POKRYCIA Z ETERNITU.

Menu


POKRYCIA Z ETERNITU.





orzelek8 - 29-01-2006 18:27
W numerze specjalnym o pokryciach dachowych ukazał się artykuł o technologi pokrywania płyt eternitowych np. płytami z onduliny. Technologia wg mnie bardzo fajna bo nie wymaga kosztów związanych z usuwaniem eternitu, on tam siobie jest już nie pyli bo jest szczelnie pokryty i wszystko gra. Temat bardzo ciekawy i stanowi alternatywę dla tych którzy chcą zaoszczędzić, ale czy ktoś zagwarantuje, że prawo za jakiś czas nie nakaże usunięcia przykrytego eternitu.
Przy okazji tego artykułu takie watpliwości powinny się znaleźć. A rozwijając temat, są przecież srodki unijne które dostają gminy na wymianę poktyć z eternitu podobno nawet do 80%, dlaczego nikt o tym nie wspomina. Myślę że poprostu gminy będą czekać do ostatniej chwili z ich wydaniem licząc na to ludzie usuną eternit na własny koszt.
Jeżeli ktoś jest bliżej tematu bardzo proszę o rozwinięcie tematu.



Mirek_Lewandowski - 15-02-2006 21:11
Na pytanie czy przykryć i zostawić niestety Ci nie odpowiem, ale wspomniałeś o pieniązkach i chyba masz rację. W gospodarstwie(stodoła ,obora,kurnik, 88 szop i przybudówek +sraczyk też pod eternitem) w rodzinie licze min. 400 m2 Pomnóżmy to przez "tylko" 4000 Wychodzi 16 tys zł, a przecież czymś to trza przykryć. Okaże się również że w połowie budynków należy zrobić nową wieźbę dachową . I to jest skala problemu.
A wygląda to tak: zdjęty i z grubsza potłuczony eternit ląduje pod osłoną nocy w lesie, rowie, krzaczorach na nieużytku a co gorsza utwardza się nim wiejską drogę, przecież na drobno to już samochody zmielą. Jeżdżę dużo po okolicznych terenach i wiem, co piszę.Murator pisze : trudno, ale trzeba, należy, powinno się itd , ale nie ma wyjścia. To jest bomba, ale stosunkowo niegroźna, póki porośnięta mchem leży na dachu. Może znacie na ścianie wschodniej gospodarstwo, gdzie widują taką kasę do wyłożenia. Przymus spowoduje że większość eternitu wyląduje na dzikich wysypiskach i polnych drogach



Redakcja - 17-02-2006 12:52
A my zapraszamy do lektury nr 3 "Muratora".

Płyty azbestowe, popularnie zwane eternitem, niegdyś masowo stosowane w budownictwie, wciąż pokutują na dachach domów i zabudowań gospodarskich w całym kraju. Eternit jest szkodliwy - zawarte w nim włókna azbestowe, uwalniane do otoczenia na skutek uszkodzenia czy erozji, wywołują choroby układu oddechowego, w tym również zmiany nowotworowe. Płyty azbestowe leżące na dachu szkodzą nie tylko mieszkańcom domu, lecz także całemu otoczeniu; wszystkim, którzy mieszkają lub pracują w okolicy. Uznaliśmy, że trzeba o tym mówić!

Dużo informacji praktycznych w artykule "Azbest - bomba z opóźnionym zapłonem".



Mirek_Lewandowski - 17-02-2006 13:15
Do napisania tych kilku uwag skłoniła mnie właśnie lektura tego artykułu.O tym trzeba i owszem mówić, ale chyba jednak coś ROBIĆ! Żadnego rolnika nie stać na przekrycie takich powierzchni, nawet na utylizację, dlatego jeździmy po azbeście.
Będzie: chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zawsze !



laspalmas - 24-03-2006 10:55
Do problemu azbestu należy podchodzić bez emocji i nie robić na chura bo akurat mówi się o tym w prasie i TV. Czas na wymianę produktów zawierających azbest, bo nie tylko eternit zawiera azbest ale także wiele materiałów ociepleniowych szeroko stosowanych w budownictwie [zwłaszcza użyteczności publicznej, przemysłowych itd.], szeroko stosowany jako dodatki do np. tynków do napylania jako materiał niepalny, izolacyjny, rury cementowo-azbestowe do wody i kanalizacji jest do 2032 r. Więc jest wystarczająco czasu aby zgromadzić pieniądze i wymienić azbest jak się należy, bo jeśli to będzie robione na chura [jak większość rzeczy w naszym pięknym kraju] to właśnie efekt będzie taki że część azbestu wyląduje w rowach i lasach. Obecnie pieniązki na wymianę można uzyskać z BOŚ i WFOŚiGW [niestety tylko preferencyjne pożyczki]. Jeśli chodzi o pieniądze unijne to tylko na modernizację obiektu a nie bezpośrednio na wymianę azbestu - i najpierw trzeba całą sumę wyłożyć a po pozytywnej opini zwrot części kosztów netto. Więc życzę zdroworozsądkowego podejścia do tematu :wink:

Sitedesign by AltusUmbrae.