ORYG, 13. Prostownik sterowany jest tyrystorowym przekszta˙tnikiem nap˙cia przemiennego na nap. Sta˙e z mo˙liwo˙ci˙ regulacji nap. U˙r=(0˙Umax). Regulacja odbywa si˙ poprzez sterowanie fazowe tyrystor˙w, kt˙re polega na tym ˙e dokonuje si˙ w˙˙czenia tyrystora z


13. Prostownik sterowany jest tyrystorowym przekształtnikiem napęcia przemiennego na nap. Stałe z możliwością regulacji nap. Uśr=(0÷Umax). Regulacja odbywa się poprzez sterowanie fazowe tyrystorów, które polega na tym że dokonuje się włączenia tyrystora z opóźnieniem kątowym liczonym od punktu komutacji naturalnej. W układzie 1-pulsowym kąt komutaci naturalnej jest równy 0. Tyrystor zostaje wprowadzony w stan przewodzenia z opóźnienim fazowym υZ-kąt załączania. Kąt wyłączenia υW zależy od parametrów odbiornika. Jeżeli α=0 to υZ=π-arcsin(E/Umax). Kąt przewodzenia λ=π-υZ. Miarą średniej wartości nap. wyprostowanego jest zakreskowane pole.

17. Układ komutacyjny z dwoma dław.

Układ ten umożliwia uzyskanie odpowiednio dużych napięć na kondensatorach komutacyjnych i dużych amplitud impulsów prądowych także przy małych wart. nap. stałego zasilającego falownik. Ind. L1K umożliwia zmniejszenie indukcyjności komutacyjnej LK2 przy zachowaniu tych samych warunków komutacji i zmniejszeniu strat komutacyjnych. W przedziale I okresu komutacji częstotliwość rezonansowa

zaś w przedziale II i III

18. Proces włączania i wyłączania tyrystora.Włączanie przejście od stanu blokowania do stanu przewodzenia. Przedziały czasowe: czas opóźnienia td, czas włączania tr i czas nastawiania prądu ts. Czas td zależy od parametrów sygnału bramkowego i maleje ze wzrostem amplitudy oraz stromości czoła. Czas tr i ts zależą wyłącznie od parametrów obwodu obciążenia. Dopuszczalna wartość stromości wzrostu prądu anodowego tyrystora zależy od jego struktury (50...100)A/ms.

Wyłączanie następuje po zmniejszeniu prądu anodowego do wartości mniejszej niż prąd podtrzymania i otrzymaniu zerowej lub ujemnej polaryzacji tyrystora.

1. Układ komutacyjny z dławikiem w obwodzie kondensatora .

2. Układ komutacyjny z dławikiem w obwodzie tyrystora głównego.

3. Praca falownikowa prostownika sterowanego

4. Układy z diodą zerową

5. Zabezpieczenia przetężeniowe (nadprądowe)

6. Zabezpieczenia przed przepięciami komutacyjnymi

7. Prostowniki jednopulsowe Prostowniki sterowane o komutacji sieciowej

8. Zabezpieczenia przepięciowe

15.Przekształtniki impulsowe są układami opartymi na łącznikach i przerywaczach prądu stałego. Stosuje się je do zmian wartości nap. stabilizacji odbiorników oraz rozruchu, hamowania i regulacji silników prądu stałego.

Układ ten umożliwia przepływ energii tylko w kierunku ze źródła do obwodu obciążenia. Napięcie wyjściowe

Is-Średni prąd źródła.Układ umożliwiający przepływ energii w obu kierunkach:

19. *ączniki mocy. *ącznik dwukierunkowy złożony z dwóch tyrystorów połączonych odwrotnie równolegle zwany jest regulatorem napięcia przemiennego. Można go wykorzystać do regulacji napięcia i prądu przemiennego. Gdy kąt załączenia tyrystorów maleje do pewnej wartości krytycznej υ2 υcr wówczas długość impulsów każdego z tyrystorów osiąga wartość λ = 2π Przy λ = π prąd odbiornika jest ciągły i sinusoidalnie zmienny. Kąt krytyczny, przy którym prąd odbiornika jest równy kątowi fazowemu odbiornika czyli υ2=φ= arctg ( wL/R). Jeżeli zastosować dławik o dużej dobroci wL/R > 60 to układ ten można wykorzystać do regulacji prądu indukcyjnego np. w zautomatyzowanych systemach regulacji współczynnika przesunięcia fazowego. Układ charakteryzuje się tym, że nie jest stosowany w przedziale 0 < υ2 < 2π ponieważ prąd dławika jest ciągły i sinusoidalny tylko wtedy gdy υ2 = φ = π/2

16.Przerywacze tyrystorowe mają stały czas wyłączania tyrystora głównego. Rolę układu odmierzającego czas spełniają obwody rezonansowe

Po włączeniu tyrystora T1 kond. naładowany do nap. U przeładuje się w obwodzie rezonansowym L-C. Dodatni impuls prądu kond. płynie przez tyrystor natomiast ujemny zamyka się przez obwód obciążenia. Tyrystor przestaje przewodzić i odzyskuje właściwości zaworowe gdy prąd ujemny kond. osiągnie wartość prądu obciążenia, jeżeli tyrystor jest spolaryzowany w kierunku zaporowym w czasie dłuższym od czasu wyłączania. Czas przewodzenia tyrystora:

-częstotliwość rezonansowa kątowa

Po zmniejszeniu się prądu tyrystora do 0 kond. przeładowuje się przez obwód obciążenia

U2

i

id

id

i

t

T2

T

T1

id

Uc

U2

i

id

id

i

I

T2

T

T1

i0

t

t

Przebiegi nap. i prądów w ukł. z dł. o liniowej ch-ce magnesowania:

Wówczas w obwodzie kond. pojawi się ujemny impuls prądowy. Gdy osiągnie wartość IOBC prąd tyrystora obniży się do 0. Od tej chwili kond. ładuje się przez obciążenie do wartości początkowej UCO. Czas wyłączenia ta=t1+t2+t3.

Po zmianie stanu rdzenia ind. dławika zmniejsza się do LS i w obwodzie kond. pojawi się impuls prądowy o czasie trwania



Wyszukiwarka