07.02.2011, Tłumienność, Tłumienność - jeden z podstawowych parametrów opisujących zdolność danego łącza do realizacji transmisji (kabel, światłowód, ł


Tłumienność - jeden z podstawowych parametrów opisujących zdolność danego łącza do realizacji transmisji (kabel, światłowód, łącze bezprzewodowe). Łącza tłumią sygnał z kilku powodów: - szumów termicznych, - rozpraszania sygnału na zaburzeniach struktury materiału, - przeników i przesłuchów (przy łączach miedzianych), - pojemności i indukcyjności pasożytniczych (przy łączach miedzianych).

Tłumienność w łączach światłowodowych[edytuj]

Kable światłowodowe na przełomie wieków były ulepszane w celu zmniejszenia ich tłumienności, zniwelowaniu niekorzystnych zjawisk takich jak - dyspersja, czy też wyeliminowanie problemów z połączeniem dwóch kabli światłowodowych.Dla kabli światłowodowych z kwarcu (szklanych) wyróżniamy 3 optymalne długości fal dla których tłumienność włókna światłowodowego jest mała. Te 3 okna transmisyjne były wykorzystywane i wdrażane jedno po drugim - z powodu trudności technologicznych.

I okno transmisyjne[edytuj]

Było powszechnie wykorzystywane od początku istnienia techniki światłowodowej. Tłumienność na długości fal 0,85 μm, dość wysoka 1-2 dB/km. Zaletą tego okna transmisyjnego są stosunkowo tanie emitery i odbiorniki. Bez regeneracji sygnał może być transmitowany na odległość kilkunastu kilometrów.

II okno transmisyjne[edytuj]

Zostało wprowadzone około 1995 roku. Tłumienność na długości fal 1,3 μm to około 0,5 dB/km. Efektywny zasięg transmisji bez regeneracji to około 50 km.

III okno transmisyjne[edytuj]

Zostało wprowadzone do użytku na przełomie XX i XXI wieku. Dla długości fal 1,55 μm, tłumienność ma wartość od ok. 0,2 dB/km, zasięg do 200 km, a przy bardzo dobrym doborze włókien zasięg bez regeneracji sygnału może przekroczyć 800 km.W światłowodach plastikowych okna transmisyjne nie występują. Wielką zaletą są natomiast łatwość połączeń i bardzo tanie emitery i odbiorniki światła. Znaczna tłumienność o wartości do 20 dB/km bardzo utrudnia transmisję nawet na odległość jednego kilometra.



Wyszukiwarka