podatek od sprzedaży mieszkania

Menu


podatek od sprzedaży mieszkania





civic9 - 13-10-2008 00:02

dziękuję bardzo za odpowiedzi, czyli w moim wypadku lepiej będzie się rozliczyć za miesiąc (bo akurat minie 2 lata), gdyż nie miałam na wszystko faktur i została mi pewna kwota bez pokrycia... i teraz od tej kwoty naliczą mi 10%+odsetki, tak? przykre ;( no to nawet koniecznie powinnaś złożyć pit-23, z którego będzie wynikało ile uzyskałaś ze sprzedaży, ile wydatkowałaś (podlega zwolnieniu), ile nie wydatkowałaś (podlega opodatkowaniu 10%). jeśli był składany zaraz po sprzedaży to chyba w formie korekty tego pierwszego(ale zapytaj). od tych 10% i owszem, odsetki, ale tylko połowę - nie jest tak źle, jak dość tani kredyt. za te pierwsze 2 lata masz połowę odsetek, ale od przekroczenia dwóch lat już lecą pełne.

zawsze z wnioskiem do naczelnika można wystąpić, pogadaj. trudno ocenić szanse, pewnie nie wielkie.



benik - 13-10-2008 11:27
Witam prosze o pomoc poniewaz mieszkalem prawie 2 lata 2005-2007 w mieszkaniu ktore sprzedalem za kwote 350tys w lipcu 2007 - pozniej zlozylem wniosek ze pieniazki przeznaczam na cele mieszkaniowe .....kupilem dzialke w grudniu 2007 . po splaceniu kredytu i dolozenia 30tys zadatku na zakup dzialki pozostalo mi powiedzmy 290tys , odrazu mam pytanie czy te 30tys + 30tys pozostalosc kredytu + koszty z aktu not. z zakupu dzialki bedzie brana pod uwage przez US - podczas rozlicznia czyli ze bede mial do uzbierania z faktur 290tys czy 350??? , pozatym mam pytanie cze fakturki ktore teraz zbieram moge na siebie brac czy takze na zone - razem zawieralismy umowe na dzialke , mam jeszcze pytanie cze teraz fakturki np za prad budowlany z Energi tez moge przedstawic w US po okresie 2 lat ? i splacamy RATY na zakup dzalki i czy one tez moge zostac przedstawione jako cele mieszkaniowe ? jakie inne fakturki nie wchodza w gre....czy wszystko od czasu zakupu dzialki co biore na fvat moge przedstawic ( materialy itd) ? pozdrawiam i dziekuje za odpowiedz



civic9 - 13-10-2008 11:47

Witam prosze o pomoc poniewaz mieszkalem prawie 2 lata 2005-2007 w mieszkaniu ktore sprzedalem za kwote 350tys w lipcu 2007 - pozniej zlozylem wniosek ze pieniazki przeznaczam na cele mieszkaniowe .....kupilem dzialke w grudniu 2007 . po splaceniu kredytu i dolozenia 30tys zadatku na zakup dzialki pozostalo mi powiedzmy 290tys , odrazu mam pytanie czy te 30tys + 30tys pozostalosc kredytu + koszty z aktu not. z zakupu dzialki bedzie brana pod uwage przez US - podczas rozlicznia czyli ze bede mial do uzbierania z faktur 290tys czy 350??? 30 tys. zadatku na zakup działki wraz z kosztami aktu not. - będzie brane pod uwagę (pod warunkiem, że masz udokumentowane jasno, że to poszło na działkę, i że działka nadaje się na budowę).

nie podałeś na co to drugie 30 tys. - na spłatę kredytu, ale za co? za to mieszkanie co sprzedałeś? no to nie liczy się. [poprawka: liczy się, jeśli to był kredyt na mieszkanie]

tylko na żonę? nie.
na Ciebie i żonę - być może, ale po co kusić los.
jeśli mieszkanie było Twoje, to zwolnienie i potrzeba rozliczenia się z niego dotyczy Ciebie.

może być ciężko, ale możesz zapytać w swoim US. jeśli wykażesz, że to na pewno poszło na budowę...

tak, to może być w całości (pod warunkiem, że kredyt jest wzięty na tą konkretną działkę, i jest to zapisane w umowie).

wszystko co ma bezsprzeczny związek z budową tak.

chociaż zawsze należy zakładać, że urzędnikom coś może nie pasować, albo wydawać się wątpliwe.



benik - 13-10-2008 12:16
Dziekuje bardzo za szybko odpowiedz civic9 :-)

-tak te 30tys to splata pozostalego kredytu z mieszkania - czyli to sie nie liczy - hmmm kurcze to musze nastepne 30tys zbierac na FAkturki :-) ....co za kraj ;-) hehe pozdrawiam mam czas do grudnia 2009 mam nadzieje ze zdarze

-mam pytanie co do ilosci materialow bud. czy US sprzawdza z dokladnoscia projekt, poniewaz mam mozliwosc zbierac fakturki np od siostry ktora remontuje mieszkanie jej niepotrzebne a mi sie przydadza oczywiscie bez przesady w ilosciach - zawsze jakis styropian czy farby mozna zuzyc wiecej podczas budowy domu ale z innymi materilami chyba mozna prosto obliczyc ile zuzywa sie ....



civic9 - 13-10-2008 12:21

-mam pytanie co do ilosci materialow bud. czy US sprzawdza z dokladnoscia projekt, poniewaz mam mozliwosc zbierac fakturki np od siostry ktora remontuje mieszkanie jej niepotrzebne a mi sie przydadza oczywiscie bez przesady w ilosciach - zawsze jakis styropian czy farby mozna zuzyc wiecej podczas budowy domu ale z innymi materilami chyba mozna prosto obliczyc ile zuzywa sie .... rutynowo nie, ale jak im coś podpadnie to mają prawo wszystko policzyć, oszacować, sprawdzić.

jej nie potrzebne? a zwrot 15% VAT? :)



Kate_Sz - 21-10-2008 14:47
Witam, a ja mam pytanie czy korzystając z ulgi odsetkowej ( kredyt mieszkaniowy zaciągnięty w 2006r. ulga do 2027r.) można przy sprzedaży mieszkania uniknąć podatku? (oczywiście przeznaczając kwotę ze sprzedaży na inne cele budowlane + spłata kredytu mieszkaniowego).
Ostatnio w tym samym US otrzymałam dwie sprzeczne opinie na ten temat i szczerze ręce mi opadły... Może ktoś z Was był w takiej sytuacji? Mieszkanie kupilam jeszcze w 2006 , a więc łapią mnie " stare " zasady sprzedaży.
Z góry dzięki za wszelkie odp. :)



MonikaAndrzej - 22-10-2008 00:18
Witam serdecznie. Moja sytuacja wygląda następująco: W 2005r wraz z mężem kupiliśmy mieszkanie zaciągając kredyt hipoteczny (cel: zakup+ remont mieszkania, spłata linii kredytowej). Na początku bieżącego roku zakupiliśmy działkę budowlaną i rozpoczęliśmy budowę (na te cele również zaciągnęliśmy kredyt). W tym tygodniu podpisujemy akt notarialny sprzedaży mieszkania i wizja odprowadzenia 10%podatku do US przeraża mnie.Wszystkie faktury które zorganizowałam do tej pory nie przydadzą się do udokumentowania w US jako pieniądze wydatkowane na cele mieszkaniowe ponieważ nastąpiło to przed dniem zawarcia umowy notarialnej. Jako że u mnie budowa już w znacznym stopniu zaawansowana,pozostało mi niewiele do zorganizowania. Zamierzam więc odliczyć w całości(?) spłatę kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania oraz faktury które zgromadzę po zawarciu umowy notarialnej. Moje pytania są następujące:
1. Czy mam informować US,że oprócz kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania (210tys) zaciągnęłam również kredyt (300tys) i przedstawić FV na 210tys czy 510tys?
2. Chcę również zaliczyć na poczet celi mieszkaniowych- odsetki, które zapłacę przez dwa lata od kredytu zaciągniętego na budowę. Czy mogę?
3. Czy na podstawie tych samych FV mogę skorzystać z odliczenia 15%VAT?
4. Myślałam również,że w trakcie trwania kredytu będę mogła odliczać odsetki, ale przeczytałam,że ulga odsetkowa nie istnieje. Proszę o potwierdzenie.
5. Na jaki adres mam brać wszystkie FV skoro muszę się wymeldować ze sprzedawanego mieszkania a przez okres około 4m-cy będę mieszkać na stancji na której nikt mnie nie zamelduje?
6. Jak najkorzystniej rozwiązać sprawę zapłacenia US tych 10%? Nie jestem w stanie dokładnie przewidzieć jaką kwotę wydam prze kolejne dwa lata ( jest to taki okres,że zawsze może się coś zmienić). Czy zapłacić 10% od przewidywanej kwoty na którą nie zorganizuję FV? A jeśli się okaże po dwóch latach,że jednak wydałam te pieniądze, to czy mogę zwrócić się do US o zwrot wpłaconej kwoty? A może dogadać się z nimi żeby odliczenia 15%VAT-U nie przelewali mi na konto a zaliczali na poczet należnego podatku do zapłaty?

Bardzo proszę o pomoc. Będę wdzięczna. Nie ukrywam,że nie daje mi to spokoju, a w miejscowym US Panie nie zawsze potrafią udzielić mi odpowiedzi, nie wydają się wiarygodne, gdyż same zaciągają opinii koleżanek.



civic9 - 22-10-2008 00:53

Witam, a ja mam pytanie czy korzystając z ulgi odsetkowej ( kredyt mieszkaniowy zaciągnięty w 2006r. ulga do 2027r.) można przy sprzedaży mieszkania uniknąć podatku? (oczywiście przeznaczając kwotę ze sprzedaży na inne cele budowlane + spłata kredytu mieszkaniowego).
Ostatnio w tym samym US otrzymałam dwie sprzeczne opinie na ten temat i szczerze ręce mi opadły... Może ktoś z Was był w takiej sytuacji? Mieszkanie kupilam jeszcze w 2006 , a więc łapią mnie " stare " zasady sprzedaży.
Z góry dzięki za wszelkie odp. :)
nie możesz, nie ma wątpliwości.
chyba, że wycofasz się z ulgi odsetkowej (składając korekty deklaracji i zwracając ulgi wraz z odsetkami) - zależy co korzystniejsze. ale to i to w tej kolejności nie da rady. jest to jasno zapisane w ustawie o PIT w starej wersji.



civic9 - 22-10-2008 01:09
MonikaAndrzej:

ad.1 - nie spotkałem się, ale pewnie nie będzie tak łatwo i jednak się trzeba szykować na 510. skoro masz kredytu 300, celowego na mieszkanie/dom, i wydajesz np. 310 na cele mieszkaniowe, to z tego jasno wychodzi ze tylko 10 wydaliście z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży. a tylko wydatki z tej puli można zaliczać do tego odliczenia.
ad.2 - tak, możecie.
ad.3 - tak, możecie, tylko zdaje się, wtedy by trzeba było zaliczać jako cele mieszkaniowe tą kwotę po odliczeniu tych 15%
ad.4 - skończyła się 31.12.2006. zresztą nawet jakby się nie skończyła, nie można było korzystać z ulgi odsetkowej i zwolnienia ze sprzedaży nieruchomości w części wydatkowanej na cele mieszkaniowe. tak, więc zakładam, że nie korzystaliście z ulgi odsetkowej dla tego kredytu hipotecznego zaciągniętego na mieszkanie (jeśli korzystaliście - patrz odpowiedź wyżej)
ad.5 - nie wiem, były tu wątki o "bezdomnych", może tam coś znajdziesz. ale najważniejsze imię i nazwisko, skoro adres nie pewny to bym kazał wpisywać NIP sprzedawcom, to będzie jasno identyfikować nabywcę
ad.6 - możesz nie płacić nic - potem zapłacisz odsetki w wysokości 7.5%. to jak kredyt, nie taki drogi patrząc na dzisiejsze stopy :). ale jak chcesz to zapłać te przewidywane 10%, potem możesz wystąpić o zwrot, unikniesz odsetek. nie ma dogadywania - oczywiście możesz wystąpić o przelanie Twojego zwrotu na ten podatek, ale to się będzie liczyło z datą, kiedy Ci to będą chcieli wypłacić - raczej nie zwracają wcześniej VATu niż po pół roku, czyli za pół roku zapłacisz odsetki.
przypominam o deklaracji (pit-23) i oświadczeniu.



Kate_Sz - 22-10-2008 07:55

Witam, a ja mam pytanie czy korzystając z ulgi odsetkowej ( kredyt mieszkaniowy zaciągnięty w 2006r. ulga do 2027r.) można przy sprzedaży mieszkania uniknąć podatku? (oczywiście przeznaczając kwotę ze sprzedaży na inne cele budowlane + spłata kredytu mieszkaniowego).
Ostatnio w tym samym US otrzymałam dwie sprzeczne opinie na ten temat i szczerze ręce mi opadły... Może ktoś z Was był w takiej sytuacji? Mieszkanie kupilam jeszcze w 2006 , a więc łapią mnie " stare " zasady sprzedaży.
Z góry dzięki za wszelkie odp. :)
nie możesz, nie ma wątpliwości.
chyba, że wycofasz się z ulgi odsetkowej (składając korekty deklaracji i zwracając ulgi wraz z odsetkami) - zależy co korzystniejsze. ale to i to w tej kolejności nie da rady. jest to jasno zapisane w ustawie o PIT w starej wersji. Bardzo dziękuję za info. Z ulgi skorzystałam dopiero raz przy zeszłorocznym rozliczeniu pit, czyli sprawa prosta -bardziej opłaca się korekta deklaracji. Czyli po oddaniu ulgi z odsetkami mogę zadeklarować , że przeznaczę w ciągu 2 lat na dalsze wydatki mieszkaniowe całą kwotę ze sprzedaży mieszkania( nawet tą część, która pójdzie na spłatę kredytu mieszkaniowego)?



civic9 - 22-10-2008 10:03

Bardzo dziękuję za info. Z ulgi skorzystałam dopiero raz przy zeszłorocznym rozliczeniu pit, czyli sprawa prosta -bardziej opłaca się korekta deklaracji. Czyli po oddaniu ulgi z odsetkami mogę zadeklarować , że przeznaczę w ciągu 2 lat na dalsze wydatki mieszkaniowe całą kwotę ze sprzedaży mieszkania( nawet tą część, która pójdzie na spłatę kredytu mieszkaniowego)? tak



MonikaAndrzej - 22-10-2008 10:27
civic9 bardzo Ci dziękuję. Co specjalista- to specjalista. Zdołowałeś mnie tylko tym pierwszym punktem. Kredyt wydałam już prawie w całości i fv nie załatwię na taką kwotę. Ciekawe jak to potraktuje mój US?



Kate_Sz - 22-10-2008 15:14

Bardzo dziękuję za info. Z ulgi skorzystałam dopiero raz przy zeszłorocznym rozliczeniu pit, czyli sprawa prosta -bardziej opłaca się korekta deklaracji. Czyli po oddaniu ulgi z odsetkami mogę zadeklarować , że przeznaczę w ciągu 2 lat na dalsze wydatki mieszkaniowe całą kwotę ze sprzedaży mieszkania( nawet tą część, która pójdzie na spłatę kredytu mieszkaniowego)? tak dzięki civic9 :) nareszcie też udało mi się uzyskać jasne stanowisko mojego US.uff



civic9 - 22-10-2008 15:53
no, no, jasne stanowisko Twojego US, tylko w Twoim US :)

proponuję tak (to do wszystkich):
- tutaj się można zorientować ogólnie, poznać zasady i przepisy, żeby być równym partnerem w dyskusji
- przedstawić swoje racje w US i uzyskać potwierdzenie.
- ewentualnie przedyskutować tutaj stanowisko US jeśli jest nie zgodne z tym co tu padło

jednak system podatkowy mamy skomplikowany, jest wiele szczegółów, rady na forum są ogólne, trudno tutaj analizować dogłębnie każdą sytuację, zawsze może pojawić się jakiś drobny szczegół w konkretnej sytuacji, który trochę ją zmienia.



Kate_Sz - 22-10-2008 16:35

no, no, jasne stanowisko Twojego US, tylko w Twoim US :)
łatwo nie jest - ile telefonów do US, tyle opinii :)



civic9 - 22-10-2008 16:39
to może wynikać z tego, że przez telefon to trochę tak jak tu na forum. osobiście, z dokumentami. też zależy na kogo się trafi, ale jakby szansa na rzetelne potraktowanie się zwiększa.



Kate_Sz - 22-10-2008 16:55

to może wynikać z tego, że przez telefon to trochę tak jak tu na forum. osobiście, z dokumentami. też zależy na kogo się trafi, ale jakby szansa na rzetelne potraktowanie się zwiększa. co racja , to racja :wink:



kaka73 - 22-10-2008 18:48
Mam pytanie w związku z mieszkaniem które kupiłam.
Umowę z developerem podpisałam w marcu 2007 roku.
Akt notarialny z developerem podpiszę w styczniu 2009 roku.
Ze wzgledu na różnice w płatnoiściach podatku w tych latach jeżeli sprzedam mieszkanie w październiku 2009 roku to jaki podatek zapłacę? Pieniądze ze sprzedaży pójdą na spłate innego kredytu hipotecznego.
Interesujemnie jaka będzie data nabycia mojego mieszkania? 2007 czy 2009?



civic9 - 22-10-2008 18:51

Mam pytanie w związku z mieszkaniem które kupiłam.
Umowę z developerem podpisałam w marcu 2007 roku.
Akt notarialny z developerem podpiszę w styczniu 2009 roku.
Ze wzgledu na różnice w płatnoiściach podatku w tych latach jeżeli sprzedam mieszkanie w październiku 2009 roku to jaki podatek zapłacę? Pieniądze ze sprzedaży pójdą na spłate innego kredytu hipotecznego.
Interesujemnie jaka będzie data nabycia mojego mieszkania? 2007 czy 2009?
2009. zapłacisz 19% od dochodu czyli od różnicy w koszcie nabycia i wartości przy sprzedaży. o ile się coś na przyszły rok jeszcze nie zmieni - czasami mieszają jeszcze w listopadzie.



kaka73 - 22-10-2008 22:26
Dzięki też tak myslałam. Tylko, że jak udowodnię, że nic na tej transakcji nie zarobię - mieszkanie plus koszt doprowadzenia do staniu8 zamieszkania plus odsetki od kredytu = cena transakcyjna to też muszę płacić? A to, że przeznaczę róznicę która mi pozostanie na spłatę kredytu na mieszkanie to nie jest przeznaczenie na cele mieszkaniowe? Mnie się wydaje, że wtedy wcale nie muszę płacić.



civic9 - 22-10-2008 22:50

Dzięki też tak myslałam. Tylko, że jak udowodnię, że nic na tej transakcji nie zarobię - mieszkanie plus koszt doprowadzenia do staniu8 zamieszkania plus odsetki od kredytu = cena transakcyjna to też muszę płacić? A to, że przeznaczę róznicę która mi pozostanie na spłatę kredytu na mieszkanie to nie jest przeznaczenie na cele mieszkaniowe? Mnie się wydaje, że wtedy wcale nie muszę płacić. Cóż, udowadnia się dokumentami. Jeśli chodzi o koszt doprowadzenia - to fakturami VAT (tylko i wyłącznie). Odsetki i inne koszty kredytu - jasno z przepisów nie wynika, że można je uwzględnić, ale zdarza się, że urzędy skarbowe to akceptują (można znaleźć takie interpretacje, jakby kwestionowali to trzeba je wyszukać i pokazać, może się dadzą przekonać).

Różnica, która Ci pozostanie może i jest przeznaczeniem na cele mieszkaniowe, ale takiej ulgi po prostu już nie ma, więc nie ma to znaczenia.



civic9 - 23-10-2008 22:33
aktualizacja z dzisiejszych prac sejmu: w 2009 roku chyba jednak powróci zwolnienie od opodatkowania dochodu przeznaczonego na cele mieszkaniowe.

jeszcze senat, podpis prezydenta, opublikowanie - ale to chyba dość pewne zmiany.



MonikaAndrzej - 23-10-2008 22:43
civic9, wracając do mojej sprawy, zadzwoniłam dziś do Państwowej Informacji Podatkowej z zapytaniem o kwestię dotyczącą rozliczenia przychodu ze sprzedaży mieszkania i zapytałam czy US jest zainteresowany rozliczeniem mnie z kwoty kredytu + kwoty jaką uzyskałam ze sprzedaży. Pani odpowiedziała,że interesuje ich tylko sposób wydatkowania pieniędzy ze sprzedaży mieszkania i tylko z tej kwoty będą mnie rozliczać. Udałam się również do miejscowego US gdzie poinformowano mnie również,iż mogę odliczyć nie tylko odsetki ale również kapitał od kredytu który będę spłacać przez kolejne dwa lata (i tu mam sprzeczne informacje).Ponadto zapytałam o ogrodzenie o którym była mowa na forum i otrzymałam odp., że niestety nie uwzględnią mi tego przy rozliczaniu kwoty przychodu.



civic9 - 23-10-2008 22:53

civic9, wracając do mojej sprawy, zadzwoniłam dziś do Państwowej Informacji Podatkowej z zapytaniem o kwestię dotyczącą rozliczenia przychodu ze sprzedaży mieszkania i zapytałam czy US jest zainteresowany rozliczeniem mnie z kwoty kredytu + kwoty jaką uzyskałam ze sprzedaży. Pani odpowiedziała,że interesuje ich tylko sposób wydatkowania pieniędzy ze sprzedaży mieszkania i tylko z tej kwoty będą mnie rozliczać. Udałam się również do miejscowego US gdzie poinformowano mnie również,iż mogę odliczyć nie tylko odsetki ale również kapitał od kredytu który będę spłacać przez kolejne dwa lata (i tu mam sprzeczne informacje).Ponadto zapytałam o ogrodzenie o którym była mowa na forum i otrzymałam odp., że niestety nie uwzględnią mi tego przy rozliczaniu kwoty przychodu. Spłacany kapitał - tak, bez wątpliwości. Zawsze miałem na myśli całe raty, a nawet incydentalne nadpłaty w spłacaniu kredytu.

Co do sposobu obliczania - pani Ci odpowiedziała zgodnie z przepisami, niestety te porady drogą oficjalną mają taką cechę, że w większości się składają z cytowania przepisów. A teraz myśl jak je zastosować... o tym dopiero myślą kontrolujący. Oczywiście, że ich interesują tylko te pieniądze, bo żadne inne ich nie mogą interesować. Ale... odpowiedź Pani z partyline nie informuje o tym czy ktoś się nie przyczepi w sytuacji z kredytem do dokładniejszego wykazania, że to właśnie pieniądze ze sprzedaży mieszkania poszły na budowę. A w takiej sytuacji: rachunki na 210, kredyt na 300, może być z tym problem - bo kredyt musiał pójść na budowę zgodnie z przeznaczeniem, skoro rachunków mamy tylko na 210 to może być wykorzystane jako dowód, że pieniądze z mieszkania nie poszły na cele mieszkaniowe. Ja tak się tylko głośno zastanawiam jaki może być ich tok myślenia w niekorzystnej sytuacji. A się zdarza, że kombinują jak przepisy są nie jasne, mam taką sprawę, którą mi 2 urzędy skarbowe interpretowały i jedna izba skarbowa - wszystkie 3 są różne (w tej samej sprawie), a w uzasadnieniach się powoływali na takie cuda, że nawet przeprowadzając takie eksperymenty myślowe jak tutaj robię, to bym do tego nie doszedł :)

Reasumując - ten temat jest dla mnie nadal wielką niewiadomą.

A też mam ten problem...



MonikaAndrzej - 24-10-2008 07:39
Dla mnie również same znaki zapytania. Ciągle nasuwają mi się jakieś pytania i ciągle dowiaduję się nowych rzeczy. Ale tak jak widzisz różne stanowiska w tej samej sprawie. Zanim rozliczę te pieniądze to osiwieję z nerwów.
I jeszcze pytanko do Ciebie civic9, czy pociągnięcie kanalizacji (roboty ziemne) mogę zaliczyć do celów mieszkaniowych? Nasunęło mi się to pytanie po rozmowie z Panią w US,która mówiła,że np opaskę odwadniającą mogłabym zaliczyć. Akurat nie mam takiej potrzeby ale tak sobie pomyślałam,że ogrodzenie-nie, opaska-tak a kanaliza?



civic9 - 24-10-2008 16:37

Dla mnie również same znaki zapytania. Ciągle nasuwają mi się jakieś pytania i ciągle dowiaduję się nowych rzeczy. Ale tak jak widzisz różne stanowiska w tej samej sprawie. Zanim rozliczę te pieniądze to osiwieję z nerwów.
I jeszcze pytanko do Ciebie civic9, czy pociągnięcie kanalizacji (roboty ziemne) mogę zaliczyć do celów mieszkaniowych? Nasunęło mi się to pytanie po rozmowie z Panią w US,która mówiła,że np opaskę odwadniającą mogłabym zaliczyć. Akurat nie mam takiej potrzeby ale tak sobie pomyślałam,że ogrodzenie-nie, opaska-tak a kanaliza?
zwolnienie dotyczy wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego. tyle przepisy. w ustawie o PIT nie definiują tego pojęcia. to teraz zależy na kogo i w jakiej sprawie się trafi zaczynąją wyciągać różne definicje tego pojęcia :) dla równowagi, też możesz próbować ze swoimi.

z innych podatkowych ustaw można wyczytać, że przyłącza to infrastruktura towarzysząca, czyli jest argument, żeby to potraktować odrębnie - i nie pozwolić odliczać.

ale kiedyś funkcjonowała ulga budowlano-remontowa, to tam się odliczało przyłącza (tyle, że to było jasno wymienione w dodatkowym rozporządzeniu), tylko że to już nie obowiązuje. mimo to często w interpretacjach urzędy powołują się na to rozporządzenie - http://www.lex.pl/serwis/du/1996/0788.htm więc można się tym podeprzeć. tylko, że to jest tak, jak trzeba wykazać, że czegoś nie wolno odliczać bo tam nie jest wymienione - to się na to powołują, a jak się podatnik na to powoła, że tam coś jest... to mogą stwierdzić, że już nie ważne :)

odliczaj co się da, twierdź że to wszystko jest częścią budynku mieszkalnego, niech to oni udowadniają, ze nie jest.



agata39 - 02-11-2008 20:30
Witam wszystkich!
Jesteśmy w trakcie budowy,sprzedaliśmy swoje mieszkanie ,a pieniądze przeznaczyliśmy właśnie na budowę.Miałam możliwość skorzystania z ulgi meldunkowej.
Teraz mieszkamy u teściowej,chcemy sprzedać jej mieszkanie bo będzie ona mieszkać z nami w wybudowanym domu.Moja teściowa swoje mieszkanie wykupiła w tamtym roku,ale mieszka w nim od dawna więc aby nie płacić podatku może skorzystać z ulgi meldunkowej.Pieniądze ze sprzedanego mieszkania chce przekazać w darowiżnie mojemu mężowi.Ona nie płaci podatku bo korzysta z ulgi meldunkowej,a mąż nie płaci bo darowizna będzie przekazywana na konto.
Sprzedajemy teraz,ale wyprowadzka dopiero w sierpniu.Kupiec chce płacić w dwóch ratach.Pierwsza teraz ,a druga wiosną.Od stycznia zmieniają się przepisy
Akt sprzedaży będzie w tym roku z adnotacją o drugiej racie na wiosnę.I teraz pytanie?
Czy od drugiej raty moja teściowa będzie musiała odprowadzić 19% podatku ,bo przecież na wiosnę ulgi meldunkowej już nie będzie. :-?
Może mi ktoś bystry w przepisach doradzi? :cry:



civic9 - 03-11-2008 01:35
agata39,

w przypadku opodatkowania przychodu/dochodu ze zbycia nieruchomości właściwe przepisy ustala się na podstawie daty nabycia prawa do nieruchomości. nie ma więc znaczenia kiedy sprzedacie i jak są rozłożone płatności - w tym roku czy w przyszłym, nawet jeśli akt i cała płatność byłyby dopiero w przyszłym roku to obowiązują was przepisy obowiązujące w tym zakresie w latach 2007-2008.
podstawa prawna: końcowe artykuły ustaw wprowadzających nowelizacje, w których jasno wskazuje się, jakie przepisy (stare) się stosuje dla wcześniej nabytych nieruchomości.



agata39 - 04-11-2008 09:05

agata39,

w przypadku opodatkowania przychodu/dochodu ze zbycia nieruchomości właściwe przepisy ustala się na podstawie daty nabycia prawa do nieruchomości. nie ma więc znaczenia kiedy sprzedacie i jak są rozłożone płatności - w tym roku czy w przyszłym, nawet jeśli akt i cała płatność byłyby dopiero w przyszłym roku to obowiązują was przepisy obowiązujące w tym zakresie w latach 2007-2008.
podstawa prawna: końcowe artykuły ustaw wprowadzających nowelizacje, w których jasno wskazuje się, jakie przepisy (stare) się stosuje dla wcześniej nabytych nieruchomości.
civic9 czyli moja teściowa w przyszłym roku też będzie mogła skorzystać z ulgi meldunkowej.Chyba dobrze to rozumiem? :oops:



civic9 - 04-11-2008 10:04

civic9 czyli moja teściowa w przyszłym roku też będzie mogła skorzystać z ulgi meldunkowej.Chyba dobrze to rozumiem? :oops: tak



agata39 - 04-11-2008 10:43
Wielkie dziękicivic9
pozdrawiam :lol:



jurekpr - 04-12-2008 09:15
Za pół roku kończy mi się ten dwuletni okres kwiecień 2009), więc kompletuję dokumenty potrzebne rozliczenia przychodu ze sprzedaży mieszkania i mam pytanie - czy odliczeniu podlegają materiały wykorzystane do wykonania takich elementów jak "przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki;". Cytat pochodzi z opublikowanego w tym wątku wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Nie mogę znaleźć podstawy prawnej, aby zakwalifikować lub zdyskwalifikować te wydatki przy rozliczeniu. Czy ktoś "ma lub posiada wiedzę" na ten temat? Pozdrawiam.



Hiv - 04-12-2008 20:53
Powiedzcie jak to jest z działką? Kupiliśmy kilka miesięcy temu z żoną dwie położone obok siebie.
Za jakiś czas(pół roku np.) będziemy chcieć sprzedać jedną z nich(obie mamy w kredycie).

Czy i jaki podatek trzeba od tego zapłacić?



civic9 - 05-12-2008 01:03
Hiv,

19% od zysku.
w tym wypadku nie ma zwolnień, chyba że po 5ciu latach.



krzys_i_aga - 05-12-2008 09:26
.....



krzys_i_aga - 05-12-2008 09:28
[quote="krzys_i_aga"]
civic9 czyli moja teściowa w przyszłym roku też będzie mogła skorzystać z ulgi meldunkowej.Chyba dobrze to rozumiem? :oops: tak Witam !
Nie wydaje mi się, żeby Twoja teściowa mogła skorzystać z takiej ulgi. Jest wyraźnie powiedziane wykorzysta te pieniądze na cele mieszkaniowe. Ale własne cele mieszkaniowe nie na czyjeś. A darowizna jaki to cel mieszkaniowy ? Może się mylę ale nie wydaje mi się Chyba, że teściowa będzie współwłaścicielem Waszego domu. A na jakiej podstawie się rozliczy z urzędem skarbowym, na podstawie umowy o darowiźnie ??? Do przemyślenia
Pozdrawiam...



civic9 - 05-12-2008 09:33

Witam !
Nie wydaje mi się, żeby Twoja teściowa mogła skorzystać z takiej ulgi. Jest wyraźnie powiedziane wykorzysta te pieniądze na cele mieszkaniowe. Ale własne cele mieszkaniowe nie na czyjeś. A darowizna jaki to cel mieszkaniowy ? Może się mylę ale nie wydaje mi się Chyba, że teściowa będzie współwłaścicielem Waszego domu. A na jakiej podstawie się rozliczy z urzędem skarbowym, na podstawie umowy o darowiźnie ??? Do przemyślenia
Pozdrawiam...
była mowa o mieszkaniu nabytym w 2007 roku. lata 2007-2008 to okres obowiązywania innych przepisów - nie ma wykorzystywania pieniędzy na cele mieszkaniowe. jest za to ulga meldunkowa., tzn. samo zameldowanie przez pełny rok zwalnia.



agata39 - 10-12-2008 11:38

Witam !
Nie wydaje mi się, żeby Twoja teściowa mogła skorzystać z takiej ulgi. Jest wyraźnie powiedziane wykorzysta te pieniądze na cele mieszkaniowe. Ale własne cele mieszkaniowe nie na czyjeś. A darowizna jaki to cel mieszkaniowy ? Może się mylę ale nie wydaje mi się Chyba, że teściowa będzie współwłaścicielem Waszego domu. A na jakiej podstawie się rozliczy z urzędem skarbowym, na podstawie umowy o darowiźnie ??? Do przemyślenia
Pozdrawiam...
była mowa o mieszkaniu nabytym w 2007 roku. lata 2007-2008 to okres obowiązywania innych przepisów - nie ma wykorzystywania pieniędzy na cele mieszkaniowe. jest za to ulga meldunkowa., tzn. samo zameldowanie przez pełny rok zwalnia. Witam!
Jak wygląda sprawa opodatkowania gruntu przy sprzedaży mieszkania przekształconego ze spółdzielczego na własność odrębną?
Z ulgi meldunkowej skorzystamy bo mieszkanie przekształcone w 2007r ,a co z gruntem,który przypada w jakiejś tam części do każdego mieszkania.Trzeba zapłacić podatek?Przecież mieszkania bez gruntu na którym stoi budynek nie można sprzedać.
:o



M GR - 10-12-2008 21:02
Stanowisko organów podatkowych jest takie, że ulga meldunkowa nie dotyczy gruntu. Zatem podatek dochodowy od gruntu należy zapłacić. Pozostaje jedynie odczekać pięć lat.



agata39 - 11-12-2008 08:40

Stanowisko organów podatkowych jest takie, że ulga meldunkowa nie dotyczy gruntu. Zatem podatek dochodowy od gruntu należy zapłacić. Pozostaje jedynie odczekać pięć lat. No to super. :evil:
No to więc jak liczona jest wartość gruntu? Od ceny wystawionej za mieszkanie czy w inny sposób?



Kate_Sz - 11-12-2008 14:44
trochę " wgryzłam się " w temat ulgi meldunkowej odnonośnie gruntu, gdyż tez będę w tej sytuacji. Planuję sprzedaż mieszkania, które nabyłam razem z udziałem w gruncie w 2007 roku. Zastosowanie ulgi meldunkowej odnośnie gruntu zależy w dużej mierze od interpretacji przepisów przez odpowiednią Waszemu zamieszkaniu Izbę Skarbową. Polecam artykuł na ten temat, który pokazuje wątpliwości co do zastosowania przepisów.
http://www.podatki.egospodarka.pl/30...tu,1,65,1.html
Ja złożyłam wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. US ma na odpowiedź 3 miesiące - zobaczymy co napiszą.....



agata39 - 12-12-2008 08:26
Ja też przeszukałam internet.Totalną bzdurą jest,że każdy urząd może interpretować przepis po swojemu.
Możliwe,ze sprzedamy mieszkanie na początku roku więc nie mamy zbytnio czasu na indywidualną interpretacje.
Nie mogę się nigdzie doczytać jak liczyć wartość gruntu.Może podatek który rzeczywiście by był do zapłacenia nie wyjdzie wysoki.
Ciekawa jestem jak będzie w przyszłym roku.Czy sprzedając mieszkanie otrzymane w formie darowizny (taki manewr moglibyśmy jeszcze zrobić) i wydając te pieniądze w ciągu dwuch lat na cele mieszkaniowe też trzeba będzie zapłacić podatek od gruntu ,który przynależy do tego mieszkania.
Chore jest to wszystko. :evil:
Kate_Sz napisz jak ci odpowiedzą.



Kate_Sz - 12-12-2008 11:49

Totalną bzdurą jest,że każdy urząd może interpretować przepis po swojemu. zgadzam sie z Tobą.Pytałam w moim US - opierali się na interpretacji Izby w Krakowie - grunt jak najbardziej podlega uldze meldunkowej, Izba w katowicach - już zupełnie inaczej. Małopolska niestety podlega pod Katowice, więc domyślam się, jaka będzie odpowiedź :evil:



ona1 - 22-12-2008 23:46
witam, ciesze sie ze znalazlam ten watek :)
prosze o pomoc :)

wlasnie mija 2-letni okres po zlozeniu w US oswiadczenia o sprzedazy mieszkania przed uplywem 5 lat od jego zakupu..

* mieszkanie zakupilam w 2003 r. jako panna (jeszcze nie pracujaca i nie zarabiajaca) z pieniedzy uzyskanych droga darowizny od rodzicow.. ------> czy moze byc to podstawa do zwolnienia od podatku? czy moze fakt ze nie samo mieszkanie jest darowizna, a pieniadze na jego zakup, nie zwalnia mnie jednak z dalszego postepowania podatkowego?
CYTUJĘ:"w przypadku, gdy nieruchomość lub jej część została nabyta w drodze spadku lub darowizny przed dniem 1 stycznia 2007 roku .

W tym przypadku ustawa przewiduje bezpośrednie zwolnienie od podatku w wysokości 10% od uzyskanego przychodu , bez konieczności dokumentowania tego faktu organowi podatkowemu. Uzasadnieniem tego zwolnienia jest reguła, że nabycie nieruchomości w drodze spadku lub darowizny podlega odrębnemu opodatkowaniu w oparciu o ustawę z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity ustawy Dz. U. z 2004 roku nr 142 poz. 1514 z póź. zm.)."

*w grudniu 2006 r. sprzedalam mieszkanie (juz jako nie panna)

* tez jako nie-panna - wczesniej, bo w listopadzie 2006 r. kupilismy z mezem wieksze mieszkanie (kredyt hipot.)

*pieniadze ze sprzedazy pierwszego mieszkania przeznaczone zostaly na remont tego drugiego oraz na splate kredytu, przez te 2 lata zbieralismy faktury; rozumiem ze rozliczam 'tylko' roznice jaka uzyskalismy ze sprzedazy mieszkania a nie cala kwote.. faktur troche jest ale pewnie nie wystarczajaco, a wiec:

- jak sie ma fakt ze mieszkanie jest na kredyt, mozna pisac jakies dalsze odroczenie, bo przeciez z tych pieniedzy my wciaz splacamy kredyt i placic bedziemy jeszcze dluuugo; czy tylko te 2 lata rat kredytowych mozna brac pod uwage?

- czy US nie bedzie kwestionowal faktur z nazwiskiem meza (niektore wypisane sa tylko na niego) oraz przelewy okolokredytowe takze z jego konta sa robione, wiec sa z jego danymi a nie moimi (a w skarbowce to ja figuruje jako placaca podatek jakoze sprzedalam panienskie mieszkanie i tylko moje dane widnieja w akcie notarialnym sprzedazy pierwszego mieszkania)?

- czy moge dolaczyc do rozliczenia te koszty okolonotarialne zwiazane z kupnem nowego mieszkania mimo ze zostalo ono zakupione miesiac przed sprzedaza pierwszego?

- czy moge dolaczyc faktury z data pozniejsza niz te 2 lata rozliczeniowe?

- ponoc rozne urzedy roznie podchodza do odliczanych materialow, urzadzen, prac itp. (np. kwestie zaluzji, sprzetu kuchennego i pewnie wieeelu innych rzeczy jeszcze) moge gdzies znalesc konkretna liste?

- jak wyglada dalsza procedura skladania tych dokumentow w US; procz faktur co jeszcze zabrac?

- o jakie potwierdzenie prosic pania w okienku odbierajaca i ewentualnie sprawdzajaca te dokumenty? dodam ze telefonicznie oboje z mezem otrzymalismy sprzeczne informacje w calej sprawie i boje sie zeby za jakis czas jednak nie okazalo sie ze to ja czegos nie donioslam czy nie napisalam :]

bardzo dziekuje za pomoc, jestem totalny laik podatkowy :oops:



Aga - Żona Facia - 02-01-2009 20:41
Ja mam taki problem (bo pani w US nie potrafiła mi pomóc odesłała mnie do KIP - Krajowa Informacja Podatkowa).
Sprzedaż mieszkania (przed upływem 5 lat). W grudniu 2006 dostaliśmy zadatek od kupujących. W lutym 2007 notarialnie sprzedaliśmy je. Teraz w lutym musimy się rozliczyc. Na pewno damy zaświadczenie o ratach i dsetkach od spłacanego kredytu na budowę. I do tego masa faktur.
Potem chcemy skorzystac z ulgi odsetkowej w zeznaniu rocznym. Czy będziemy mogli uwzględnic te odsetki, które będą w tym zaświadczeniu. Pytam się bo pani powiedziała że jak damy jej takie zaświadczenie to już nie mozemy korzystac z tej ulgi. Wg mnie bzdury gada, ale ...



civic9 - 02-01-2009 22:40

Ja mam taki problem (bo pani w US nie potrafiła mi pomóc odesłała mnie do KIP - Krajowa Informacja Podatkowa).
Sprzedaż mieszkania (przed upływem 5 lat). W grudniu 2006 dostaliśmy zadatek od kupujących. W lutym 2007 notarialnie sprzedaliśmy je. Teraz w lutym musimy się rozliczyc. Na pewno damy zaświadczenie o ratach i dsetkach od spłacanego kredytu na budowę. I do tego masa faktur.
Potem chcemy skorzystac z ulgi odsetkowej w zeznaniu rocznym. Czy będziemy mogli uwzględnic te odsetki, które będą w tym zaświadczeniu. Pytam się bo pani powiedziała że jak damy jej takie zaświadczenie to już nie mozemy korzystac z tej ulgi. Wg mnie bzdury gada, ale ...
Aga, ten temat jest śliski i jeśli chcesz iść w tym kierunku to się przygotuj na spór z US. W KIP uzyskasz pewnie informację taką jak z US lub zacytują Ci przepis i sama sobie go będziesz musiała zinterpretować. Na pewno prawo zabrania sytuacji odwrotnej - skorzystanie z ulgi odsetkowej, a potem wykazywanie tych rat do zwolnienia od dochodowego. W odwrotnej sytuacji - twierdzą różnie, pewnie przez analogię, że skoro nie można w jednej kolejności to czemu by miało to być możliwe w innej. Ale... to już jasno z prawa nie wynika i są różne interpretacje (wg mnie nadinterpretacje, no ale...). Sam mam u siebie w ręku wydane na mnie 3 szt - każda jest trochę inna. W sieci też można znaleźć różne rzeczy na ten temat.
Jak się czegoś dowiesz to daj znać :)



mysweetbabys - 03-01-2009 09:19
My sprzedaliśmy mieszkanie przed upływem tych 5 lat i juz mamy zgłoszone w urzędzie ze ta kwota zostanie wydana na budowe domu,jednak gdzieś na początku wyczytałam że niemuszą być fakturki aby udokumentować tą kwotę czyli np jakiś świstek gdzie jest zapłacono wystraczy, bo np. niebraliśmy fakturki na drewno bo za to nam niezwroca roznicy.



MonikaAndrzej - 10-01-2009 22:24
Chwileczkę, chwileczkę...civic9 , analogicznie do sytuacji Agi-Żony Facia, wychodziłoby na to,że skoro zamierzam rozliczyć fakturami wydatki na cele mieszkaniowe w celu uniknięcia zapłaty podatku dochodowego, to nie powinnam występować o zwrot Vat-u (VZM). Rozmawiałam z babką z US w mojej miejscowości i pytałam nawet jak sugerowałeś wcześniej, czy wydatki na cele mieszkaniowe powinnam pomniejszyć o kwotę uzyskanego zwrotu Vat-u(?) i albo mam jakąś normalną kobietę w US albo nie koniecznie wiedzącą co mówi ale okazało się,że NIE. Ja zdaję sobie sprawę z tego,że przepisy można interpretować różnie,że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, ale myślę,że takie sprawy to nie jednostkowe przypadki i chciałabym uzyskać konkretną odpowiedź na pytanie które zadaje również Aga-Żona Facia:
Czy mogę skorzystać z ulgi odsetkowej i dochodowej jednocześnie?
oraz
Czy mogę skorzystać z odliczenia Vat-u i ulgi dochodowej jednocześnie?
Jeśli ktokolwiek z forumowiczów przerobił ten temat w US niech nam pomoże rozwiązać ten problem.



mysweetbabys - 10-01-2009 22:28
my jak po sprzedaży byliśmy w urzędzie babka powiedziała żeby przyjść jak zakończymy budowę z fakturami na ta kwotę i przy niej będzie sprawdzać czy się wszystko zgadza i potem nad od razu odda faktury,no i zze potem o zwrot normalnie mozemy sie starac,



civic9 - 10-01-2009 23:35
Jednocześnie skorzystać można na pewno. Pytanie czy pomniejszając o uzyskany zwrot czy nie. To szczerze mówiąc nawet na logikę wychodzi tak, że to co się dostało spowrotem to się nie wydało. W jednej z interpretacji (ale na inny temat) US mi napisał:
Zasadą jest, że prawo do ulgi jako wyjątek od reżimu powszechnego opodatkowania nie może być kumulowane...
Chociaż można by dyskutować z nimi skąd tą zasadę wytrzasnęli, ale może gdzieś istnieje, nie zamierzam, bo to mi akurat (pomniejszenie odliczenia o otrzymane zwroty VAT) nie przeszkadza.

Wiesz, napisaliście, że to nie są jednostkowe przypadki - popatrzcie na sam zwrot VAT. Tego są w skali każdego US pewnie tysiące. A w wątku obok macie mnóstwo historii tego typu, że komuś cośtam zaliczyli, a komuś innemu to samo już nie. Tak niestety jest.

To może odpowiem tak:
http://www.pit.pl/att/przepisy/updof_2006.pdf
Art.21 ust. 1 pkt 32 lit. e) - "ulga dochodowa" na wydatkowane w ciągu 2óch lat na potrzeby mieszkaniowe.
Art. 26b ust.1 - ulga odsetkowa

Art.21 ust.2a. Przepis ust. 1 pkt 32 lit. e) nie ma zastosowania do podatników, którzy odsetki
od kredytu lub pożyczki odliczali lub odliczają na podstawie art. 26b.]

Art.26b ust.2. Odliczenie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, jeżeli:
...
7) podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od
dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele
mieszkaniowe, przeznaczonych na: (no i tutaj wymienione wszystko co się da)

Te same przepisy mają na KIP (i chętnie je cytują), te same mają w US. Wczytaj się w nie, to jest wszystko co dotyczy tematu łączenia tych ulg. Nie ma tego dużo :)

Powyższe piszę na podstawie "przerobienia" tematów z US. Nie interesują mnie nigdy opinie Pań z US - sorry, naście lat doświadczeń z US. Tak jak pisałem mam 3 różne pisemne interpretacje w tej sprawie łączenia ulgi odsetkowej i dochodowej - 2 z różnych US (odległość 15km) i jedną z Izby Skarbowej (po zaskarżeniu jednej z nich). Każda trochę inna,i co gorsza tak do końca,nawet po odwołaniu nie odpowiadają jasno na pytanie co można, ale już nie chciało mi się ciągnąć dalej sprawy bo następna instancja to było WSA. Co ja poradzę, że jest jak jest. Zamierzam skorzystać max. z tych dwóch ulg, ale szykuję się na walkę, z US, potem IS, WSA, NSA... :) Jeśli ktoś skorzystał z ulgi dochodowej i odsetkowej jednocześnie i przeszedł kontrolę obu tematów - to chętnie o tym usłyszę. Ja jestem po interpretacjach (niestety nie do końca na korzyść), po skorzystaniu, ale przed skontrolowaniem. Dam znać co z tego wyszło za jakiś rok - dwa :)

Do obu przypadków - chcesz mieć pewność? Wystąp o interpretację.



civic9 - 10-01-2009 23:42

Chwileczkę, chwileczkę...civic9 , analogicznie do sytuacji Agi-Żony Facia, wychodziłoby na to,że skoro zamierzam rozliczyć fakturami wydatki na cele mieszkaniowe w celu uniknięcia zapłaty podatku dochodowego, to nie powinnam występować o zwrot Vat-u (VZM). jeszcze słowo komentarza - tutaj nie ma żadnej analogii pomiędzy tymi dwoma tematami. Temat zwrotu VAT to osobna ustawa, nie wprowadzająca warunków związanych z innymi podatkami PIT za bardzo (*). W drugą stronę w ustawie o PIT (która reguluje ulgę dochodową i odsetkową) też nie ma odwołań do ustawy o zwrocie VATu za mat.budowlane.

(*) z wyjątkiem tego,że jeśli korzystaliśmy z tzw. starej dużej ulgi budowlanej to dostajemy zwrot VATu w wysokości 55,23% zamiast 68,18%. Dokładnie o te 19%, które można było w niej odliczyć. Swoją drogą jest to przykład na to, że te kumulacje ulg faktycznie nie są wskazane, przy czym w tym przypadku jest to jasno powiedziane.



MonikaAndrzej - 11-01-2009 00:15
[img]civic9[/img] dzięki za info. Fajnie ,że posiadasz taką wiedzę i możesz podzielić się z innymi. Ja też mam jeszcze sporo czasu, bo do końca listopada 2010 ale warto wiedzieć czego można się spodziewać i jak z tego wybrnąć.



civic9 - 11-01-2009 01:04
no to rozumiem, że w listopadzie 2008 sprzedaliście nieruchomość i skorzystaliście ze zwolnienie. a kiedy z ulgi odsetkowej? W tym roku będzie pierwszy raz?

Tylko, że potem jak się okażę, że czegoś nie można było zrobić to odkręcanie tego będzie kosztowne - zwrot ulg z odsetkami :(



MonikaAndrzej - 11-01-2009 14:42
Zgadza się civic. Mieszkanie sprzedaliśmy z końcem października,a z ulgi odsetkowej zamierzałam skorzystać w tym roku po raz pierwszy. Chyba jednak wystąpię do US o interpretację. Po co mam się stresować przez dwa lata.



Majster123 - 10-04-2009 09:49
Witam
Może ktoś biegły w przepisach będzie mógł mi pomóc.
Sprzedaliśmy mieszkanie, przed upływem okresu 5 lat. Za uzyskaną kwotę kupiliśmy większe mieszkanko od dewelopera.:lol: Podpisaliśmy akt notarialny.

I nadszedł czas rozliczenia. Zanoszę wszelkie papierzyska łącznie z aktami notarialnymi sprzedaży i kupna. A Pani żąda od mnie faktur od developera.

Interesuje mnie taka sprawa:
1. Czy US ma prawo żądać od mnie tych faktur? ( Wiem, że chcieć może wszystkiego, tylko, na jakiej podstawie i czy ja muszę je przedstawić, czy nie wystarczy tylko Akt Notarialny, gdzie jest napisane, za ile mi zostało to sprzedane)
:wink:



naan5 - 10-04-2009 16:48

Witam
Może ktoś biegły w przepisach będzie mógł mi pomóc.
Sprzedaliśmy mieszkanie, przed upływem okresu 5 lat. Za uzyskaną kwotę kupiliśmy większe mieszkanko od dewelopera.:lol: Podpisaliśmy akt notarialny.

I nadszedł czas rozliczenia. Zanoszę wszelkie papierzyska łącznie z aktami notarialnymi sprzedaży i kupna. A Pani żąda od mnie faktur od developera.

Interesuje mnie taka sprawa:
1. Czy US ma prawo żądać od mnie tych faktur? ( Wiem, że chcieć może wszystkiego, tylko, na jakiej podstawie i czy ja muszę je przedstawić, czy nie wystarczy tylko Akt Notarialny, gdzie jest napisane, za ile mi zostało to sprzedane)
:wink:
Ma prawo jeśli jest to konieczne do ustalenia czy na pewno wydałeś te pieniądze w wymaganym terminie 2 lat od dnia sprzedaży.

Tak powiem z własnego doświadczenie, że w przypadku mieszkań kupowanych od deweloperów najczęściej wzywa się z np: fakturami od dewelopera w dwóch przypadkach:
1. kiedy akt notarilany jest spisany już po tych dwóch latach - wtedy są potrzebne faktury czy potwierdzenia wpłat że zaliczki na poczet mieszkania zostały faktycznie wpłacone w ciągu tych wymaganych 2 lat, a jedynie sam akt notarialny został spisany później,
2. kiedy a akcie notarialnym jest napisane że umowa z deweloperem na wybudowanie budynku została zawarta przed sprzedażą z której się rozliczamy. wtedy jest możliwe że jakieś zaliczki na poczet mieszkania mogły zostać wpłacone przed sprzedażą i nie mogą być uwzględnione, no ale to US musi znać konkretne kwoty i daty.

Jeśli u ciebie wszystko mieści się ładnie w tych wymaganych 2 latach, to widocznie twj US lubi zbierać dużo papieru :P



Kathleenka - 15-04-2009 08:36
civic5

Zwolnienie z art. 21 koliduje z ulgą odsetkową (w części): nie można kasy ze sprzedaży lokalu przeznaczyć na spłatę odsetek od kredytu, jeśli odlicza się ulgę odsetkową. Tutaj musisz wybrać.

To znaczy jeżeli dochód uzyskany ze sprzedaży mieszkania oraz całośc uzyskanego kredytu zostały przeznaczone na budowę domu a kredyt spłacany jest z bieżących dochodów to bez obawy o jakąś zależność można skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego ( ART 21) z odliczenia Vat-u ( VZM 1) oraz z odliczenia odsetek od kredytu hipotecznego po odbiorze domu.

Przychód ze sprzedaży mieszkania na budowę - zwolnienie z art. 21
Odsetki spłacasz z własnych dochodów - ulga odsetkowa.
Wydatki na budowę udokumentowane fakturami ( VZM-1) - zwrot vatu.

Nie zachodzi dublowanie się ulg czy odliczeń.
Art. 21 jest zwolnieniem podatkowym (gryzie się z ulgą odsetkową tylko w zakresie, o którym pisałem wcześniej).



Kathleenka - 15-04-2009 09:46
Ulga odsetkowa i zwolnienie z podatku dochodowego
http://Zasadą jest, że podatnicy mus...umulują się.

Wynika z tego , że tak jak już wczesniej pisałam nie można skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego i jednoczesnie odliczac odsetek od kredytu wtedy, gdy pieniędzmi uzyskanymi ze sprzedaży mieszkania spłacimy kredyt .

Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnił, że: „Zgodnie z art. 21 ust. 2a ustawy z dnia 261ipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele mieszkaniowe w sytuacji, jeżeli odliczali lub odliczają Państwo odsetki od kredytu na podstawie art. 26b.

„Skoro korzystamy z ulgi odsetkowej tj. na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe, potem dokonamy sprzedaży lokalu mieszkalnego przed upływem pięciu lat, to pomimo złożenia oświadczenia w Urzędzie Skarbowym o przeznaczeniu w całości tych środków w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na cele mieszkaniowe, nie przysługuje zwolnienie z zryczałtowanego podatku dochodowego”.

„Ustawodawca wprowadził jednoznaczny przepis, że skorzystanie z ulgi odsetkowej wyklucza zastosowanie ulgi związanej ze zryczałtowanym podatkiem dochodowym, a więc poniesione wydatki, po dacie sprzedaży, na spłatę kredytu i odsetek od kredytu zaciągniętego w banku na zakup nieruchomości lub praw majątkowych nie są wówczas podstawą do zwolnienia uzyskanego przychodu od zryczałtowanego podatku dochodowego. Korzystanie zatem jednocześnie z ulgi określonej przepisem art. 26b i ze zwolnień przedmiotowych przewidzianych w art. 21ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostało ustawowo wykluczone”.
Stella Brzeszczyńska



civic9 - 15-04-2009 19:33

civic5

Zwolnienie z art. 21 koliduje z ulgą odsetkową (w części): nie można kasy ze sprzedaży lokalu przeznaczyć na spłatę odsetek od kredytu, jeśli odlicza się ulgę odsetkową. Tutaj musisz wybrać.

To znaczy jeżeli dochód uzyskany ze sprzedaży mieszkania oraz całośc uzyskanego kredytu zostały przeznaczone na budowę domu a kredyt spłacany jest z bieżących dochodów to bez obawy o jakąś zależność można skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego ( ART 21) z odliczenia Vat-u ( VZM 1) oraz z odliczenia odsetek od kredytu hipotecznego po odbiorze domu.

Przychód ze sprzedaży mieszkania na budowę - zwolnienie z art. 21
Odsetki spłacasz z własnych dochodów - ulga odsetkowa.
Wydatki na budowę udokumentowane fakturami ( VZM-1) - zwrot vatu.

Nie zachodzi dublowanie się ulg czy odliczeń.
Art. 21 jest zwolnieniem podatkowym (gryzie się z ulgą odsetkową tylko w zakresie, o którym pisałem wcześniej).
To jest oczywiste dla mnie, ale mam w biurku co najmniej jedną interpretację (w sumie było ich 3, każda trochę inna, dawno nie zaglądałem, mogę pisać nieprecyzyjnie) wydaną przez naczelnika urzędu skarbowego, który stwierdza, że skorzystanie ze zwolnienia z art. 21 blokuje możliwość korzystania z ulgi odsetkowej - całkowicie, bez względu na to z jakich dochodów spłacamy ten kredyt/odsetki. No dobra, ale załóżmy, że to była nadgorliwość urzędnika, takie dziwne interpretacje się zdarzały w czasach jak wydawały je urzędy skarbowe.

W podanych cytatach przywołujesz także sytuację odwrotną - skorzystanie najpierw z ulgi odsetkowej, i to wyklucza całkowicie możliwość skorzystania z art. 21. I to też niestety jest jasne - tak jest w ustawach. I oni się starają jakoś przez analogię zastosować to także do sytuacji odwrotnej.



malgosia0023 - 16-04-2009 09:02
Witam,bardzo proszę o pomoc.Otóż:
10.04.09 sprzedałam mieszkanie(spółdzielcze własnościowe).Mieszkanie to kupiłam w listopadzie 2006r.Budujemy dom od 2005 roku.Od tego czasu braliśmy kredyty gotówkowe na budowę domu.W 2008 zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny na dokończenie budowy.
Wczoraj będąc w US pani ponformowała mnie o 10% podatku.Jak powiedziłam że te pieniądze pojdą na cele budowlane to kazała okazać faktury.I właśnie powiedziła że dzrzwi wejściowe nie wliczają się do ulgi,halogeny,kostka brukowa itp. Troszkę jestem zdziwona i ciekawa co na to przepisy :-?
Z pieniędzy za mieszkanie chcemy spłacić część kredytów gotówkowych tylko obawiam się że US tego nie zaakceptuje,ponieważ to nie jest kredyt hipoteczny.Przed sprzedażą mieszkania pożyczałąm od mamy kasę na dom a miałam oddać po sprzedaży...i co teraz :roll:
Jak to rozwiązać?
Mam nadzieję że czytelnie opisałam sytuację :oops: :wink:



Kathleenka - 16-04-2009 09:57
civic9

dzisiaj dzwoniłam na dyżur podatkowy RMF FM i doradca podatkowy potwierdził możliwość jednoczesnego skorzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat od zakupu oraz z późniejszego odliczania odsetek od kredytu hipotecznego jeżeli środki ze sprzedaży mieszkania zostały przeznaczone na cele mieszkaniowe a nie spłatę kredytu.

Ja w każdym razie korzystam ze zwolnienia z podatku dochodowego oraz dokonuje odliczenia odsetek z tyt. spłaty kredytu hipotecznego przeznaczonego na własne cele mieszkaniowe.



madejka3 - 20-07-2009 19:48
witam, no i ja sie podepne :)
moja historia jest nastepujaca:
1. w pazdzierniku 2006 kupilam mieszkanie sama
2. w sierpniu 2007 spzedalam je rowniez sama
3. z pieniedzy ze sprzedazy rozliczylam koszty notarialne i splate kredytu
4. potem odkupilam od meza pol dzialki na wlasnosc,

i pytanie moje jest nastepujace:
- czy moge rozliczyc wartosc calej dzialki, czy tylko moja polowke?
- czy koszty np. geodety zwiazane z wytyczeniem dzialki, czy np. przygotowanie dzalki do budowy domu (zbadanie gruntu) tez moge odliczyc?
- czy faktury powinny byc tylko na mnie czy na oboje z nas?
- no i jesli nie rozlicze kwoty, ktora pozostala mi do wydania to jaka jest wysokosc odsetek (oprocz podatku 2%).

dziekuje za wszelkie sugestie, ostatnio dzwonilam w tej sprawie do us - i tak jak juz pare osob sie przekonalo - co urzad i pani/pan w nim pracujacy to opinia ;)



supernova - 20-07-2009 20:17
Witam,

byłam dziś w US złożyć dokumenty o wykorzystaniu kwoty ze sprzedaży mieszkania na cele budowlane (zakup działki i budowa domu) i po wyjściu chciałam skoczyć do Wisły:-(

Otóż:

kupiłam działkę w celu budowlanym 22.06.07
sprzedałam mieszkanie (żeby kupić w.w. działkę) 29.07.07

i urzędnik poinformował mnie, że w związku z tą 7-dniową przerwą nie może uznać mi kosztu zakupu działki, że najpierw powinnam sprzedać, potem kupić.
Wiem, że tak byc powinno, ale niestety cała akcja sprzedaży i kupna była b. skomplikowana i hitchcockowska, i tak to cudowne, że się udała.

To duża kwota, prawie 60 % wartości mieszkania. Faktur na resztę nie dozbieram.
Co mam robić?
Iść do naczelnika i prosić, wyjaśniać, żeby uznał, że nie jest moją winą obsuwa w sprzedaży mieszkania?

Mam umowę przedwstępną zakupu mieszkania z datą 1 czerwca 07, trwało to tak długo, bo mieli problem z kredytem; a ja musiałam kupić działkę, bo: umowa przedwstępna, szalejące ceny, ewentualna strata zadatku etc.
Uda się 'po prośbie' i wyjaśniając sytuację?
Czy od razu kombinować i antydatować jakieś pożyczki, darowizny etc na brakujacą kwotę?

Sprawa dotyczy ewentualnych 50 tys jako podatku, więc muszę walczyć.
Byłabym wdzięczna za jakieś porady.
Pzdr,


Strona 2 z 3 • Zostało znalezionych 341 wypowiedzi • 1, 2, 3

Sitedesign by AltusUmbrae.