P1000650

P1000650



\1

\1

EDWARD


rjTTNER I KAZIMIERZ BADEM

rzetelności i stosunków. Małżeństwo ze szlachcianka Heleną Tarnawską, zbliżyło go do środowisk odgrywających decydującą rolę w życiu społecznym Galicji. Przvjażń Stanisława Bademego z czasów szkolnych ułatwiła mu uzyskanie w roku 1896 teki ministerialnej w gabinecie brata Badeniego. Kazimierza. To wydarzenie ma dla współczesnego historyka wymowę zupełnie specjalną.

Działalność Kazimierza Badeniego (1888—1897) prz^ada na czasy dla Galicji przełomowe. Objął onr jako namiestnik, w roku 1888 kraj rządzony prawie całkowicie przez szlachtę, z małą i mało groźną opozycją mieszczańską, kraj o strukturze gospodarczej i społecznej szlacheckiego folwarku. Już następny rok rządów Badeniego zapowiadał zmiany doniosłe: po raz pierwszy w dziejach Galicji wszczęto za sprawą działacza ludowego, ks. Franciszka Stojałowskiego, agitację w sprawie wyboru kandydatów chłopskich do parlamentu austriackiego. Namiestnik zajął wobec tych wypadków postawę zdecydowaną: Stojałowskiego uwięził, otwierając w ten sposób długą listę swych brutalnych represji politycznych i administracyjnych w stosunku do mnożących się wystąpień ruchu robotniczego i chłopskiego w Galicji. Wytępić ich jednak 7 życia dzielnicy nie zdołał. Każdy niemal rok przynosił mu teraz nowe kłopoty: w 1890 socjaliści domagali się już jawnie reformy wyborczej, umożliwiającej zniesienie szlacheckiej hegemonii rok 1892 przyniósł pierwszy kongres socjalistyczny; 1893 —

• wstanie pierwszej partii chłopskiej. Nie darmo mak Badeni pozował na władcę „silnej reki'^ v ecie. jakie zgotował w Galicji cesarzowi " striackiemu w roku 1894, umocniło Franciszka r?a w przekonaniu, że ma przed sobą człowieka : rcego w Austrii odegrać rolę żelaznego kancle-- ,-Bismarcka. którego tak gorąco zazdrościł impe-wistom pruskim. Dopiero wszakże na stanowisku ■emiera austriackiego, w latach 1895—1897, nastą-.i,i całkowite bankructwo polityczne Badeniego decydował się on wprawdzie pod naciskiem postęp nowych żywiołów cesarstwa na przeprowadzenie eformy wyborczej: Do czterech kurii, umożliwiają-ych aktywność polityczną wielkiemu ziemiaństwu. mieszczaństwu i bogatszym chłopom, dołączono •eraz piątą kurię, powszechną, z której też, w roku '897, weszli do parlamentu austriackiego pierwsi 'olscy posłowie socjalistyczni. Pomimo tych bardzo wielkich — na tle jego poprzedniej działalności — -:oncesji Badeni upadł ze swoim gabinetem w jesieni 1897 roku. Nie zdołał opanować konfliktów narodowościowych i społecznych monarchii, coraz to wyraźniej od pamiętnych rozruchów chylącej się do upadku.

Wszystkie te wydarzenia, które z okazji kariery u ca wypadło przypomnieć, miały doniosły wpływ oa losy pisarza. Tadeusz Rittner urodził się we Lwowie 31 V 1873 r. Dzieciństwo spędził częściowo we Lwowie, bądź u dziadków w Bursztynie: gimnazjum kończył już jednak w Wiedniu, gdzie, jak wiemy.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
P1000650 VI EDWARD RITTNEH I KAZIMIERZ BADEM rzetelności i stosunków. Małżeństwo ze szlachcianką Hel
mas103 bmp nopolskiego charakteru. Natomiast państwo Kazimierza ża cenę stosunkowo niewielkich ustęp
78. Stosunki p olsko - węgierskie z a Kazimierza Jagiełłończ yka. Kazimierz Jagiellończyk oparł stos
VI. 10. KAZIMIERZ I (ż. JADWIGA, KONSTANCYA). 297 Przyjmując, że Kazimierz nie ożenił się rychlej od
VII. 5. KAZIMIERZ II. 343 skąd wynikłoby, że wspomniany tamże Kazimierz przeżył rok 1294. Wszelako
VII. 5. KAZIMIERZ II. 343 skąd wynikłoby, że wspomniany tamże Kazimierz przeżył rok 1294. Wszelako
43 (32) I już wróbel bez wahania skacze... w farbkę, tę do pra Wraca pani Kazimiera. Przeciąg; okno
43 (32) I już wróbel bez wahania skacze... w farbkę, tę do pra Wraca pani Kazimiera. Przeciąg; okno
Przerwa-Tetmajer Kazimierz „Melodia mgieł nocnych , „Widok ze Świnicy do doliny Wierchcichej” 48.
STOSUNKI LICZBOWE * ze strukturą przestrzenną wiąże się bezpośrednio jej liczebność i
CCF20081016030 atrybut naukowości. Dla rzetelności dodać należy, że omawiany ty
93 (80) subiektywnej sony lub milisony. Zmiana liczby sonów w stosunku 1:2 oznacza, że obserwator od
Staż małżeński[1] □ t» rzy obiedzie małżeństwo ze 40 letnim stażen Zona: ■ Kochanie jak sobie pomyśl
img095 (13) 356 Tadeusz Bujnicki dla stosunków galicyjskich „infrastrukturę” szlachecką, której obec

więcej podobnych podstron