z zewnątrz, które miało miejsce na terenie gospodarstwa rolnego, które należy do ubezpieczonego rolnika i oczywistością pozostaje fakt, jego stałe zatrudnienia w tym miejscu. Nagłym wydarzeniem w pracy rolniczej jest zdarzenie, które trwa chwilę jak np. obcięcie piłą palca, czy też porażenie prądem lub przejechanie traktorem. Owa chwila nie może jednak przekraczać dniówki pracy. Nagłym zdarzeniem uznawanym za wypadek w rolnictwie uznaje się działanie szkodliwych preparatów chemicznych, które powodują odmrożenie lub też udar słoneczny. Wypadek musi mieć przyczynę z zewnątrz, a za takie uznaje się, wszelkie czynności maszyn, urządzeń mechanicznych np. uderzenie odłamkiem w spawaniu metalu; zatrucie bezpośrednio chemikaliami, termiką np. poparzenie gorącą karmą dla zwierząt, pogoda, która może bezpośrednio przyczynić się do wypadku. Czynniki zewnętrzne mogą być połączone także z przyczynami wewnętrznymi takim jak choroba rolnika spowodowana podnoszeniem ciężarów. Najważniejsze jest aby udowodnić ubezpieczycielowi, że przyczyna ma bezpośredni skutek pracy w rolnictwie i spowodowana jest wypadkiem w nim. Ogromnie ważne jest aby rolnik miał świadomość wypadków jakim ulega i jakie kwalifikują

Wypadek w rolnictwie, statystycznie zdarza się znacznie częściej niż w innych zawodach. Jest to związane ze specyficznym charakterem pracy wykonywanych w rolnictwie, a także często pośpiechem i stresem. Brak odpowiedniej odzieży podeszły wiek rolnika, a także profesjonalnego sprzętu, czy wykonywanie niektórych prac w deszczu, lub po zmroku powoduje, że bardzo ograniczona jest widoczność i rolnik nie jest w stanie zapobiec wypadkowi.

Wypadek w rolnictwie bardzo często ma katastrofalne konsekwencje dla poszkodowanego. Corocznie słyszy się o tragicznych zgonach w trakcie wykonywania pracy, czy utracie rąk lub nóg w wyniku poniesionych obrażeń.

Rolnik, który jest ubezpieczony może liczyć na odszkodowanie, jednak będzie on zmuszony do udokumentowania, że wypadek w rolnictwie zdarzył się bez jego winy, z zachowaniem wszelkich przepisów BHP obowiązujących w rolnictwie. Z całą pewnością takie sprawy, nie należą do łatwych, jednak warto doprowadzić je do końca, aby uzyskać pieniądze od ubezpieczyciela, które są niezbędne procesie profesjonalnego leczenia, aby rolnik powrócił do zdrowia, a także do wykonywanej pracy na roli.

Środowisko pracy rolnika jest jednym z najbardziej narażonych miejsc pracy człowieka. Wypadki jakie bezpośrednio wywoływane są nieświadomością ale i przewlekłymi chorobami jakie nabawi się rolnik przez całe życie swojej pracy. Szkodliwe działanie hałasu (wiertarki, piły), wibracje, pył, ciężary wszystkie te czynniki mogą doprowadzić do zawodowej choroby rolnika i kwalifikować się mogą następnie do odszkodowania z tytułu KRUS. Rolnicy jeszcze w wielu gospodarstwach nie są świadomi jak na ich ciało oddziałuje zapylenie czy też hałas, wiedza na ten temat jest równie niska jak na temat zagrożeń wynikających z wypadku w rolnictwie. Wyżej wymienione czynniki mogą powodować trwały uszczerbek na zdrowiu rolnika. Co fachowo nazywamy zawodową chorobą rolniczą. Sam rolnik nie ma pojęcia, iż hałas ciągnika jaki ma miejsce podczas pracy w orce czy sianiu zboża przyczynia się od upośledzenia słuchu. Wyłącznie indywidualne zabezpieczenia w ciągniku czy maszynie przez rolnika mogą zniwelować hałas i przyczynę zagrożenia. Podobnie ma się sytuacja podczas zapyleń, do której dochodzi kilkanaście razy w roku. Zbiór siana, zboża czy kukurydzy naraża na emisję pyłu, co może doprowadzić do zapylenia pęcherzyków płucnych. Najsmutniejsza jest niska ilość wypłaconych odszkodowań z tytułu zawodowej choroby rolniczej, a także brak specjalistów medycyny zajmujących się bezpośrednio zawodową choroba rolnika

Wypadki w rolnictwie z udziałem dzieci

Wypadki w rolnictwie z udziałem dzieci. W rolnictwie nie brakuje wypadków, w których czynny udział biorą dzieci, aczkolwiek praca jaką faktycznie wykonują jest znikoma. Główne przyczyny wypadków dzieci w rolnictwie wiąże się przede wszystkim nieuwagą rodziców, gdzie dzieci obserwują jedynie pracę swojego ojca czy matki. Zwykłe obserwacje prac rolnych, zabawy przy niebezpiecznych maszynach i zwykła ciekawość powodują nawet wypadki śmiertelne. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, KRUS i Państwowa Inspekcja Pracy stworzyły listę prac, które mogą wykonywać dzieci, które skończyły 15 rok życia. Wśród prac zakazanych wymieniono między innymi kierowanie ciągnikiem, maszynami, kombajnami, sieczkarkami, prasą, młocarni, piłami tarczowymi, łańcuchowymi. Wszelkie czynności związane z preparatami chemicznymi. Niezwykle trudnym zadaniem jest ustalenie wypadku w przypadku, kiedy to poszkodowanym zostaje dziecko poniżej 15 roku życia, problemem staje się ustalenie czynności czy była ona wynikiem pracy samodzielnej dziecka czy też było jedynie towarzyszem swoich rodziców przy pracy. Nie do zidentyfikowania jest sprawa czy dziecko rzeczywiście było w stanie wykonać daną pracę czy też praca ewidentnie przekracza możliwości dziecka. Jeśli czynność bez wątpienia przekracza fizyczną możliwość dziecka, albo okoliczność wskazuje na to, iż dziecko towarzyszyło jedynie rodzicom przy pracy w gospodarstwie rolnym, a praca ta nie miała nic wspólnego z wypadkiem, to nie można uznać tego za wypadek.

Wypadek w rolnictwie niestety, zdarza się bardzo często. Statystyki podają, że jest rolnicy, to grupa zawodowa najczęściej ulegająca poważnym wypadkom w trakcie pełnienia swoich obowiązków. Szczególnie latem, w okresie żniw, pośpiech oraz brak odpowiedniego i bezpiecznego sprzętu sprzyja powstawaniu takich wypadków.

Wypadek w rolnictwie bardzo często kończy się poważnym uszkodzeniem ciała (amputacja kończyn, rozległe poparzenie) a nawet śmiercią.

Coraz częściej dzieci ulegają takim wypadkom. Jest to związane z wykorzystywaniem ich do pracy na roli, a także młodzieńczą nieumiejętnością przewidywania przykrych zdarzeń. Niedoświadczone w obsłudze sprzętów rolniczych dziecko łatwo może spowodować nieprzyjemny wypadek, którego konsekwencje będzie odczuwało do końca życia.

Na wypadek w rolnictwie można się ubezpieczyć, jednak wielu rolników nie ma na to pieniędzy i nie wykupują polisy z nadzieją, że nikt z ich rodziny nie doświadczy tego przykrego wydarzenia. Z tego powodu wielu poszkodowanych nie ma pieniędzy na powrót do zdrowia po wypadku.

USTAWA z dnia 22 maja 2003 roku reguluje kwestie ubezpieczeń obowiązkowych dla osób pracujących w gospodarstwie rolnym. Rolnik może ubiegać się o odszkodowanie z tytułu Ubezpieczenia Funduszu Gwarancyjnego i Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych a także Ubezpieczenie Cywilne zwane OC. Z tytułu OC odszkodowanie wypłaca się rolnikowi lub też osobą pracujących w gospodarstwie domowym, rolnym jeśli ulegli wypadkowi na owym terenie. Odszkodowanie rolnikowi należy się także jeśli jego mienie zostanie uszkodzone lub zniszczone wywołane przyczyną zewnętrzną. Zasada ta też obowiązuje jeżeli pojazd rolniczy w tym np. ciągnik, przyczepa ulegną wypadkowi wypłaca się należne odszkodowanie. Pojazd ten musi być zarejestrowany w gospodarstwie rolnym i posiadać wszelkie papiery umożliwiające poruszanie się poza granicami gospodarstwa w tym ma prawo do ruchu drogowego. Szkody to także przede wszystkim nieodwracalne skutki wyrządzone siłą wyższą związane z pracami rolniczymi. Odszkodowanie wypłaca się na podstawie zniszczenia upraw rolnych przez suszę lub też powódź. Samo pojęcie szkód jest bardzo ogólne i prawie wszystko można uznać za szkodę w gospodarstwie rolnym po wcześniejszym udowodnieniu. Rolnik jako osoba pracująca w bardzo szerokim asortymencie ma prawo do odszkodowań w każdym centymetrze pracy związanej z rolnictwem czy to będzie wypadek przy pędzeniu zwierząt czy też wypadek na ciągniku, rolnik ma prawo do odszkodowania.

Jeśli rolnik w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia ulegnie wypadkowi ma prawo do jednorazowego odszkodowania lub też do rolniczej choroby zawodowej. Odszkodowanie zostaje ustalone poprzez proporcjonalny procent stałego lub tymczasowego uszczerbku na zdrowiu. Stały uszczerbek rozumie się poprzez trwałe naruszenie ciała. Z kolei tymczasowy uszczerbek to przede wszystkim zahamowanie czynności organizmu na nie więcej niż pół roku, a poszkodowany rokuje poprawą. Odszkodowanie dla rolnika jednorazowo wynosi 470 zł i jest to stały procent wyżej wymienionych uszczerbków zdrowotnych. Istnieje możliwość zwiększenia o 20% kwoty odszkodowania, jeśli rolnik w wyniku wypadku rolniczym lub też choroby wywołanej ową pracą nie jest zdolny do samodzielnego życia.
Jeśli stan zdrowia rolnika będzie się pogarszać i stanowić będzie trwały uszczerbek, a stan ten był podstawą wypłaty bezpośredniej, jednorazowej składającej się na odszkodowanie, zwiększona zostanie co najmniej o dziesięć punktów procentowych. Kwota ta zwiększana zostaje o kwotę taką samą jaką wynosiło odszkodowanie jednorazowe i dolicza się każdy procent odpowiadający uszczerbek organizmu. Praca rolnika jest bardzo odpowiedzialna i wymaga narażania własnego życia, dlatego należy jak najlepiej zabezpieczyć swoje życie by nie musieć korzystać z jednorazowego odszkodowania

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
Gdy poszkodowany umiera

Jak wygląda sprawa jednorazowego odszkodowania podczas wypadku w rolnictwie, gdy poszkodowany umiera? Jednorazowe odszkodowanie przysługuje zatem członkom rodziny ubezpieczonego. Poprzez członków rodziny rozumie się: małżonka, dzieci- własne, pasierbów, adoptowane, wnuki, rodzeństwo, które według prawa kwalifikuje się do uzyskania kwoty z odszkodowania; rodzice, macocha, ojczym, wszystkie osoby, które należały do rodziny i wspólnie prowadziły gospodarstwo domowe. Istnieje także sytuacja, iż może być tylko jedna osoba uprawniona do odszkodowania, ale to też wyznaczone jest według prawa, a więc odszkodowanie jednorazowe w 100% przysługuje małżonkowi lub dziecku, z kolei 50% należy się innym osobom z rodziny, które wykażą pokrewieństwo. Jeśli odszkodowanie to należy się w tym samym czasie małżonkowi i dzieciom, wypłaca się kwotę równą 100% tym samym zwiększa się o 20% na każde dziecko. Jeśli świadczenie przysługuje także pozostałym członkom rodziny, wypłaca się kwotę w wysokości 50% za cały uszczerbek na zdrowiu, zwiększającej się na drugą i kolejną osobę uprawnioną do odszkodowania. Tak więc jednorazowe odszkodowanie dzieli się na każdego członka rodziny w takich samych kwotach. Śmierć jakakolwiek jest tragedią dla rodziny, dlatego warto wiedzieć jakie prawa ma się, pracując w tak niebezpiecznej profesji jaką jest rolnictwo.

Wszyscy mamy nadzieję, że to nie nam przydarzy się nieszczęśliwy wypadek - jednak wypadki się zdarzają i świadomi tego opłacamy różne polisy ubezpieczeniowe. Przed i nawet podczas podpisywania polisy, firma ubezpieczeniowa świadczy usługi na najwyższym poziomie, obsługa klienta jest wprost fenomenalna…

Kiedy jednak przydarzy nam się sytuacja, w której przysługuje nam odszkodowanie za poniesione szkody dla firm ubezpieczeniowych przestajemy być klientami a często jesteśmy niewygodnymi petentami. Oczywiście trochę przerysowuję jednak chcę podkreślić istotę sytuacji.

Firmy ubezpieczeniowe zarabiają na naszych składkach, a nie, co powinno być dla nas oczywiste na wypłaconych odszkodowaniach. Przed podpisaniem umowy jesteśmy cenni, gdyż to my będziemy płacić firmie, natomiast w trudnej sytuacji to firma powinna zapłacić nam.

Całą sytuację komplikuje fakt, że wypadek powoduje nasze “roztargnienie” jeśli chodzi o formalności. Jesteśmy skupieni na sobie, często na naszym zdrowiu, natomiast dopełnienie formalności może i często ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o kwotę odszkodowania. Dlatego też, jeśli nie chcemy zaprzątać sobie głowy formalnościami, możemy zlecić ich dopełnienie doświadczonej firmie zajmującej się odzyskiwaniem odszkodowań.

Tego typu firmy prowadzą często bardzo wykwalifikowani prawnicy, a ich doświadczenie w podobnych sprawach może się okazać bezcenne - my stajemy często po raz pierwszy w sytuacji związanej z dochodzeniem odszkodowania, a firma może mieć już na swoim koncie setki, a nawet tysiące pozytywnie zakończonych spraw. Jeśli zdecydujemy się zlecić dochodzenie odszkodowania firmie, nie zapomnijmy sprawdzić jej referencji.

Firmy prawnicze zajmujące się pomocą w dochodzeniu odszkodowań najczęściej pobierają wynagrodzenie jako procent wywalczonej kwoty, w takim przypadku możemy więc być pewni, że nie będziemy płacić z “własnej kieszeni (choć to oczywiście przenośnia, ponieważ firma walczy o nasze pieniądze). Biorąc pod uwagę fakt, że kwoty odszkodowań w przypadku samodzielnego dochodzenia odszkodowań są najczęściej niższe, niż w przypadku reprezentowania osoby przez tego typu firmę uważam za zdecydowanie zasadne skorzystanie z usług firmy prawniczej.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
WYPADEK PRZY PRACY ROLNICZEJ, ROLNICTWO
TECHNIKA ROLNICZA literatura
Referat Inżynieria Produkcji Rolniczej
Przetworstwo produktow rolniczych
Rolnictwo metody ekologiczne
mechanik operator pojazdow i maszyn rolniczych 723[03] z2 04 n
mechanik operator pojazdow i maszyn rolniczych 723[03] o1 05 u
mechanik operator pojazdow i maszyn rolniczych 723[03] z3 02 n
6 1 rolnictwo
mechanik operator pojazdow i maszyn rolniczych 723[03] z2 05 n
mechanik operator pojazdow i maszyn rolniczych 723[03] z2 05 u
kurze testy, Studia Rolnictwo, 2 rok
in vitro, studia rolnictwo, rok IV
Pytania egzaminacyjne z Agrometeorologii, Szkoła Rolnictwo studia, Szkoła, Materiały studia, Agromet
CHOROBA ZAWODOWA, ROLNICTWO
RECHABILITACJA, ROLNICTWO
2 koło zeszyt, Studia Rolnictwo, 2 rok
Wiadomości ogólne, studium rolnicze, Mechanizacja, Układ chłodzenia silnika

więcej podobnych podstron