Mój Sposób na Tani Nowoczesny Dom Audio-Video

Menu


Mój Sposób na Tani Nowoczesny Dom Audio-Video





woland1980 - 23-10-2007 14:20
Witajcie.

Wielu z nas (pewnie zwracam się tu do Nas SAMCÓW), chciałoby ciut unowocześnić nasze przyszłe domy. A nie, tylko patrzeć na te cudowne kuchnie Retro, Rabatki w ogrodzie i piekne firany:-) Oczywiście Niezbędne i wogóle Respect dla naszych Pań.

Ale jeśli drzemie w nas mały Bill Gates ze swoim elektronicznym domem, czy też mały chłopiec chcący mieć swoje elektroniczne centrum dowodzenia, to wiecie o czym mówię.:-)

Niestety świat jest brutalny i jak juz postanowimy sobie, że tak, że owszem chcemy mieć dom, w którym bez plontaniny kabli, rozstawionych Boom-Boxów, warczących dysków twardych pod biurkiem, z kluczowych miejsc będziemy mieli dostęp do:
- Telewizi SAT
- Muzyki CD, Mp3
- Filmów Divx, DVD
- Radia, Radia SAT
- i Internetu z przeglądarka WEB,
pojawia się problem: CENA CEANA $$$$ $$$$....
oto 3 systemy profesjonalne, które polecam ale.... kosztują.... i dodatkowo nie daja wszystkich wyżej wymienionych mozliwośći:

Nuvo Opus Music Cast

CDN...



woland1980 - 23-10-2007 14:22
Patrząc na link powyzej ze smutkiem stwierdziłem 2 rzeczy:
1.) mnie na to nie stać!
2.) nie jest to wszystko co bym chciał od takiego systemu!

Przez ostatni rok jeszcze w blokowym mieszkaniu krok po kroku stworzyłem miniaturkę ( 3 punkty ) Amatorskiego Centrum Audio-Video. Chyba sie udało.:-).

Opis ten dotyczył bedzie instalacji z 2 punktami stałymi ( czyli tam gdzie jest TV: LCD, Plazma lub zwykły CRT) i z jednym punktem ruchomym (Laptop, telefon komórkowy).

Zestaw pozwala na:
- Oglądanie TV SAT na 3 ekranach niezależnie (salon, sypialnia, gabinet)
- Oglądanie DVD na każdym z Punktów bez podpiętego odtwarzacza
- ogladanie Divx, Avi itp z dysku komputera na każdym z Punktów
- słuchanie muzyki Mp3,Cd, DVD na każdym z Punktów
- słuchanie radia, radia SAT na każdym z Punktów
- Korzystanie z Internetu na każdym z Punktów

Dla tgo opisu mamy 3 Punkty Testowe. założyłem, że są to +/- sprzęty, które każdy ma, wyglądają tak:
- Salon: 37" LCD + Wzmacniacz HiFi Stereo (każdy ma choć tyle)
- Sypialnia: 32 LCD" + Wzmacniacz 7.1 Kina Domowego + 7 głosniczków (to tak dla bajeru)
- ROUTER Wi FI podłączony pod niego Laptop z WiFi, DVD i oddzielna grafiką ( koszt nowego to juz nawet ok 1500zł, więc żaden wypas)

Nasz system kosztuje 2000zł dla 3 punktów i składa się z:
- 3x Tunery Satelitarne z sytemem Linux np.: Dreambox DM500s (3x 520zł)
- 1x Router WiFi (1x180zł)
- 1x Karta Abonencka Cyfry Plus (nie wliczamy do kosztów systemu, duzo opcji)
- 1x Antena SAT 70cm + konwerter QUAD ( 70zł+90zł)
- kabel SAT+kabel LAN ( ok. 1zł x 1mb = 200zł)

1.W czasie budowy:
Centralnym miejscem systemu jest Punkt Router WiF,i podłączony do naszego usługodawcy internetowego ( Neostrada, UPC, Chello). Z mieksca, w którym on stoii prowadzimy przewód LAN do 2 pozostałych punktów: SALON i SYPIALNIA. Następnie z miejsca, w którym bedzie wisiała antena (komin, dach) prowadzimy 3 kable TV-SAT, każdy do jednego z 3 punktów: SALON SYPIALNIA i ROUTER.

2.W czasie wyposażania domu.
Jak juz położą nam tynki, żona powiesi pierwsze firanki a my zakupimy z wyprzedaży 2 TV LCD i przyniesiemy z pracy starego laptopa, zaczynamy podłączać. Do każdego z Punktów podłączamy Tuner Dreambox do kabla TV-SAT i do kabla LAN. Kable LAN łączymy z routerem. Kable SAT przykręcamy do anteny na kominie i dachu. Wieszamy LCD na scianach podłączamy wszystkie kabelki i 3 włączamy dreamboxy i siadamy przed laptopem.

3. W czasie Nocy spedzonych przy komputerze...
Jak juz to wszystko zrobimy, do 1 dreamboxa włozymy kartę Cyfry+, po całym dniu pracy doczołgamy się z laptopem do gabinetu albo kuchni, możemy zacząć konfigurację sprzętu... Jutro Niedziela:
- Juz nad ranem w sypialni będziesz mógł posłuchać mp3 z laptopa który lezy pyrgnięty w kuchni bez kiwania palcem,
- Juz w południe obejrzysz TVN24 na laptopie w ogrodzie, kiedy to żona dusi wyciskacz łez na na Hallmarku
- Juz wieczorem obejrzysz w Salonie lub Sypialni film z dysku laptopa:-) A to wszystko za 2000zł.:-)

CDN...



Mis Uszatek - 23-10-2007 15:23
.



woland1980 - 23-10-2007 15:40
A teraz PS do sceptyków:

- Sysem ten nadaje elastyczność urządzeniom takim jak TV czy Radio, CD, Mp3. Jest to system dla ludzi którzy własnie nie chcą "przesadzić", za przysłowiowe kilka złotych (jesli masz 2 telewizory i antenę sat - to prawie za darmo) możesz mieć wygodny multimedialny dom. W ktorym w łatwy sposób bedzie dostęp do muzyki, internetu i telewizji.
- wszelkie truizmy w stylu:" Nie oglądam telewizji, Kto ogląda telewizję, Kto ma czas na muzykę!" - uznaję za wirtualna rzeczywistość, bo jakoś te 5mln ludzi ogląda Szymon Mówi Show, czy Taniec z Gwiazdami, czy SuperKino, czy inne mniej lub bardziej rozrywkowe produkcje ... wiem wiem... to nie Wy:)

PS dla Zachęconych:

- Ponizej napiszę jakie oprogramowanie jest potrzebne i gdzie je znaleźć, szczegółowe opisy krok po kroku znajdziecie w linkach ponizej. Nie jest to forum elektroniczne ani TV-SAT więc zanudzać nie będę. Jedno jest pewne, że bez zadnych znajomości programowania, czy elektroniki, spokojnie każdy uzytkownik komputera sobie z tym poradzi. Do dzieła!
- Zaltą tego systemu jest to że tak na prawde składa się z modułów - tunerów Dreambox - które w razie potrzeby wystarczy dobrać lub wymienic na lepsze. Nie matu ograniczeń. Jesli jesteś zwykłym oglądaczem to DM500s wystarczy,jesli masz salę kinową zastępujesz go DM8000 z HD, itp, itd...

Powodzenia!



woland1980 - 23-10-2007 15:51
Piekno tego systemu to również estetyka: widoczny jest malutki tuner cyfrowy dreambox, a całością steruje malutki pilot. Pilot obsługuje wszystko: radio, TV, Mp3, DVD:

http://www.pxp.no/webshop/images/DM500S.gif
Z oprogramowania potrzebne Ci będzie:

- Total Commander: program do komunikacji Tunerów z Laptopem
- Dreambox Edit: program do wgrywania listy kanałów do Tunerów
- Flash Wizard: program do wgrywania oprogramowania do Tunerów
- Bitcontrol TV Link i Bitcontrol Mpeg Decoder: programy pozwalające na ogladanie TV na laptopie bezprzewodowo

Programy i Pluginy (wtyczki do tunerów)
- Enigma 4.0 - tzw. Image do dreamboxów
- jukebox - odtwarzacz mp3 do dreamboxów
- movieplayer - odtwarzacz filmów do dreamboxów

wszystko to znajdziesz w działach Dreambox na forach:

www.dvb-board-pl.com
www.dvb-z.net
www.sat-4-all.com[/img]

Cały sprzęt najtaniej kupisz w hurtowniach i u bezposrednich dystrybutorów, czasem na wszechposiadającym allegro.pl:-)

pozdrawiam!



Mis Uszatek - 23-10-2007 16:24
Mój sposób na dom "medialny":

Naczelna zasada: nie dać sobie wmówić potrzeb, których nie ma. Czyli, że jestem sceptykiem.

Router bezprzewodowy i laptop zapewniają mi dostęp do internetu w całym domu. Słuchanie muzyki i oglądanie TV odbywa się w jednym pokoju. To koniec mojego domu multimedialnego. I tego życzę wszystkim.

Analogowe urządzenia Hi-Fi mają tę cudowną właściwość, że raz kupione działają długo i nie wymagają dalszych zabiegów i wydawania pieniędzy. To oczywiście napawało producentów smutkiem. Wymyślili więc, że trzeba rzeczy tak urządzić, żeby klient musiał co chwila wysupłać trochę grosza na coś nowego, albo, żeby to co już masz działało jeszcze lepiej. Najlepiej im się udało z "domowym centrum rozrywki" w postaci komputera - to studnia bez dna. Sądząc po tym, że takich fanatyków jak Ty jest sporo, widzę że im się udało. Najśmieszniejsze jest to, że jakość dźwięku i wizji z tych urządzonek jest wciąż (po tylu latach) bardzo niska. Wiem, wiem ... prawdziwa rewolucja jest wciąż przed nami. To ja poczekam.



cemik1 - 23-10-2007 16:32
Intryguje mnie ta jedna karta cyfry. Czy można oglądać różne programy TVSAT w trzech punktach czy też ten sam? Z opisu wynika, że różne ale jak się to robi (konfiguruje) w praktyce?



woland1980 - 23-10-2007 17:24
Witam

Dokładnie tak:) Mając Kartę np. Cyfry Plus w slocie jednego Dreamboxa, mozna oglądać różne kanały w 3 punktach. Dane z jednej karty rozsyłane sa po sieci lokalnej. Tunery oparte są na systemie Linux i dzieki temu mogą słuzyć jako Splitery (serwery). Praktycznie wszystkie firmy TV-SAT oferują takie urządzenia (zerknij na allegro) a w przypadku dreamboxów są one zbędne. Co do konfiguracji zapraszam do wizyty na jednym z powyżej przytoczonych forów.

W przypadku kiedy opłacamy abonament usługodawca udostepnia w Polsce nam sprzęt do odbioru na jedym zestawie TV SAT - Niestety :evil: Także jesli chcemy by dziecko miało dostęp do mini mini a my do HBO w tym samym czasie, zmusza nas do kupienia 2 kart i płacenia 2 abonamentów. Dla przykładu w USA, otrzymujemy bezpłatnie 2 lub 3 odbiorniki opłacając jeden tylko abonament (DISH TV).
Jesli chodzi o prawo w Polsce, to zabrania nam ono udosteoniania sygnału osobom trzecim, jak i czerpania z tego zysków. Na dzień dzisiejszy Rozsyłanie sygnału w obrębie gospodarstwa domowego nie jest Niezgodne z Prawem.



woland1980 - 23-10-2007 17:33
@Miś Uszatek

Co bym Ci nie napisał to Ty pewnie i tak swoje 8) . Już niemal nazwałeś mnie naiwniakiem i bezkrytycznym konsumentem bo dałem się wciągnąć w "trąbę powietrzną" zakupów elektronicznych. Nie mam za złe, bo widzę, że nie czytasz ze zrozumieniem. To co opisałem, jest to prosty i tani sposób na udogodnienie sobie dostępu do elektroniki która i tak w domu jest. Nic więcej.
Sam piszeż, że masz TV, Laptopa, WiFi, prawda? Nie widzisz potrzeby korzystania z wielu tych funkcji w wielu miejscach? TO Nie, super, ale są tacy, którym moze sie przyda kilka wskazówek i mozliwość zaoszczędzenia kilku tysięcy zł.
Ja np. Słucham muzyki również w salonie, sypialni i w wannie:) A idąc Twoim tropem, można by powiedzieć, że 2 łazienka w 200m domu to Wymysł i Wynik Propagandy producentów ceramiki sanitarnej! :-)

A jesli chcesz porozmawiać ze mna o jakości dźwieku, zapraszam do AudioKlanu, do radia w którym pracuję, lub zakupu wzmacniacza, który stoii u mnie w salonie:

http://www.copland.dk/images/large_pix/CTA_405_603.gif

Z checią wymienię się Audiofilskimi uwagami, ha ha przy lampce wina:) Relax



Mis Uszatek - 23-10-2007 20:28
Za wzmacniacz dziękuję, już mam.

Mając określoną kwotę można albo zapewnić sobie dobrą jakość odsłuchu na jednym stanowisku, albo kupić sto bezwartościowych gadżetów. Innej arytmetyki nie ma, bo musiałby do tego dopłacać Św. Mikołaj. Ja wolę to pierwsze rozwiązanie. Piszesz, że chodzi o "dostęp do elektroniki która i tak w domu jest". Uważasz, że wszyscy już maja parę zestawów dobrych głośników?

Druga sprawa: jest wystarczająco trudno przystosować akustycznie jeden pokój do dobrego odsłuchu, żeby myśleć o nagłośnieniu całego domu. Dobry dźwięk w kuchni albo łazience? To niewykonalne.

Proponujesz zestaw kilku-kilkunastu urządzeń i 8 programów do ich obsługi. I to ma działać bezkonfliktowo i bezawaryjnie? Tu (pokazuję na rękę) mi kaktus wyrośnie. Wszystko po to żeby się miło spędzić wolne chwile? Jak to wszystko kupię to już nie będę miał żadnych wolnych chwil.



brigid - 23-10-2007 20:53
Naszym aktualnym domowym centrum rozrywki jest Mac mini. To mój pierwszy Mac i jestem zachwycona. Jest mały, śliczny, cichy (przez większość czasu w ogóle go nie słychać), ma pilota i jestem w stanie go obsługiwać. Wg mojego męża zaletą jest też to, że system operacyjny (MacOS) ma na bazie UNIXa.
Kiedy się przeprowadzimy, Mac mini zamieszka w pracowni, a do salonu będziemy zmuszeni kupić telewizor, do którego prawdopodobnie podłączymy Apple tv, żeby móc bezprzewodowo puszczać z komputera filmy, muzykę, zdjęcia etc.



woland1980 - 23-10-2007 22:29
@ Miś Uszatek

Mylisz pojęcia: Audiofil i Uzytkownik. O czym ty wogóle piszesz? Kto tu chciał robic nagle 3 zestawy "audiofilskie"? Nie rozumiesz celu moich postów. Podejrzewam że nigdy nie usłyszysz choćby połowy jakości z którą mam do czynienia w salach odsłuchowych, a nadal próbujesz pouczać i mącić - a przynajmniej ten wątek nic z High End nie ma wspólnego! Raczej już z zrób to sam! Niech ci kaktus więc rośnie i kwitnie :lol: . I tak, zakładam że wielu, budujących dzis dom przewiduje conajmniej dwa punkty Audio-Video i ich jakość w wydaniu, które proponuje będzie zadowalająca - a nie audiofilska. Oszczędź prosze i sobie i mnie Swojej klawiatury, bo ten watek nie po to. :-) pozdrawiam

PS. Za ową okręloną kwotę tu 2tys zł. zapewniam sobie ciekawy system Audio-Video. Ale niestety choćbyś nie wiem jak kombinował za 2tys. Nie nabędziesz nawet jednej "Niezłej" kolumny. Ok? To się tyczy tej Twojej Arytmetyki.

@ brigid

Dokładnie Tak! Dokładnie o to chodzi! Ja traktowałem swojego laptopa w ten sam sposób jako centrum przenośnej rozrywki. Miał matrycę 17" i zawsze gdzieś z nami wędrował, czy tojako Przenośna stacja muzyczna, czy do gier, czy do DVD. Teraz przy budowie domu, zastąpię go właśnie Dreamboxem. Ale dokładnie ten pomysł mi przyświecał, tzn. wykorzystanie wielozadaniowości urządzenia. W moim przypadku, skoro i tak źródłem TV jest tuner satelitarny - postanowiłem że będzie spełniał właśnie te funkcje.



2112wojtek - 23-10-2007 23:57
Właśnie siedze nad projektem i kosztorysem multiroomu z elementami i wykonawstwem z firmy konkurencyjnej dla Audioklanu :D
Twoj pomysł jest bardzo ciekawy, ma jednak myslę sporo wad.
Kontrolerem sytemu w kazdym przypadku jest laptop.
Same gniazda wyjsciowe z sygnalem i okablowanie to troche niewygodny sposob dystrybycji dzwieku.
Nie wiem jak chcesz rozwiazac sposob np zalaczania a szczegolnie przełaczania zrodeł sygnału centralnego? Czy takowe w ogóle przewidujesz?
Co ze wzmacniaczem? Jak ktoś ma dobry przedwzmacniacz i solidna koncowke mocy, to pół biedy :D
Rozumiem ,wiec ze wyboru zrodła specjalnie nie ma. Tzn jak ja chce sluchac cd w I strefie a zona radia w II, to do wyboru pozostaje znowu sprzet przenośny?
Jesli chce miec multiroom w lazience to tez musze iść tam ze zrodłem /pewnie chyba nie ale sterownik jakis musze zabrac/ ?
Przecietna klawiatura to koszt ok 2400, Ty proponujesz nosic klawiature sterującą ze soba , tak rozumiem.
Nie wyobrazam sobie sluchania muzyki z glosnikow laptopa.Strefy muszą mieć wiec swoje głośniki, no chyba, ze znowu to bedzie komputer.
Policzyłem to czego w Twoim systemie nie musiałbym kupowac i porównałem na profesjonalnym zestawie, duzo wygodniejszym i dajacym lepsze mozliwosci, bez zabawy po nocach i pracy wlasnej wyszło mi okolo 20tys. z glosnikami, klawiaturami, wzmacniaczem zintegrowanym i 2 źródłami sygnału audio video /dvd+dvd amplituner. Moze nie full wypas ale zawsze to Harman/. Nie policzyłem oczywiscie , żrodel dla pozostałych stref dla sygnału , ktore Ty zastepujesz jak rozumiem komputerem,robocizny, uruchomienia, oprogramowania,ktore faktycznie mozna wykonać samemu lub zastąpić freewarem no i innych dupereli, chociażby iPoda jako jednego z el. source ?
Nie wiem czy Cie dobrze zrozumiałem, ale wydaje mi sie, ze Twoj pomysł polega raczej na rozprowadzeniu sieci i doprowadzenia róznych sygnałów, głównie SAT i Internet.
No wlasnie Internet, czy jest sens skoro zaczynają go powoli obslugiwać tunery tvsat albo złacza bezprzewodowe ?
pozdrawiam



Mis Uszatek - 24-10-2007 00:58

PS. Za ową okręloną kwotę tu 2tys zł. zapewniam sobie ciekawy system Audio-Video. Ale niestety choćbyś nie wiem jak kombinował za 2tys. Nie nabędziesz nawet jednej "Niezłej" kolumny. Ok? To się tyczy tej Twojej Arytmetyki. To znaczy, że Twój system przewiduje obejście się bez głośników?


Podejrzewam że nigdy nie usłyszysz choćby połowy jakości z którą mam do czynienia w salach odsłuchowych, a nadal próbujesz pouczać i mącić Chyba mnie nie znasz, więc skąd ta opinia?


Rozumiem ,wiec ze wyboru zrodła specjalnie nie ma. Tzn jak ja chce sluchac cd w I strefie a zona radia w II, to do wyboru pozostaje znowu sprzet przenośny? Taki system opracowano już wcześniej w ZSRR: nazywał się kołchoznik. Ale tam była przynajmniej gałka do regulacji głośności.

2112wojtek, woland1980: czy przesyłanie sygnału audio po TCP/IP jest nowym rodzajem masochizmu?



woland1980 - 24-10-2007 10:02
@ Mis Uszatek R.I.P.



woland1980 - 24-10-2007 10:40
Witaj dziękuję za opinię i wątpliwości.:-)


Kontrolerem sytemu w kazdym przypadku jest laptop. Otóż nie. Laptop jest tylko potrzebny do instalacji całośći w jedno i jest też jednym z punktów, na którym dzięki systemowi możesz np. Oglądać na nim TV SAT bezprzewodowo. Dostęp do wszystkich funkcji jest przez jeden z dreamboxów i jego pilot: TV SAT, przeglądarka internetowa,odtwarzacz mp3 z dysku laptopa - to wszystko obsługujesz pilotem od dreamboxa.


Nie wiem jak chcesz rozwiazac sposob np zalaczania a szczegolnie przełaczania zrodeł sygnału centralnego? Czy takowe w ogóle przewidujesz?
Rozumiem ,wiec ze wyboru zrodła specjalnie nie ma. Tzn jak ja chce sluchac cd w I strefie a zona radia w II, to do wyboru pozostaje znowu sprzet przenośny? .
Witaj. Częściowo wiem o co ci chodzi. Otóż ja pisząc o systemie załozyłem że mamy już w domu 2 lub 3 punkty wyposażone w monitor i głośniki (jakby ich nierozumieć wzmacniacz, segment etc.) jesli tak jest to niezależnie od tego co oglądasz czy słuchawsz w 1 strefie, możesz robić zupełnie co innego w 2 strefie.


Jesli chce miec multiroom w lazience to tez musze iść tam ze zrodłem /pewnie chyba nie ale sterownik jakis musze zabrac/ ?
Przecietna klawiatura to koszt ok 2400, Ty proponujesz nosic klawiature sterującą ze soba , tak rozumiem.
Łazienka dla mojego zrób to sam systemu to jednak nie jest dobry przykład. Choć sam będę miał LCD i głośniki tam wiem że niewiele osób ma czy chce mieć i to rozumiem:). Jeszcze raz powtórzę że sterujesz całym systemem poprzez pilota dreambox - no ale żeby to zrobic musisz mieć monitor, a w przypadku łazienki jest to conajmniej lekka extrawagancja więc tu jesli chcemy by system był oparty na małym budżecie i wykorzystywał istniejące sprzęty HiFi, Video - to łazienka odpada. Oczywiście mozna stworzyć kolejny punkt a to koszt (dreamboc 550zł, LCD, i np mała wieża Denona) czyli bez sensu.


Nie wyobrazam sobie sluchania muzyki z glosnikow laptopa.Strefy muszą mieć wiec swoje głośniki, no chyba, ze znowu to bedzie komputer.. Nie no absolutnie muzyka i laptop to porażka :-), jest to raczej Punkt którym chciałem pokazać mozliwość przenośnej TV, bezprzewodowego netu i bazy filmów i muzyki do wykorzystania przez cały system, laptop spokojnie mozna pominąć - jesli ktoś go nie ma i mu niepotrzebny.


Nie wiem czy Cie dobrze zrozumiałem, ale wydaje mi sie, ze Twoj pomysł polega raczej na rozprowadzeniu sieci i doprowadzenia róznych sygnałów, głównie SAT i Internet. Dobrze zrozumiałeś., Jest to system, który poprzez poprowadzenie instalacji daje:
- oglądanie TV Sat równolegle na wielu odbiornikach TV z jednej karty kodowej (nie do pobicia zaleta w porównaniu do profesjonalnych systemów uważam - niesamowicie funkcjonalne)
- dystrybucja muzyki, filmówpo sieci lokalnej z końcówkami Dreambox zamiast komputerów.
To dokładnie jest to o co w tym chodzi.

Proszę opisz jak wyglądają np. Twoje punkty w instalacji którą planujesz założyć, z chęcią zerkne jak wypada funkcjonalność w porównaniu z moją samoróbka:-)

Jest jeszcze inne podejście do tematu. Tu przedstawiłem system budżetowy. Który może stanowić lekką alternatywę dla Systemów PRo, dla ludzi mniej zamoznych.

Jednak gdyby budować taki system od zera to myslę że dla 4 punktów (SALON, SYPIALNIA, ŁAZIENKA, GABINET) mozna w konkurencyjnej cenie stworzyc wersję Alfa systemu bardzo konkurencyjną czy do Adioklanowego czy do twojego. 4LCD dla każdej ze stref w odpowiednich rozmiarach, Salon HiFi Stereo + Dreambox, Sypialnia Kino 7.1+Dreambox, Gabinet Denon+Dreambox, Łazienka Denon+ Dreambox. Koszt okolo 20tys. jakość odpowiednia w zalezności od punktu sterowanie pilot Dreambox, a dodatkowo masz wszędzie TV SAT. i przeglądarkę IE, czego w Multiroomach niet.

pozdrawiam i dziękuję za opinie!



2112wojtek - 24-10-2007 10:57

Rozumiem ,wiec ze wyboru zrodła specjalnie nie ma. Tzn jak ja chce sluchac cd w I strefie a zona radia w II, to do wyboru pozostaje znowu sprzet przenośny? Taki system opracowano już wcześniej w ZSRR: nazywał się kołchoznik. Ale tam była przynajmniej gałka do regulacji głośności.

2112wojtek, woland1980: czy przesyłanie sygnału audio po TCP/IP jest nowym rodzajem masochizmu? Nie wiem na podstawie, ktorej czesci mojej wypowiedzi zadajesz mi to pytanie?
Mozna wyeliminowac protokoły TCP/IP w multiroomach, pewnie, tylko czy to spowoduje, ze dystrybucja dzwieku bedzie tansza?
Oczywiscie mozna sie nie wyglupiac w protokoły i modele a w kazdym pomieszczeniu zamontować sobie radiomagnetofon, ale skoro technologia pozwala to ominąć, to czemu nie?
Poza tym nie przerzucisz sygnału z cd ze strefy do strefy na zasadzie kołchoznika, jesli jednoczesnie z multiroomu korzystają 2 osoby, ktore nie maja ochoty sluchac tego samego.
Rownie dobrze mozna nazwać nowoczesnym masochizmem uzywanie kalkulatora zamiast poczciwego suwaka logarytmicznego.



Mis Uszatek - 25-10-2007 00:00
woland1980 się obraził. Szkoda, bo jego LCD w łazience mi zaimponowało.

Pytanie o TCP/IP było czysto techniczne, ale jest już nieaktualne (a raczej do innego wątku pt."złe zastosowania dobrych technologii" -
poczytałem sobie o tym cudzie i już wiem, że opiera się na gołym Ethernecie.
Jest to urządzenie "supportowane" głównie przez szerokie grono entuzjastów
(a entuzjazm bierze się z możliwości pirackiego dzielenia dostępu do zakodowanych kanałów).
Wgrasz nowe oprogramowanie i drżysz, czy wciąż jeszcze będzie działać.

Pytanie bardziej ogólnej natury dot. systemów rozprowadzania: czy całe to zamieszanie i koszty rzeczywiście czemuś służą? Rozumiem, że znajdą się na to klienci, ale jeszcze nie jest odpowiedź. Jeśli ktoś wynajdzie nowy model bełtaczki do szampana i odpowiednio często puści spoty w TV, to też będzie miał klientów. Rozprowadzanie internetu wydaje się sensowne i są już sprawdzone i działające sposoby. W przypadku muzyki i wizji wciąż jest mnóstwo wątpliwości. Jak zapewnić wygodną obsługę?
Jak zapewnić przyzwoite warunki odsłuchowe a na dodatek nie przeszkadzać sobie wzajemnie? No bo jeśli ktoś instaluje kino 7.1, to chyba nie po to, żeby oglądać po cichutku kwadrans rolniczy. Co z tego, że w sąsiednim pomieszczeniu mam strefę, kiedy i tak nie mogę skorzystać.

Zdecydowanie do mnie nie trafia wizja domu, w którym każdy domownik siedzi w swoim pokoju i oddaje się swojej rozrywce. A z kolei jeśli się mieszka samemu, to po jaką ch...rę to zamieszanie?



2112wojtek - 25-10-2007 09:40

Pytanie bardziej ogólnej natury dot. systemów rozprowadzania: czy całe to zamieszanie i koszty rzeczywiście czemuś służą? Rozumiem, że znajdą się na to klienci, ale jeszcze nie jest odpowiedź.

W przypadku muzyki i wizji wciąż jest mnóstwo wątpliwości. Jak zapewnić wygodną obsługę?
Jak zapewnić przyzwoite warunki odsłuchowe a na dodatek nie przeszkadzać sobie wzajemnie? No bo jeśli ktoś instaluje kino 7.1, to chyba nie po to, żeby oglądać po cichutku kwadrans rolniczy. Co z tego, że w sąsiednim pomieszczeniu mam strefę, kiedy i tak nie mogę skorzystać.

Zdecydowanie do mnie nie trafia wizja domu, w którym każdy domownik siedzi w swoim pokoju i oddaje się swojej rozrywce. A z kolei jeśli się mieszka samemu, to po jaką ch...rę to zamieszanie?
Misiu rozumiem Twoje watpliwosci, jednak obawy co do zasadnosci uzytkowania sprzetu sa mocno subiektywne. Jasne, kazdy ma to co chce i na co go stac.
Mam kilku Inwestorów, ktorzy zastosowali system multiroom i jak na razie sa bardzo zadowoleni i nie cierpia na problemy, o ktorych mowisz.
W systemie są klawiatury sterujące, ktore pozwalają wybierać źródła, regulować je, ustawiać glośność a wiec obsluga jest mozliwa z kazdego pomieszczenia mimo , ze jednostka centralna jest w innym punkcie domu.
Ogólną zaleta multiroomu jest podążanie dzwieku za odbiorcą lub odbiorcami roznych dzwiekow i w kazdej chwili mozliwa zmiana jego parametrow - stacji, utworu, natężenia, programowania itp.
Nie ma tutaj wiec problemow z obsluga w zadnym punkcie domu, nawet jesli mialaby to byc zmiana płyty w odtwarzaczu.
Co do jakości, to rzeczywiscie nie bedzie to nigdy jakość audiofilska, ale tę jakość, wiadomo, uzyskuje sie jedynie w odpowiednich pomieszczeniach z odpowiednim sprzetem. Mysle, ze jakosć jaką uzyskujesz już ze średniej klasy kina domowego jest wystarczająca, zeby posłuchac radia, cd czy debaty sejmowej.
Ba! Nawet pojedynczy głośnik sumaryczny w kiblu da Ci całkiem zadowalające parametry odsłuchu stereo.
Wiekszość wspolczesnych głosnikow do zabudowy ściennej ma dzisiaj lepsze parametry niz nawet całkiem przyzwoity sprzęt samochodowy, co więcej , hardcorowcy mogą sobie zainstalować taki sprzet nawet pod prysznicem.
Co do Twojej wizji domu, gdzie kazdy domownik siedzi w innym pomieszczeniu nie wypowiadam sie.Ja np pracuję w domu , czasem do późna i slucham wtedy innej muzyki niz reszta rodziny i u mnie by sie to sprawdzało.
I sprawa rolniczego kwadransu w 7.1.
Coraz wiecej ludzi buduje domy i wydziela specjalnie budowane pomieszczenia na kino. Sa to juz niemal profesjonalne inwestycje i nie maja nic wspolnego z ogladaniem dvd w otwartym pokoju dziennym. Jest tam rownież miejsce na spełnianie audiofilskich zachcianek. Niestety albo sie jest audiofilem i buduje specjalne sale, albo sie korzysta z innych tanszych rozwiazan, wowczas trzeba dla podtrzymania więzi zaakceptowac także włączony telewizor na imieniach.



woland1980 - 25-10-2007 11:10
@Miś Uszatek :lol: :o :lol:

@2112wojtek

Dokładnie zgadzam się zTobą, profesjonalne Multiroomy spełniają doskonałą fubkcje uzytkową a nie audiofilską - dla ludzi którym muzyka towarzyszy często w różnych porach dnia. Dlatego, nadal uważam że system, który zaproponowałem jest znakomitą alternatywą finansową dla takich celów.

Każdy ma wizję swojego domu jaką chce. Ludzie coraz częściej inwestują w dom równiez jako w miejsce rozrywki. Ja zaprojektowałem ponad 200m dom parterowy a na innym poziomie małą salkę kinową - 40m kw/sypialnię/pokój uciech/barek sportowy jednocześnie. Oczywiscie to kompletny idiotyzm dla Misia Uszatka i oznacza że stałem się ofiarą marketingu:) No tak, ale jemu pewnie wystarczyłaby jedna toaleta w domu, żeby nie dać się sloganom producentów ceramiki sanitarnej. oni przeciez tylko chcą wyciągnąć od nas kasę.... 2, 3 łazienki!!!!??? kto to słyszał..... :lol:



2112wojtek - 25-10-2007 13:52

Dokładnie zgadzam się zTobą, profesjonalne Multiroomy spełniają doskonałą fubkcje uzytkową a nie audiofilską - dla ludzi którym muzyka towarzyszy często w różnych porach dnia. Dlatego, nadal uważam że system, który zaproponowałem jest znakomitą alternatywą finansową dla takich celów.
l:
OK! Zainteresowałeś mnie. Postarajmy sie zrobić z tego bardziej profesjonalny zestaw , dla kogoś kto nie ma ochoty i umiejetnosci konfigurowania sprzetu, nie ma ochoty uczyć sie elektro i radiotechniki i nie bedzie rozkladal wlasnorecznie kabli oraz nie posiada jeszcze laptopa.
Sprzet odbierajacy musi kupic,wzmacniacz, glosniki oprogramowanie profesjonalne np tez.
Sprobuj zrobić teraz wyliczenie, zebysmy nie bawili sie w Adama Słodowego i pies trącał te 2tysiace, stać nas na wiecej ale nie stac na wydatek urzadzen z Audioklanu.Robimy wiec multiroom i dystrybucje obrazu oraz za jednym zamachem budujemy hotspota dla internetu :)
Przyjmijmy ceny srednie ,2 telewizorów nie licze:
-laptop 3500,-
-kino domowe /moze nie z supermarketu :D / - 2000,-
-oprogramowanie /profesjonalne/ - max 3000,-
-siec wg Twojego pomysłu z routerm i tunerami- 2000,-
-głośniki - dla 3 stref - 6 szt. a' 1300zl para -/np clartona lub seakercrafta/ =3900,-,-
-wzmacniacz /zintegrowany lub amplituner/ ok- 3000 ,- dla malkontentow końcówka + przedwzmaciacz ok 7000,-
-akcesoria /kable, gniazda, wtyki/ - 2500,-
-robocizna montaż /a co mi tam, ja tego robił po nocach nie bede/ - 3000,-
-inne nieprzewidziane - 500,-
Pominąłem coś, albo dałem za duzo ? Popraw mnie jakby co, bo nie jestem w zadnej z wymionionych dziedzin specjalistą.
Wyszło mi 23 400,-
Faktycznie dla profesjonalnego sprzetu, to jest atrakcyjne rozwiazanie.
Pomijam pewne niedogodnosci wynikające z uzytkowania chociażby zakłócenia dla WLAN, niemożliwość recznego sterowania strefą czy przeprogramowania sieci bez uzycia laptopa lub pilota.



woland1980 - 25-10-2007 14:26
wow:-) Z chęcią się w symulację zabawię. Wieczorem myslę że przeleję na forum moje wypociny wyliczenia i pare fotek.



Mis Uszatek - 25-10-2007 14:29
Nie rozumiem rozróżnienia między "audiofilem" i "użytkownikiem". Nie wiem co to znaczy i czym to mierzyć. To chyba nie jest takie proste. 2112wojtek - piszesz "pojedynczy głośnik sumaryczny w kiblu da Ci całkiem zadowalające parametry odsłuchu stereo". Jeśli to jest to, co zadowala "użytkowników", to
zaliczam się zdecydowanie do audiofili. Z drugiej strony, nie jestem skłonny wydać $$$ na sprzęt - według wolanda jestem tylko użytkownikiem. Prawdziwy audiofil charakteryzuje się nie tym, że ma wspaniały pokój odsłuchowy, ale tym że nie maltretuje sobie uszu w żadnej sytuacji. Jak musi zrobić przerwę na siku w słuchaniu, to przecierpi chwilowy brak muzyki.

To prawda (nietrudno pobić sprzęt samochodowy), ale nagłośnienie pomieszczenia nie polega tylko na umieszczeniu w nim głośników. Z chęcią zobaczyłbym adaptację akustyczną prysznica, żeby w ogóle dało się tam czegoś posłuchać. Gdyby Twój klient o tym wiedział, miałbyś znacznie więcej roboty, a on - znacznie wyższe koszty. Na szczęście 90% populacji cierpi na głuchotę strukturalną.

Zgadzam się że za milion pesos można osiągnąć pełnię szczęścia. Ale większość ludzi chce wydawać pieniądze racjonalnie. Dlatego przedstawiłem tu swoje zdanie: każda złotówka włożona w zabawy multiroomowe może być lepiej spożytkowana w zwykłym systemie audio-video, albo na poprawę akustyki albo ... na datek na PCK.

Aha, ponieważ kwestia powraca nieustannie - wyjaśniam, że w swoim domu dysponuję dwoma łazienkami.

2112wojtek: w Twoim zestawieniu widzę jeden
-wzmacniacz /zintegrowany lub amplituner/ ok- 3000 ,- dla malkontentow końcówka + przedwzmaciacz ok 7000,-
Oświeć mnie proszę - skoro jest jeden na całość, to znaczy, że sygnał do głośników we wszystkich pomieszczeniach wędruje po ... skrętce??? Nie, no chyba muszą być osobne kable...



2112wojtek - 25-10-2007 16:00
Kurcze, Misu przestaję kumać do czego zmierzasz.
Mam wrazenie , ze probujesz mi na siłe udowodnić , ze to wszystko jest do bani. Nie ma takiej potrzeby.Twoje wymagania co do posiadania sa Twoje, jasne i to Twoj wybór, ktory szanuję.
Ja nie rozumiem np. filatelistow i majsterkowiczów.

Nie rozumiem rozróżnienia między "audiofilem" i "użytkownikiem". Nie wiem co to znaczy i czym to mierzyć. To chyba nie jest takie proste. 2112wojtek - piszesz "pojedynczy głośnik sumaryczny w kiblu da Ci całkiem zadowalające parametry odsłuchu stereo". Jeśli to jest to, co zadowala "użytkowników", to
zaliczam się zdecydowanie do audiofili. Z drugiej strony, nie jestem skłonny wydać $$$ na sprzęt - według wolanda jestem tylko użytkownikiem. Prawdziwy audiofil charakteryzuje się nie tym, że ma wspaniały pokój odsłuchowy, ale tym że nie maltretuje sobie uszu w żadnej sytuacji. Jak musi zrobić przerwę na siku w słuchaniu, to przecierpi chwilowy brak muzyki..
A moze audiofila z melomanem mylisz ? :D :D
Zartuję. Mowiac o kiblu miałem na mysli łazienkę w ktorej takie rozwiazanie moze byc przydatne i przyjemne. Lubie słuchać Bacha w wannie i zakres czestotliwości 40-20kilo, bez "jękow" jakie daje mi sumaryczny w takim miejscu mi wystarcza.

To prawda (nietrudno pobić sprzęt samochodowy), ale nagłośnienie pomieszczenia nie polega tylko na umieszczeniu w nim głośników. Z chęcią zobaczyłbym adaptację akustyczną prysznica, żeby w ogóle dało się tam czegoś posłuchać. Gdyby Twój klient o tym wiedział, miałbyś znacznie więcej roboty, a on - znacznie wyższe koszty. Na szczęście 90% populacji cierpi na głuchotę strukturalną.. Błagam przestań! Nie widzisz ironi w moim cytacie?
A prysznice takie robi Hans Grohe , maja nawet telefon :D . Po co? Nie wiem, moze ktoś ma taki kaprys, trzeba to uszanować, nie wszystko w zyciu musi być pragmatyczne do bólu.


Ale większość ludzi chce wydawać pieniądze racjonalnie. Dlatego przedstawiłem tu swoje zdanie: każda złotówka włożona w zabawy multiroomowe może być lepiej spożytkowana w zwykłym systemie audio-video, albo na poprawę akustyki albo ... na datek na PCK.... Wracamy do punktu wyjścia.
Wiekszość ludzi wydaje tak pieniadze jak ich na to stać i na co mają ochotę.


2112wojtek: w Twoim zestawieniu widzę jeden
-wzmacniacz /zintegrowany lub amplituner/ ok- 3000 ,- dla malkontentow końcówka + przedwzmaciacz ok 7000,-
Oświeć mnie proszę - skoro jest jeden na całość, to znaczy, że sygnał do głośników we wszystkich pomieszczeniach wędruje po ... skrętce??? Nie, no chyba muszą być osobne kable...
He, he a jak myslisz skoro ma być tanio ?
Normalnie powinien być jakiś kontroler i osobne kable.Mozna wszystko podpiąć pod EIB , tylko zamiast na PCK dofinansujesz i firme i dowartosciujesz gotówkowo swoje zachcianki. :D
Czemu nie? Ja nie mam odwagi i nie pytam moich klientow czy nie woleliby sobie polepszyć samochodu czy wspomóc glodujacych w Afryce. :D



Mis Uszatek - 26-10-2007 00:56
Po takich drucikach jak od latarki kieszonkowej? Nie wierzę.
Powinni tego zabronić!

A za podłączanie do tego wzmacniacza za 3000-7000PLN powinni wsadzać do więzienia. Mam nadzieję, że nie dasz się złapać, bo liczę jeszcze na ciekawe dyskusje.



2112wojtek - 26-10-2007 11:27

Po takich drucikach jak od latarki kieszonkowej? Nie wierzę.
Powinni tego zabronić!

A za podłączanie do tego wzmacniacza za 3000-7000PLN powinni wsadzać do więzienia. Mam nadzieję, że nie dasz się złapać, bo liczę jeszcze na ciekawe dyskusje.
:P :P
Ze mna sobie ciekawie nie podyskutujesz, bo jak pisałem wcześniej, nie jestem tutaj fachowcem.
Znam systemy tylko pod wzgledem ich funkcji użytkowych.
Uczepiłes sie skrętek , co do ktorych ja także mam wątpliwości.
Zobacz jeszcze raz jaka była moja odpowiedż na Twoje pytanie o nie, i nie zarzucaj mi , ze zaproponowałem gdzieś takie rozwiązanie.

Twój komentarz z wsadzaniem do więzienia, całkiem więc nie na temat.



joan - 26-10-2007 11:46
Każdy szanujący się audiofil swój sprzęt wycenia na pareset tysięcy PLN - taniej i po audiofilsku się teraz nie da... :roll: podobno... :roll: znaczy takie jest przekonanie, przeświadczenie, osąd...(sama nie wiem co jeszcze) tych, co taki sprzęt mają i różnice słyszą... :wink: 8) :lol:
więc proszę nie wyskakiwać tu z amplitunerem za 3 tys w kontekście audiofilstwa... :wink: :lol: szanujcie, proszę, uczucia mniejszości... :wink: 8)



2112wojtek - 26-10-2007 12:26

więc proszę nie wyskakiwać tu z amplitunerem za 3 tys w kontekście audiofilstwa... :wink: :lol: szanujcie, proszę, uczucia mniejszości... :wink: 8) :D
Akurat cena 3000 za amplituner pojawila sie w mojej wypowiedzi ale nie dotyczyła absolutnie sprzetu tzw. audiofilskiego.
Przeczytaj prosze uważnie w jakim kontekscie to napisałem.
Probowałem zestawić jedynie w miare logiczny cenowo i jakościowo zestaw do systemu jaki zaproponował woland i o zadnym audiofilstwie nie bylo tam mowy.
Swoją drogą ortodoksyjny audiofil w ogóle nie zawraca sobie głowy takimi duperelami jak amplituner, tylko składa "klocki". :)



woland1980 - 05-11-2007 11:54
Wracam i wkleiłem to co obiecałem wcześniej. Takie sobie dywagacje:-)
Co do oprogramowania to jest w całości darmowe i dopracowane do najdrobniejszych szczegółów. a system zrobiłem dla 4 punktów.

Założenia systemu:
- cena systemu do 25tys zł
- 4 Punkty Audio-Video:
a.) salon - HiFi audio
b.) sypialnia - audio
c.) sypialnia2 - Kino Domowe 7.1
d.) gabinet laptop (desktop) - audio

- Funkcje systemu:
a.) odtwarzanie obrazu TV SAT HD, DVD, Divx niezaleznie na 4 źródłach
b.) odtwarzanie Radia, Radia HD SAT niezależnie na 4 źródłach (wszystkie ogólnopolskie i regionalne stacje)
b.) przesyłanie i odtwarzanie plików audio Mp3, CD, DVD niezaleznie do 4 źródeł
c.) dostęp do przegladarki IE w 4 źródłach

Składniki systemu: system podstawowy: 3400zł
- Antena SAT, konwerter QUAD, kabel SAT, kabel LAN - 400zł
- 3x Dreambox dm600s 3x 900zł
http://digisat.se/images/600T.gif
[b] - 2x klawiatura Dreambox - 200zł
http://www.multimediapc.nl/images/dm%20keyboard.gif
- 1x router LinkSys Wrc 1x 300zł
http://porwit.com.pl/obrazy/WRT54GL_3.jpg

- 2x wzmacniacz Denon DRACX3 + 2x głośniki Exkluzywna seria mini SCCX303 - 12tys.

http://www.denon.de/site/datadir/gr/...X3_PSilver.jpg
http://www.denon.de/site/datadir/gr/1_gr_ms_SCCX303.jpg
- 1x HiFi Stereo Denon PMA-1500AE 1x 3000zł
http://www.denon.de/site/datadir/dg/...AE_PSilver.jpg

- 1x HiFi 7.1 Denon AVR-1908 1x 2100zł

http://www.denon.de/site/datadir/dg/...908_silver.jpg
- 2x głośniki HiFi 2500zł
- 1x głośniki 7.1 2500\ł
- laptop Siemens
- kable głośnikowe, zasilające gniazda 500zł

całość: ok 25.000zł

Według mnie ciekawa alternatywa dla Multiroom, ale nie bez wad. Po pierwsze do sterowania każdym z punktrów musimy włączyć Telewizor LCD - nie jest to mały ekranik w ścianie:-(. Po drugie każdy z punktów ma swój wzmacniacz, który trzeba włączyć i wcześniej również okablować. Każdy z 4 wzmacniaczy czerpie prąd. Po trzecie Sam tuner SAT jest malutki i dyskretny - to juz wzmacniacz niekoniecznie - jest to kawałek żelastwa, który trzeba jakoś wkomponować.

Zaletą jest na pewno jakość i obrazu i dźwięku w porównaniu do systemów gotowych + telewizja SAT w kazdym punkcie.

Sitedesign by AltusUmbrae.