Scenariusz zajęć Metodą Dobrego Startu.
Temat: Wprowadzenie głoski C c.
Cel główny
Poznanie pisowni głoski C c.
Cele szczegółowe
WIADOMOŚCI
wprowadzenie głoski C c
UMIĘTNOŚCI
uważne słuchanie piosenki Cudaczek,
wystukiwanie rytmu piosenki na bębenku lub kołatce
rozwiązywanie zagadek związanych z głoską c
dzielenie wyrazów na: głoski, litery, sylaby.
Odtwarzanie wzoru graficznego ręką w powietrzu, z plasteliny, po śladzie w dużym formacie i w liniaturze.
POSTAWY
uczniowie współpracują w grupie,
wykonują zadania zgodnie z poleceniami nauczyciela,
Forma zajęć: zbiorowa jednolita, indywidualne,
Środki dydaktyczne: bębenek, kołatki, plastelina, blok rysunkowy, pisaki kredki, karty z wzorem litery C c , karty ćwiczeń.
Przebieg zajęć
Wprowadzenie
powitanie dzieci piosenką Cudaczek
śpiew refrenu piosenki z pokazywaniem
Ćwiczenia- dobieramy się parami i ustawiamy jeden za drugim. Dzieci które są ustawione z tyłu wskażą lewą rękę, lewe ucho kolegi, położyć lewą dłoń na jego lewym ramieniu, lewym biodrze, lewym kolanie. Zamieniamy się rolami. Następnie stajemy w rozsypce na lewej nodze i skaczemy do przodu, do tyłu, w lewo i w prawo.
Dzieci siedzą w kole słuchają i rozwiązują zagadki czytane przez nauczyciela:
Rośnie w polu lub w ogrodzie.
Z tego w całym świecie słynie,
Że gdy z niej zdejmujesz skórkę,
To ci łezka z oka płynie.
( cebula)
Gdy pomyślisz sobie o niej,
Buzia krzywic się zaczyna,
Owoc żółty tropikalny
Czy odgadłeś? To… ( cytryna)
dzieci słuchają piosenki o Cudaczku a następnie odpowiadają na pytanie co ma wspólnego piosenka z rozwiązaniami zagadek, co oznacza słowo cudaczek jak sobie wyobrażają Cudaczka. Proszę opisać jego wygląd, jak jest ubrany, co to jest kubraczek, cekiny. Podział tych wyrazów na sylaby, głoski, litery. Podanie pierwszej i ostatniej głoski w wyrazach.
Ćwiczenia ruchowe
skaczemy jak pajacyki, powtarzamy tę czynność kilka razy
następnie skaczemy zabawnie próbując rozbawić kolegów,
wyobraźmy sobie, że mamy taki nosek jak Cudaczek, dotykamy swojego noska palcem lewej ręki, a potem prawej na przemian.
Śpiewając refren piosenki maszerujemy.
Ćwiczenia ruchowo- słuchowo- wzrokowe.
pokaz na karcie litery C c i rozmowa z dziećmi na jej temat,
pokaz litery palcem w powietrzu,
wodzenie palcem po śladzie
wyrabianie z plasteliny wałeczka i formowanie litery c,
wodzenie po kształcie litery palcem,
wykonanie ćwiczeń na kartach pracy
ćwiczenia w dużym formacie i liniaturze.
Zakończenie.
wykonanie Cudaczka z plasteliny,
wystawa Cudaczków.
Wykonanie:
Katarzyna Pyszny,
Małgorzata Świerc,
Anna Ogrocka.