N.czaszkowe, N


N.CZASZKOWE dzieli się na 3 grupy:N.czuciowe(zmysłowe,do których należą nerwy węchowe,n.wzrokowy i n.przedsionkowo-ślimakowy),nerwy ruchowe (n.okoruchowy, n.bloczkowy,n.odwodzący,n.dodatkowy i n.podjęzykowy),nerwy mieszane (n.trójdzielny, n.twarzowy,n.językowo-gardłowy i n.błędny)

N.WECHOWE (nn.olfactorii-I):n.czuciowe,zwykle po kilkanaście n.z każdej strony,rozpoczynają się w kom.nerwowych w okolicy węchowej błony śluzowej nosa,przchodzą przez blaszkę poziomą kości sitowej do jamy czaszki.Tam wnikają do obwodowej części węchomózgowia,zespalając się ze znajdującymi się w niej tzw.kom.mitralnymi.Natomiast włókna obwodowe kom.nerw. dających początek n.węchowymtworzą zgrubienia zwane buławkami węchowymi.Są to receptory narządu powonienia zakończone kilkoma włoskami węchowymi. N.WZROKOWY (n.opticus-II):n.czuciowy,rozpoczyna się w kom.nerwowych położonych w siatkówce, przechodzi przez kanał wzrokowy z oczodołu do jamy czaszki,gdzie krzyżuje się,tworząc skrzyzowanie wzrokowe,a następnie wnika do mózgowia jako pasmo wzrokowe kierując się do ciał kolankowatych bocznych.

.N. PRZEDSIONKOWOSLIMAKOWY (n.vestibulocochlearisVIII): N.czuciowy.Przebiega w uchu wew.Skł.się z części ślimakowej i przedsionkowej.Cz.ślimakowa rozpoczyna się w zwoju spiralnym,a kończy w jądrach krańcowych:ślimakowym,grzbietowym i brzusznym.Jest n.słuchu .Cz. przedsionkowa rozpoczyna się w zwoju przedsionka,a kończy w jądrach krańcowych :przedsionkowym górnym,dolnym,przyśrodkowym i bocznym.Przewodzi impulsy nerwowe.Infor.o położeniu głowy w przestrzeni. Jest nerwem zmysłu równowagi

N.OKORUCHOWY (n.oculomotorius-III) :N . ruchowy, prowadzi również włókna przywspółczulne.Jądro początkowe i przywspółczulne leżą w śródmózgowiu.Do oczodołu n.przechodzi przez szczelinę oczodołową górną.Unerwia więszkość tzw.mięśni zewnątrzgałkowych,a przeciwspólnie mięśnie gładki tzw.wewgałkowe. Zawiera ok.15 000włókien nerwowych,co pozwala na bogate zaopatrzenie kom.mięś. unerwianych mięśni i zapewnia szybkie i precyzyjne ruchy gałki ocznej.

N. BLOCZKOWY (n.trochlearis-IV):N.ruchowy,najcieńszy z n.czaszkowych.Jądro początkowe leży w śródmózgowiu ,w konarach mózgu.Do oczodołu przechodzi przez szczelinę oczodołową górną.Unerwia mięsien skośny górny.Warunkuje patrzenie z góry,tzw.n.patetyczny.

N.ODWODZACY(n.abducens-VI):N.ruchowy.Jądro początkowe znajduje się w moście,nerw wnika do oczodołu przez szczelinę oczodołową górną,unerwia mięsień prosty boczny.Uszkodzenie powoduje zez zbieżny

.N. DODATKOWY (n.accessoriusXI): N.ruchowy. Rozpoczyna się w jądrze dwuznacznym,w rdzeniu przed.(część mózgowia)i rdzeniu kręgowym(cz.rdzeniowa).Opuszcza czaszkę przez otwór żyły szyjnej. Uner.m. 4boczny i m.mostkowo-obojcz.-sutkow.

N.PODJEZYKOWY. (n.hypoglossusXII) :N.ruchowy. Rozp.się w jądrze n.podjęzykowego położ.w rdzeniu przed.Opuszcza jamę czaszki przez kanał n.podjęzykowego.Uner.m.języka.Odgrywa ważną rolę przy żuciu,połykaniu i artykulacji.

N.TROJDZIELNY (n.trigeminus-V): nerw czaszkowy mieszany-skła.się z włókien ruchowych i czuciowych.Część czuciowa skł.się z 3gałązek:ocznej,szczękowej i żuchwowej, przechodzących przez otwory w czaszce o tych samych nazwach.Gałązki czuciowe unerwiają skórę twarzy,błonę śluzową jamy ustnej i nosowej oraz zatok przynosowych,opony miękkie i zębodoły.Cześć ruchowa nerwu trójdzielnego unerwia mięśnie biorące udział w akcie żucia.

N.TWARZOWY(n.facialis-VII):n.czaszkowy o charakterze mieszanym gdyż zawiera włókna: ruchowe dla mięśni twarzy i szyi,czuciowe (smakowe)dla 2/3 przednich języka oraz parasympatyczne(autonomiczny uklad nerwowy)dla gruczołów łzowego, ślinianek podżuchwowej i podjęzykowej,a także drobnych gruczołów jamy ustnej i nosowej oraz podniebieniamiękkiego

.

N.JEZYKOWO-GARDLOWY (n.glossopharyngeusIX):N.mieszany z dużą liczbą włókien czuciowych zawiera również włókna przywspółczulne.Włókna ruchowe zaczynają się w jądrze początkowym.Unerwiają mięśnie gardła,podnieb.miękkiego i niektóre m.nadgnykowe.Jest to najważniejszy n.biorący udział w połykaniu.Włókna czuciowe rozpocz.się w zwoju dolnym i górnym położonym w pobliżu otworu żyły szyjnej.Unerw.błonę śluz.gardła,jamy bębenkowej,trąbki słuchowej, przewodzą wrażenie smakowe z 1/3 tylnej cz. języka.Włókna przyws.rozpo.się w jądrze ślinowym dolnym położonym w rdzeniu przed.i unerw .wydzielniczo śliniankę przyuszną.

N. BLEDNY(n.vagusX) :N.mieszany z dużą liczbą włókien czuciowych ,zaw.również włó.przywspółczulne.Najdłuższy n.czaszkowy.Przebiega przez szyję,kl.pier.i jamę brzuszną.Włókna ruchowe rozp.się w jądrze dwuznacznym.Unerwia m.podnieb.miekkiego, gardła i krtani.Włókna przyws.rozp.się w jądrze grzbietowym n.błędnego.Uner.narządy głowy,szyi,kl.pier,i jamy brzusznej:gruczoły błony śluzowej gardła i krtni,przełyk, serce, płuca, żołądek, jelito cienkie i grube,wątrobę,trzustkę,nerki,śledzionę.Bierze on udział w odruchu kaszlowym i wymiotowym

. N.PODJEZYKOWY. (n.hypoglossusXII) :N.ruchowy. Rozp.się w jądrze n.podjęzykowego położ.w rdzeniu przed.Opuszcza jamę czaszki przez kanał n.podjęzykowego.Uner.m.języka.Odgrywa ważną rolę przy żuciu,połykaniu i artykulacji.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Choroby nerwów czaszkowych
Cechy niemetryczne czaszki
Badanie nerwow czaszkowych
02a URAZY CZASZKOWO MÓZGOWE OGÓLNIE 2008 11 08
głowne drogi czuciowe nerwów czaszkowych
Urazy czaszkowo mózgowe
czaszka część szczegółówa
USZKODZENIA CZASZKOWO MÓZGOWE
Urazy czaszkowo mózgowe
Guzy mózgu, wgłobienia, urazy czaszkowo mózgowe
rozwoj plodowy i pozaurodzeniowy wzrost czaszki
Czaszka1
patofizjologia czucia i nerwy czaszkowe

więcej podobnych podstron