Konspekt zajęć przedszkolnych
Temat kompleksowy: Mój przedszkolny świat.
Temat dnia: Moje wspomnienia z wakacji.
Data: 06.09.2010
Grupa wiekowa: 4,5- latki
Cele ogólne:
- przełamywanie nieśmiałości i lęku w zabawach grupowych
- kształtowanie czynnej, otwartej postawy w stosunkach z rówieśnikami i nauczycielem
- wdrażanie do wypowiadania się na dany temat
- przedstawienie w formie plastycznej swoich przeżyć i doświadczeń
Cele szczegółowe (dziecko):
- uczy się nowych zabaw, przełamuje nieśmiałość i lęk
- uważnie słucha tekstu czytanego przez nauczyciela
- odpowiada na pytania dotyczące poznanego tekstu
- werbalizuje własne oczekiwania w stosunku do przedszkola
- przedstawia w formie plastycznej własne przeżycia, dzieli się wrażeniami i doświadczeniami
Metody: czynna, słowna
Forma: grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: wiersz „Janek idzie do przedszkola” D. Kręcisz, kredki świecowe, kartki
Przebieg zajęć:
I
1. Zabawa integracyjna „Powitanie różnymi częściami ciała”
2. Zabawa w kole „Balonik”. Dzieci, trzymając się za ręce, tworzą jak najmniejsze koło. Recytując, powoli powiększają koło i na koniec, ilustrując słowa rymowanki, przewracają się.
II A)
Słuchanie wiersza D. Kręcisz „Janek idzie do przedszkola” czytanego przez nauczyciela.
Rozmowa na temat wysłuchanego wiersza:
Jak zachowywał się Janek?
W jakim był humorze?
3. Próba odpowiedzi na pytania zawarte w wierszu.
4. Zabawa ruchowa „Droga do przedszkola”. Dzieci maszerują swobodnie w rożnych kierunkach. Na znak nauczyciela wykonują polecenia, np. Przeskakujemy przez kałużę! Zawiązujemy sznurówkę! Wchodzimy na schody! itp.
5. Rozmowa przy tablicy.
Czy chętnie przyszliście dzisiaj do przedszkola?
Co teraz robią wasi rodzice?
Co najbardziej podoba wam się w przedszkolu?
6. Zabawa ruchowo - naśladowcza „Zgadnij co robię?”. Nauczyciel wykonuje ruchy naśladujące różne czynności np. mycie zębów, czesanie włosów, zamiatanie podłogi. Zadaniem dzieci jest odgadnąć, co robi nauczyciel. Po pewnym czasie nauczyciela może zastąpić chętne dziecko.
B)
1. Zabawa w skojarzenia „Co to jest?”
Mokra - woda, twardy - kamień,
Dużo wody - rzeka, duży kamień - głaz,
Woda i fale - morze. Głazy aż do nieba - góry.
Rozmowa z dziećmi na temat ich wakacji.
Gdzie można wypoczywać w czasie wakacji?
Gdzie byliście?
Co najchętniej robiliście w czasie wakacji? itp.
Zabawa „Jedzie pociąg z daleka”.
Rysowanie kredkami świecowymi na temat „Moje wakacje”.
Zorganizowanie wystawki prac dzieci.
Zabawa ruchowa „Balonik”:
Baloniku nasz malutki,
rośnij duży, okrąglutki.
Balon rośnie, że aż strach.
Przerwał miarę, no i bach!
Wiersz Danuty Kręcisz „Janek idzie do przedszkola”:
W ciepły, wrześniowy poranek
bardzo wesoły był Janek.
Nawet owsianki zjadł talerz cały,
a siostry mu nie przeszkadzały.
Umył więc zęby bez marudzenia,
i psa pogłaskał na do widzenia.
Po czym, na siostry nie czekając,
do samochodu wskoczył jak zając.
Dokąd ten Janek tak się dziś spieszy?
Z czego tak bardzo wciąż się dziś cieszy?
Co go dziś właśnie spotkać może?
Kto mi odgadnąć to pomoże?
Zabawa ruchowa „Jedzie pociąg z daleka”;
Jedzie pociąg z daleka,
Ani chwili nie czeka,
Konduktorze łaskawy,
Zabierz nas do Warszawy!
Konduktorze łaskawy,
Zabierz nas do Warszawy!
Trudno, trudno to będzie,
Dużo osób jest wszędzie.
Pięknie pana prosimy,
Jeszcze miejsca widzimy.
A więc prędko wsiadajcie,
Do Warszawy ruszajcie.