220902Regulamin Kredytu Mieszkaniowego, Regulamin Kredytu Mieszkaniowego


Wstęp

Kredyt Mieszkaniowy może być udzielony na:

  1. zakup mieszkania/domu na rynku pierwotnym;

  2. zakup mieszkania/domu/działki na rynku wtórnym;

  3. budowę lub rozbudowę domu jednorodzinnego;

  4. spłatę kredytu mieszkaniowego udzielonego przez inny bank.

Kwota Kredytu nie może być wyższa niż 90% całkowitych kosztów inwestycji, o której mowa w ust 1 i ust 3 . Bank ma prawo w umowie Kredytu określić inną wartość procentową.

Wnioskodawcą może być osoba, która spełnia łącznie następujące warunki:

  1. posiada pełną Zdolność do czynności prawnych;

  2. jest obywatelem polskim;

  3. jest rezydentem w rozumieniu Prawa dewizowego;

  4. posiada, w opinii Banku, udokumentowane stałe dochody;

  5. posiada uregulowany stosunek do służby wojskowej;

  6. jest wiarygodna, w ocenie Banku, pod względem wywiązywania się z wszelkich zobowiązań finansowych i podatkowych.

O Kredyt może ubiegać się maksymalnie czterech współwnioskodawców. W przypadku, gdy Kredytobiorca pozostaje we wspólności majątkowej małżeńskiej, Kredyt może zostać uruchomiony dopiero po wyrażeniu przez współmałżonka zgody w formie pisemnej na zaciągnięcie takiego zobowiązania, o ile małżonkowie nie występują jako współkredytobiorcy. Kredyt może zostać udzielony po łącznym spełnieniu przez Wnioskodawcę następujących warunków:

      1. złożenie Wniosku i dokumentów wymaganych przez Bank, nie podlegających zwrotowi;

      2. posiadanie, w ocenie Banku, zdolności Kredytowej;

      3. ustanowienie prawnego zabezpieczenia zgodnie z umową Kredytu.

Dokumenty potwierdzające osiągane przez Kredytobiorcę dochody są ważne 30 dni od daty ich wystawienia. Termin ten nie dotyczy decyzji o przyznaniu renty, decyzji o przyznaniu emerytury oraz decyzji Urzędu Skarbowego o wymiarze karty podatkowej.

Dokumenty umożliwiające ocenę zdolności Kredytowej współmałżonka Wnioskodawcy wymagane są tylko w przypadku, gdy występuje on jako współwnioskodawca, a dochód Wnioskodawcy nie jest wystarczający, w ocenie Banku, do uzyskania zdolności Kredytowej.

Bank może zwrócić się do Wnioskodawcy z prośbą o przedłożenie innych dokumentów uzupełniających niezbędnych do podjęcia decyzji Kredytowej.

Kredyt udzielany jest w złotych lub w EURO/USD/CHF. Bank może ustalić minimalną kwotę Kredytu mieszkaniowego. Informację o minimalnej kwocie Kredytu mieszkaniowego uzyskać można w oddziałach Banku. Kwota Kredytu uzależniona jest, w ocenie Banku, od zdolności Kredytowej Wnioskodawcy i wartości ustalonego zabezpieczenia, jednakże nie może przekroczyć 1.000.000,00 zł. Kredyt może zostać udzielony na okres od 12 do 240 miesięcy.

Rozdział 1

Wymagane dokumenty.

Dokumenty wymagane przy podpisywaniu umowy o Kredyt Mieszkaniowy to:
1. Dokumenty potwierdzające dochody w zależności od źródła dochodów .
- Umowa o pracę
Zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości dochodu brutto za ostatnie 6 miesięcy (oryginał, na druku Banku).

- Emerytura / Renta
Emerytura / renta krajowa:
1. Aktualna decyzja o przyznaniu emerytury / renty (kopia - pierwsze trzy strony).
2. a) Ostatni odcinek emerytury / renty (oryginał lub kopia potwierdzona przez pracownika lub przedstawiciela banku),
lub
b) Ostatni wyciąg bankowy (kopia).
- Prowadzenie gospodarstwa rolnego
Zaświadczenie z Urzędu Gminy o posiadaniu gospodarstwa rolnego oraz jego dochodowości (oryginał).

- Dywidendy
1. Zaświadczenie ze spółki, której Klient jest współwłaścicielem o wypłaconych Klientowi dywidendach w ciągu ostatniego roku (oryginał, na druku Banku).
2. a) Wyciąg z rachunku bankowego - potwierdzający wypłatę dywidendy,
lub
b) PIT 36 z potwierdzeniem wpłaty podatku,3. Wypis z Krajowego Rejestru Sądowego (lub Rejestru Handlowego).

- Udziały w spółkach z o.o.
Zaświadczenie ze spółki, której klient jest właścicielem / współwłaścicielem o wypłaconych Klientowi dochodach spółki w ciągu ostatniego roku (oryginał, na druku Banku).

- Umowy zlecenia oraz umowy o dzieło
1. a) Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o dochodach uzyskanych przez Klienta w ciągu ostatniego roku lub ostatnich 6 miesięcy (oryginał),
lub
b) PIT-8B (za ostatni rok plus ewentualnie z bieżącego roku) wystawiany przez firmę zlecającą (kopia potwierdzona).
2. a) Aktualne umowy (kopia),
lub
b) Zaświadczenia z firm współpracujących z Klientem o współpracy (oryginał, na druku Banku).

Rozdział 2

Zawarcie umowy kredytu mieszkaniowego.

W celu zawarcia Umowy Kredytu Wnioskodawca składa w Banku kompletny Wniosek łącznie ze wszystkimi wymaganymi przez Bank dokumentami.

Zawarcie Umowy Kredytu wymaga sprawdzenia tożsamości Wnioskodawcy przez Przedstawiciela Banku. W tym celu Wnioskodawca zobowiązany jest do okazania Przedstawicielowi Banku swojego dowodu osobistego lub paszportu zagranicznego z kartą pobytu oraz drugiego dokumentu ze zdjęciem, według wyboru Banku, potwierdzającego tożsamość Wnioskodawcy.

Kredytobiorca ustanawia uzgodnione z Bankiem zabezpieczenia spłaty Kredytu po zawarciu Umowy Kredytu. Tryb ustanowienia zabezpieczeń określa Umowa Kredytu.

Bank rozwiązuje umowę Kredytu Mieszkaniowego ze skutkiem natychmiastowym, jeżeli w terminie 3 miesięcy od dnia zawarcia Umowy Kredytu nie nastąpiło Uruchomienie Kredytu lub pierwszej transzy z przyczyn leżących po stronie Kredytobiorcy. W takim przypadku Kredytobiorca jest zobowiązany do zapłaty prowizji za udzielenie Kredytu Mieszkaniowego w wysokości określonej w Tabeli i liczonej od całej kwoty przyznanego Kredytu Mieszkaniowego.

Rozdział 3

Zasady oprocentowania, prowizje i opłaty.

Z tytułu udzielonego Kredytu, Bank nalicza i pobiera odsetki, prowizje i opłaty określone w tabeli dostępnej w placówkach Banku, u Przedstawicieli Banku, w wybranych elektronicznych kanałach dostępu oraz na stronach internetowych Banku.

Oprocentowanie Kredytu może być ustalone według:

  1. zmiennej stopy procentowej - oprocentowanie obowiązujące w dniu zawarcia Umowy Kredytu może ulegać zmianom w trakcie okresu na jaki Kredyt został udzielony; lub

  2. stałej stopy procentowej - oprocentowanie obowiązujące w dniu zawarcia umowy kredyt jest stałe w całym okresie na jaki kredyt został udzielony.

Dla kredytów denominowanych w EURO/USD/CHF oprocentowanie może ulec zmianie w przypadku zmiany stopy referencyjnej określonej dla danej waluty oraz zmiany parametrów finansowych rynku pieniężnego i kapitałowego w kraju (lub w krajach zrzeszonych w Unii Europejskiej), którego waluta jest podstawą denominacji.

Informacje o zmianach określonych w ust.4 są dostępne w placówkach Banku, u Przedstawicieli Banku, w wybranych Elektronicznych kanałach dostępu oraz na stronach internetowych Banku.

W przypadku nadpłaty Kredytu oprocentowanego według obniżonej stopy procentowej obowiązującej w pierwszych 12 miesiącach okresu kredytowania Kredytobiorca płaci prowizję od kwoty nadpłaconego Kredytu zgodnie z Tabelą.

Od niespłaconych w terminach określonych w umowie Kredytu rat Kredytu, Bank pobiera odsetki podwyższone, których wysokość jest określona w Tabeli, bez odrębnego wzywania Kredytobiorcy do zapłaty.

Tabela oprocentowania, opłat, prowizji i limitów w Raiffeisen Bank Polska S.A. - dla kredytu mieszkaniowego


Oprocentowanie (w skali roku, zmienne)

Waluta

Od

Do

PLN

6,70%*

8,90%*

CHF

1,95%

4,55%

USD

2,80%

5,60%

EURO

4%

6,70%

* dla pierwszych 12 miesięcy okresu kredytowania oprocentowanie może być obniżone o 1,3%.

Rozdział 4

Zabezpieczenie spłaty Kredytu Mieszkaniowego.

Standardowym zabezpieczeniem spłaty Kredytu jest, na warunkach określonych w umowie Kredytu, łącznie:

  1. hipoteka na kredytowanej nieruchomości, o której mowa w § 3 ust. 1 lub hipoteka na prawie do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego - wg wyboru Banku;

  2. cesja praw z tytułu polisy ubezpieczenia majątkowego nieruchomości, na której ustanawiana jest hipoteka;

  3. ubezpieczenie spłaty Kredytu w instytucji ubezpieczeniowej wskazanej przez Bank;

  4. weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową.

Bank zastrzega sobie prawo do żądania od Kredytobiorcy innych niż wymienione w ust. 1 zabezpieczeń spłaty Kredytu. Zabezpieczeniami takim mogą być w szczególności:

  1. poręczenie wekslowe;

  2. cesja praw;

  3. przewłaszczenie na zabezpieczenie.

Hipoteka będąca zabezpieczeniem spłaty Kredytu jest ustanawiana w kwocie do 150% kwoty udzielonego Kredytu.

Wartość nieruchomości dla celów zabezpieczenia Kredytu jest wyceniana przez rzeczoznawcę. Kredytobiorca ma prawo wyboru rzeczoznawcy z listy rzeczoznawców współpracujących z Bankiem.

Koszty związane z ustanowieniem, zmianą lub wygaśnięciem zabezpieczenia ponosi Kredytobiorca.

Kredytobiorca jest zobowiązany do zachowania ciągłości ubezpieczeń, o których mowa w ust. 1 i ust. 2, na nie zmienionych warunkach w całym okresie Kredytowania, lub zmienionych za pisemną pod rygorem nieważności, zgodą Banku oraz do niezwłocznego, jednak nie później niż w terminie 7 dni od daty wydania takiej polisy, dostarczania do Banku oryginalnej polisy ubezpieczenia.

W przypadku ustanowienia hipoteki jako zabezpieczenia spłaty Kredytu, Kredytobiorca zobowiązany jest do niezwłocznego przedstawienia w Banku odpisu z księgi wieczystej potwierdzającego dokonanie i uprawomocnienie się wpisu hipoteki na rzecz Banku, jednak nie później niż 14 dni od daty wydania takiego odpisu.

Na wszystkich Umowach rozporządzających majątkiem wspólnym w wykonaniu zabezpieczenia wymagane jest złożenie podpisu przez współmałżonka Kredytobiorcy, o ile pozostają oni we wspólności majątkowej małżeńskiej i nie występują jako współkredytobiorcy.

Rozdział 5

Spłata kredytu mieszkaniowego.

Odsetki od kwoty udzielonego Kredytu naliczane są od dnia uruchomienia Kredytu lub pierwszej transzy do dnia poprzedzającego całkowitą spłatę Kredytu.

Do naliczania odsetek od Kredytu przyjmuje się 365 dni w roku i rzeczywistą liczbę dni w miesiącu.

Bank może udzielić Kredytobiorcy karencji w spłacie Kredytu. W okresie karencji Kredytobiorca spłaca w okresach miesięcznych tylko należne odsetki od wykorzystanej kwoty Kredytu. Spłata pełnych rat kapitałowo-odsetkowych następuje w miesiącu następującym po miesiącu, w którym nastąpiło uruchomienie Kredytu. W umowie Kredytu Bank może ustalić inne okresy spłaty Kredytu i odsetek. Spłata raty Kredytu wraz z odsetkami następuje w dniu wskazanym przez Kredytobiorcę we wniosku kredytowym.

Kredytobiorca jest zobowiązany spłacać należne odsetki lub raty kapitałowo-odsetkowe zgodnie z harmonogramem spłaty rat Kredytu, ustalonym w Umowie Kredytu.

W przypadku Kredytu uruchamianego w transzach, Bank pobiera kwotę odsetek naliczonych od aktualnie wykorzystanej części Kredytu do dnia uruchomienia transzy z kwoty uruchamianej transzy.

Kredyt może być spłacany jedną z metod, wybraną przez Kredytobiorcę w Umowie Kredytu:

  1. rat równych (annuitetowych), gdzie każda rata kapitałowo-odsetkowa jest równa - w tym przypadku rata kapitałowa w każdym miesiącu jest różna i rośnie z każdym następnym miesiącem spłaty Kredytu a odsetki naliczane są od aktualnego zadłużenia;

  2. rat malejących, gdzie rata kapitałowo-odsetkowa jest sumą raty kapitałowej i naliczonych odsetek - w tym przypadku kwota Kredytu rozkładana jest na równe raty kapitałowe a odsetki naliczane są od aktualnego zadłużenia.

W przypadku rat równych Bank może ustalić ostatnią ratę jako ratę wyrównującą, której kwota może być różna od kwoty raty równej. Informacja o kwocie takiej raty będzie zamieszczona w ostatnim przekazanym Kredytobiorcy harmonogramie spłaty rat Kredytu.

Za dzień spłaty raty uważa się dzień zaksięgowania spłaty raty przez Bank, przy czym wpłacane środki zaliczane są na spłatę zadłużenia w następującej kolejności: odsetki podwyższone, odsetki kapitałowe, prowizje, opłaty, inne koszty wynikające z wykonania Umowy Kredytu i kapitał.

W przypadku, gdy termin spłaty raty Kredytu wypada na dzień ustawowo wolny od pracy lub sobotę to termin spłaty upływa w ostatnim dniu roboczym przypadającym przed tym dniem.

Kredytobiorca może dokonywać spłaty rat Kredytu poprzez wpłatę lub przelew środków na rachunek bankowy wskazany w umowie Kredytu.

Spłata raty następuje pod warunkiem, że w dniu wymagalności raty na rachunku, o którym mowa w ust. 3, znajdą się środki w kwocie co najmniej równej ustalonej kwocie raty.

Spłata wszystkich należności wynikających z Umowy Kredytu powoduje wygaśnięcie Umowy Kredytu.

Kredytobiorca ma prawo do wcześniejszej spłaty Kredytu, z zastrzeżeniem ust. 2 oraz po uprzednim poinformowaniu Banku o takiej woli, w formie pisemnej lub za pośrednictwem wybranych Elektronicznych kanałów dostępu. W przypadku nie poinformowania Banku, kwota Kredytu podlegająca wcześniejszej spłacie będzie zaliczana na poczet kolejnych rat zgodnie z harmonogramem spłaty rat Kredytu ustalonym w umowie Kredytu.

W trakcie okresu karencji w spłacie Kredytu Kredytobiorca nie może dokonywać wcześniejszych spłat Kredytu poza przypadkiem, gdy w wyniku takiej spłaty następuje całkowita spłata Kredytu i wygaśnięcie Umowy Kredytu.

Wcześniejsza spłata części Kredytu nie zwalnia Kredytobiorcy z terminowego spłacania kolejnych rat Kredytu.

Zakończenie

Głównymi zaletami kredytu mieszkaniowego zaciągniętego w tym banku są jest to, iż kredyt ten można przeznaczyć na:

- zakup mieszkania/domu/działki na rynku wtórnym,
- zakup mieszkania/domu na rynku pierwotnym,
- budowę lub rozbudowę domu jednorodzinnego,
- spłatę kredytu mieszkaniowego zaciągniętego w innym banku.
Możemy wybrać walutę w której spłacać będziemy kredyt. Dostępny jest w PLN, CHF, USD i EURO (dodatkowa możliwość obniżenia oprocentowania o 1,3% w przypadku kredytów udzielanych w PLN).
Atrakcyjne oprocentowanie kredytu: od 6,70% PLN, 1,95% CHF, 2,80% USD, 4,0% EURO.

Wstępną decyzję kredytową otrzymujemy już po 2 dniach. Bank w ciągu 2 dni poinformuje Cię o możliwej do przyznania wysokości kredytu, wysokości wkładu własnego, oprocentowaniu oraz okresie kredytowania.
Elastyczna oferta - kredyt od 1 roku do 20 lat. W zależności od potrzebnej kwoty i Twojej sytuacji finansowej oferujemy różną długość okresu kredytowania. Maksymalna kwota uzależniona jest od Twojej zdolności kredytowej i nie może przekroczyć 1 000 000 PLN.
Nie ponosi się żadnych dodatkowych opłat za :
- wcześniejszą spłatę całości lub części kredytu,
- wielokrotną zmianę waluty kredytu,
- rozpatrzenie wniosku kredytowego,
- udzielenie promesy kredytowej,
- oszacowanie wartości kredytowanej nieruchomości będącej zabezpieczeniem kredytu,
- opłaty za polisę ubezpieczeniową na życie.
Minimalny wkład własny: 10% dla kredytów w PLN, 20% kredytów w pozostałych walutach.
Wygodna spłata - raty stałe lub malejące.
Dogodne zabezpieczenia. Podstawowym ubezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości, tymczasowym ubezpieczenie domu/mieszkania oraz ubezpieczenie kredytu.

www.student.e-tools.pl



Wyszukiwarka