Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5 -6 letnich
Temat: Bawimy się wesoło - zestaw ćwiczeń i zabaw metodą ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne oraz kształtujących prawidłową postawę ciała
Cele ogólne:
Kształtowanie świadomości własnego ciała w przestrzeni oraz umiejętności dzielenia przestrzeni i nawiązywania kontaktu z innymi.
Wspomaganie rozwoju dziecka poprzez ruch, kontakt emocjonalny i wzrokowy
Kształtowanie poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie, rozwijanie zaufania do partnera
Kształtowanie poprawnej postawy ciała (ćwiczenia zapobiegające płaskostopiu)
Cele operacyjne:
Zna możliwości swojego ciała
Kształtuje prawidłowo postawę ciała, zgodnie współpracuje z partnerem
Potrafi wykonywać ćwiczenia
Metody:
Czynna - zadań stawianych dzieciom do wykonania
Słowna - objaśnienie
Zabawowa
Pokaz
Formy:
Z całą grupą
W parach
Indywidualnie (dostosowane do możliwości dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi)
Miejsce ćwiczeń - sala przedszkolna
Pomoce: tamburin, bębenek, równoważnia, woreczki, wózki gimnastyczne
Przebieg zajęcia:
Powitanie piosenką:
Dzieci stoją w kole śpiewają i naśladują słowa piosenki
Gimnastyka fajna sprawa
Dla nas wszystkich to zabawa
Ręce w górę, w przód i w bok
Skłon do przodu oraz skok
Głowa, ramiona, (kolana, pięty) bis
Głowa, ramiona, kolana, pięty
Oczy, uszy, usta, nos
Ćwiczenia wstępne:
Zabawa orientacyjno - porządkowa „tamburin - bębenek”
Dzieci biegają swobodnie po całej sali. Na dźwięk tamburina dzieci biegną do nauczycielki, która ma szarfę czerwoną, a na dźwięk bębenka biegną do nauczycielki, która ma szarfę żółtą.
Witanie się różnymi częściami ciała
Dzieci chodzą po sali w różnych kierunkach i witają się z napotkanym dziećmi różnymi częściami ciała (wg propozycji nauczycielki)
Poczucie własnego ciała
Leżenie na brzuchu, plecach, turlanie się
Siedząc na podłodze - kręcenie się w kółko na pośladkach
Leżenie na plecach, jazda po podłodze w różnych kierunkach
Ćwiczenia „z” partnerem
„Lustro” - dzieci siedzą naprzeciwko siebie: jedno wykonuje dowolne ruchy, gesty, drugie naśladuje jego ruchy
„Naleśniki” - jedno dziecko leży na plechach, drugie dziecko przewraca go na brzuch
Ćwiczenia „przeciwko” z partnerem
„Przepychanki” - dzieci siedzą plecami do siebie i próbują się przepychać
„Paczka” - jedno dziecko siedzi skulone na podłodze, drugie próbuje go rozpakować
Ćwiczenia „razem”
„Rowerek” - siad płaski, naprzeciw siebie, ręce z tyłu podparte. Dzieci dotykają się stopami i na przemian naciskają stopami.
„Prowadzenie ślepca” - dziecko trzyma drugie dziecko (które ma zamknięte oczy) i prowadzi je (zmiana ról)
Ćwiczenia kształtujące prawidłową postawę ciała:
„Chód baletnicy” - dzieci chodzą we wspięciu na palcach
z podkulonymi palcami stóp
„Zabawy z woreczkami” - dzieci w siadzie próbują palcami stóp chwycić woreczek, rzuty woreczka na siebie (leżenie na plecach)
„Przekładanie woreczka z ręki do ręki” - dzieci leżą na brzuchu z rękoma wyprostowanymi, wyciągniętymi w przód, uniesionymi nad podłogą, przekładają woreczki z ręki do ręki
„Przejście po równoważni” - chód dziecka z wyciągniętymi rękoma na boki (nauczyciel asekuruje dziecko, wyrabianie nawyku prawidłowej postawy)
„Przeskoki przez równoważnię dowolnym sposobem wybranym przez dziecko (nauczyciel asekuruje dziecko, kształtowanie skoczności)
„Zabawy z wózkami” leżąc przodem na wózku odpychanie się rękami (ćwiczenie na ustalenie prawidłowej pozycji łopatek)
- dziecko klęczące na wózku odpycha się rękami (wzmocnienie obręczy barkowych)
Zabawa uspokajająca
„Kołyska” - dzieci w parach; jedno siedzi pomiędzy nogami drugiego, jest obejmowane przez niego rękoma i kołysane
Zakończenie:
Marsz w kole i śpiew piosenki
Hej dzieci, dzieci raczki na ramię
Bo się skończyło maszerowanie
Pójdziem leśna dróżką
Przytupniemy nóżką
Klaśniemy rączkami
Kiwniemy główkami
Hop sa sa, hop sa sa
Pójdziem do lasa
Hop sa sa, hop sa sa
Pójdziem do las