KONSPEKT ZAJĘĆ
PODZIAŁU BOJOWEGO JRG CS PSP W CZĘSTOCHOWIE
Przedmiot: Przedlekarska pomoc medyczna
Temat: Pomoc przy wstrząsach pourazowych
Cel zajęć:
Poznawczy
Wskazać na źródła i możliwości poszukiwania informacji
Zaznajomić z tokiem postępowania przy wstrząsach
Wychowawczy
Przekonanie słuchaczy o zagrożeniu jakie wywołuje wstrząs pourazowy
Poprzez przedstawienie taktyki wyrobienie umiejętności postępowania
Kształcący
Umieć rozpoznać stan wstrząsu pourazowego
Umieć podjąć odpowiednie działanie w przypadku wstrząsu pourazowego
Typ lekcji: poznanie nowego materiału
Forma pracy: zbiorowa
Metoda pracy: wykład, ćwiczenia
Czas trwania lekcji: 45 min. wykład, 45 min. ćwiczenia
Wykaz literatury: Podręcznik pierwszej pomocy
Zagadnienia szczegółowe |
Czas [min.] |
Uwagi |
I Część wstępna
|
5 |
|
II Część zasadnicza Wstrząs pourazowy. Wstrząs pourazowy występuje wskutek dużej utraty krwi i płynów wewnątrzustrojowych oraz niedostatecznej ilości tlenu w płucach, z powodu trudności w oddychaniu ( np. bólu klatki piersiowej u chorego ze złamaniem żeber ). Objawy wstrząsu pourazowego: 1 Blada, sina lub zimna skóra 2 Wilgotne lub lepkie ciało 3 Osłabienie 4 Przyśpieszone (powyżej 100) i słabo wyczuwalne tętno 5 Zwiększenie liczby oddechów na minutę, oddech nieregularny i głęboki 6 Pobudzenie i niepokój 7 Silne pragnienie 8 Wymioty 9 Zapadnięte gałki oczne, rozszerzone źrenice 10 Brak reakcji na bodźce zewnętrzne (głos, dotyk) 11 Możliwe pasmowate lub plamiste przebarwienia skóry 12 W ciężkich przypadkach utrata przytomności
Natychmiastowa pomoc przy wstrząsach pourazowych. 1 Udrożnij drogi oddechowe 2 Lecz przyczynę wstrząsu (zaburzenia oddechu, krwotok, silny ból) 3 Połóż rannego 4 Zadbaj o jego wygodę i ciepło 5 Wezwij karetkę pogotowia 6 Sprawdź czy ranny nie ma dreszczy. Jeżeli to możliwe, połóż mu pod plecy koc lub ubranie, aby nie leżał bezpośrednio na ziemi 7 Sprawdź czy ranny nie doznał złamania kości lub czy nie ma wewnętrznego krwotoku. Leczenie tych powikłań wpłynie na złagodzenie objawów wstrząsu 8 Jeżeli oczekiwanie na pomoc lekarską przedłuża się, podaj rannemu do wypicia roztwór soli. Do jednego litra wody dodaj łyżeczkę soli kuchennej i pół łyżeczki sody. Tak sporządzony roztwór podawaj małymi łykami, w ciągu 15 minut, w ilości pół szklanki dorosłemu, ćwierć szklanki dziecku od 1 do 12 lat, jedna ósma szklanki niemowlęciu. Możesz podać także soki owocowe. Zaprzestań pojenia jeśli wystąpią wymioty . Nie podawaj niczego doustnie rannemu który jest nieprzytomny, ma drgawki, wymiotuje, doznał urazu głowy, brzucha, krwawi z odbytu lub prawdopodobnie będzie operowany 9 Uspokajaj rannego. Lęk i zdenerwowanie nasilają objawy wstrząsu 10 Jeżeli to możliwe poznaj szczegóły wypadku 11 Nie ruszaj rannego jeżeli zachodzi najmniejsze podejrzenie urazu głowy, szyi lub kręgosłupa, chyba że musisz zabrać go w bezpieczne miejsce 12 Jeżeli ranny nie ma widocznych urazów i przyczyna wstrząsu jest trudna do ustalenia, pozostaw go w pozycji leżącej 13 Obserwuj uważnie, czy nie pojawiają się zaburzenia świadomości. Przeprowadź reanimację jeżeli zachodzi taka konieczność. Ćwiczenia 1.Udrażnianie dróg oddechowych na fantomie 2.Wykonanie opatrunków uciskowych, tamowanie krwotoków na fantomie 3.Układanie w pozycji bocznej ustalonej, zapewnienie ciepła 4. Unieruchamianie złamanych kończyn . |
33 |
|
III Synteza materiału
|
5 |
|
IV Zakończenie lekcji Literatura: Podręcznik Pierwszej Pomocy |
2 |
|