wyklad promieniowanie, PROMIENIOWANIE


PROMIENIOWANIE

Promieniowanie jonizujące

Środowisko w którym żyjemy, cechuje się występowaniem substancji promieniotwórczych, zarówno naturalnych jak i sztucznych. Promieniowanie jonizujące pochodzenia naturalnego, to promieniowanie kosmiczne i promieniowanie radionuklidów naturalnych obecnych w środowisku. Promieniowanie jonizujące pochodzenia sztucznego, to promieniowanie związane ze stosowaniem źródeł promieniowania jonizującego w przemyśle i medycynie oraz promieniowanie spowodowane próbnymi wybuchami jądrowymi i awariami obiektów techniki jądrowej. Promieniowanie jonizujące może być przyczyną biologicznych uszkodzeń komórek i narządów.

Główne źródła promieniowania jonizującego

Rodzaje radionuklidów

Skażenia promieniotwórcze środowiska

Ogólna ocena sytuacji radiacyjnej w środowisku przeprowadzana jest na podstawie pomiarów:

- poziomu promieniowania gamma,

- zawartości naturalnych i sztucznych izotopów promieniotwórczych w głównych komponentach środowiska naturalnego.

Kilka definicji

aktywność: wielkość, która określa liczbę przemian jądrowych zachodzących w danej ilości substancji promieniotwórczej w jednostce czasu; jednostką jest bekerel (jedna przemiana na sekundę, symbol Bq)

dawka pochłonięta: ilość energii promieniowania jonizującego pochłonięta w jednostce masy materii; jednostką jest grej, równy jednemu dżulowi na kilogram, symbol Gy)

dawka skuteczna: obliczana z dawki pochłoniętej z uwzględnieniem niemianowanych współczynników wagowych rodzaju promieniowania i narządów lub tkanek, określająca narażenie całego ciała; jednostką jest siwert (symbol Sv)

ekspozycja (dawniej - dawka ekspozycyjna) - pojęcie używane przy ocenie natężenia promieniowania X i gamma, powodującego wtórną jonizację powietrza; jednostką jest rentgen (ładunek 1 jednostki elektrostatycznej w centymetrze sześciennym powietrza suchego w warunkach normalnych)

Rodzaje promieniowania

Średnie wartości mocy dawki tła promieniowania gamma najwyższe są w województwach południowych (dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie)

Średnio roczne stężenie Cs-137 w powietrzu w Polsce wynosiło 2,2 mili Bq w 1990 a w 2001 jedynie 1,2 mili Bg/m3.

Gleba

- zawartość sztucznego izotopu Cs-137 w glebie pochodzi głównie z okresu awarii czarnobylskiej i ulega powolnemu spadkowi wynikającemu głównie z okresu połowicznego rozpadu tego izotopu,

- średnia zawartość izotopu Cs-137 jest kilkanaście razy niższa od średniej zawartości naturalnego izotopu K-40, - zawartość izotopu Cs-134 znajduje się poniżej progu wykrywalności.

Średnie stężenie Cs-137 w powierzchniowej warstwie (0-10 cm) gleby jest w południowych województwach dwyukrotnie wieksze niż w innych, przy czym w opolskim sześć razy wieksze, tj. 12 kBq/m2

Wody powierzchniowe

ODPADY PROMIENIOTWÓRCZE

Ilość stałych odpadów promieniotwórczych odebranych przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w Świerku (ZUOP) od użytkowników wynosi 120 m3 i w większości są to odpady średnio aktywne,
Ilość ciekłych odpadów promieniotwórczych odebranych przez ZDUOP od użytkowników wynosi ponad 100 m3 i są to w większości odpady nisko aktywne.

PODSUMOWANIE

Skażenia środowiska sztucznymi izotopami promieniotwórczymi nie powodują w Polsce istotnego zagrożenia radiologicznego środowiska. Moc dawki w latach 1996-2001 była na poziomie 40-150 nSv/h, czyli na poziomie wartości z okresu przed awarią w Czarnobylu. W latach tych średnia roczna dawka skuteczna od sztucznych izotopów nie przekraczała kilku µSv/rok (przy uwzględnieniu lokalnych różnic w poziomie skażeń). Wieloletnie pomiary wskazują tym samym, że narażenie powodowane promieniowaniem pochodzącym od izotopów sztucznych jest bez porównania mniejsze niż pochodzące od promieniowania naturalnego.

Promieniowanie magnetyczne

Główne źródła promieniowania elektromagnetycznego

• linie elektroenergetyczne;

• obiekty radiokomunikacyjne, w tym: stacje nadawcze radiowe i telewizyjne, stacje bazowe telefonii komórkowych;

• obiekty radiolokacyjne.

PODSUMOWANIE

Coraz częściej zaczyna się mówić o polach elektromagnetycznych jako o zanieczyszczeniu środowiska. Wykonane do tej pory pomiary nie wykazały ani w Warszawie, ani w Łodzi przekroczeń dopuszczalnych wartości pól elektromagnetycznych. Ewentualne przekroczenia mogą pojawiać się jednak nie tylko w bezpośrednim sąsiedztwie urządzeń nadawczych, ale także w zupełnie przypadkowych miejscach w otwartym terenie, jako wynik sumowania się mocy (superpozycji fal) pochodzących z wielu źródeł. W związku z tym należy dbać, aby nie dochodziło do takich sytuacji, jak również do zmian warunków życia człowieka w wyniku niebezpiecznego nakładania się sztucznie wytwarzanych pól elektromagnetycznych na istniejące w przyrodzie pola naturalne.



Wyszukiwarka