sciaga-z-chemi mole


0x08 graphic

1. Mol - jest to zbiór N elementów materii. Jest podstawową jednostką liczności materii w układzie SI.

2. Masa molowa - jest to masa 1 mola substancji.

3. Masa molowa atomów danego pierwiastka jest równa liczbowo jego masie atomowej, a masa molowa cząsteczek substancji pierwiastkowej lub związku chemicznego jest równa liczbowo jego masie cząsteczkowej.

4. Prawo zachowania masy: Łączna masa wszystkich substratów reakcji chemicznej jest równa łącznej masie wszystkich produktów powstających w wyniku reakcji.

5. Prawo stałości składu: Jeżeli pierwiastki łączą się w określony związek chemiczny, to zawsze na ściśle określoną liczbę gramów jednego pierwiastka przypada ściśle określona liczba gramów pozostałych pierwiastków, o oznacza, że skład chemiczny danego związku jest zawsze stały.

6. Prawo stosunków wielokrotnych: Jeżeli dwa pierwiastki tworzą kilka związków chemicznych to ilości wagowe jednego pierwiastka przypadające na tę samą ilość drugiego pierwiastka pozostają do siebie w stosunku niewielkich liczb całkowitych.

7. Gęstość jest to stosunek masy do objętości (ρ=m/V).

8. Warunki normalne: ciśnienie: 1013,25 hPa; temperatura: 273 K (0°C).

9. Objętość molowa jest to objętość, jaką zajmuje 1 mol gazu doskonałego w warunkach normalnych.

10. 1 mol dowolnego gazu w warunkach normalnych zajmuje stałą objętość 22,4 dm3.

11. Prawo Avogadra: W jednakowych objętościach różnych gazów, w tych samych warunkach ciśnienia i temperatury, znajduję się jednakowa liczba cząsteczek.

12. Prawo Gay-Lussaca (prawo stałych stosunków objętościowych): Objętości reagujących ze sobą gazów oraz gazowych produktów ich reakcji odmierzone w tych samych warunkach (ciśnienia i temperatury) pozostają do siebie w stosunku niewielkich liczb całkowitych.

13. Stechiometria zajmuje się stosunkami ilościowymi, w jakich reagują pierwiastki i związki chemiczne. Stosunki te wyrażane są wzorami chemicznymi oraz uzgodnionymi równiami reakcji.



Wyszukiwarka