STRUKTURA AGRARNA W POLSCE.
Sytuacja rolnictwa i rolników w Polsce jest skomplikowana. Polska posiada około 18.5 miliona hektarów użytków rolnych, co przy ludności 38,7 miliona osób daje około 0.5 hektara na jedną osobę. Sytuuje to nasz kraj na jednym z czołowych miejsc w Europie pod względem ilości ziemi uprawnej na 1 mieszkańca.
Gleby choć słabe, w zdecydowanej większości nie są przyrodniczo zniszczone.
Trzykrotnie mniejsze zużycie nawozów sztucznych i 10-krotnie mniejsze zużycie pestycydów niż w Unii Europejskiej sprawia, że w Polsce występuje szereg gatunków zwierząt i roślin, których nie ma już w krajach UE.
Na skutek nieopłacalności produkcji rolnej obecnie w Polsce mamy około 2.5 miliona hektarów odłogów.
Zdecydowana większość gospodarstw prowadzonych jest w sposób tradycyjny. Polska jest największym w Europie producentem ziemniaków i żyta, drugim w kolejności producentem wieprzowiny oraz cebuli i czarnych porzeczek. Jesteśmy w czołówce producentów rzepaku i buraków cukrowych. Byliśmy czołowym producentem wołowiny, drobiu i mleka. W ciągu ostatnich 11 - tu lat produkcja rolna znacznie się obniżyła - o ok. 35 %. To wina złej polityki rolnej.
Istotnym problemem jest bardzo rozdrobniona struktura agrarna. Średnia powierzchnia gospodarstwa w Polsce wynosi niewiele pond 7 ha.
Sytuacja ekonomiczna większości rodzin i gospodarstw rolniczych jest bardzo trudna. Głównie charakteryzuje ją spadek opłacalności produkcji rolnej, zmniejszenie dochodów rodzin rolniczych, trudności ze sprzedażą produktów rolniczych, brak pracy poza rolnictwem.
Utrzymują się także istotne, niekorzystne dysproporcje w traktowaniu gospodarstw rolnych w stosunku do firm prowadzących działalność gospodarczą, a rolników w stosunku do innych grup społecznych.
Bardzo dobrze funkcjonująca przed wojną, a nadmiernie zależna od państwa w okresie powojennym, spółdzielczość rolnicza została całkowicie zniszczona na fali przemian po 1989 roku.
Prywatyzacja przemysłu rolno-spożywczego odbyła się z naruszeniem interesów rolników i państwa polskiego. Straty ponoszą producenci tytoniu, chmielu, drobiu, owoców i warzyw. Prywatyzacja przemysłu zbożowo-młynarskiego odbyła się z całkowitym pominięciem interesów rolników - producentów zbóż. Inwestorzy zagraniczni kupują w Polsce głównie rynek zbytu.