page0035

page0035



27


Regiomontanhr — Regnard

pierwszy w Niemczech zajął się udoskonaleniem i gorliwem badaniem algebry, która przedtem była zaniedbaną, trygonometryję doprowadził do wyższej doskonałości naukowej i wprowadził do niej użycie stycznych; mechanika także bardzo wiele mu zawdzięcza. Liczne pisma jego o wodociągach, szkłach palących, warlze i innych tym podobnych przedmiotach dowodzą ogromnej nauki i przenikliwości umysłu. Spostrzeżenia jego astronomiczne: Ephemcrides ab aimoI47f>1506, prowadzone dalej przez Bernarda Walthera, wydane przez Schonerus’a (Norymberga, 1544), odznaczają się wielką dokładnością i zjednały sławę Rogiomontanowi, który wielką przysługę wyświadczył astronomii, zachęciwszy własnym przykładem wielu do pracowania nad nią, Norymberga zaś została było siedliskiem znakomitych astronomów. Z licznych pism jego ważniejsze są: Calendarium (Norymberga, około r. 1473); Tabu/a magna primi moblhs (tamże, 1474): De reformat inne calendarii (Wenecyja, 1489); De eometae magnitudine longimdineque (Norymberga, 1521); Dc triangulis omnimodis (tamże, 15.33), Tabnlae d1'rectionum perfectionumgue in ncmila-tibus multum uf,les (Wenecyja, 1585). Zdaje się, że niewłaściwie jemu przypisują pisma w języku łacińskim ogłoszone: Chiromantia i Phtjsognomia.

RegiS (Jan Franciszek), święty, urodził się r. 1597 w Foncoucerte, w dy-jecezyi Narbonne, z rodziców stanu szlacheckiego, uczył się u jezuitów w Be-ziers; w 18 roku życia wstąpił do ich zakonu w Tuluzie, w r. 1830 wyświęcony na kapłana, gorliwie opatrywał chorych podczas powietrza morowego. Dziesięć lat strawił potem na missyjach. w Langwedocyi i sąsiednich prowincyjach, odznaczał się wzorową dobroczynnością, szukając ubogich i będących w potrzebie po najodleglejszych zakątkach. i zakładając bractwa pobożnych pań ku ich wspieraniu, żywot jego był wzorem świątobliwości, miłosierdzia i surowości dla siebie. Ogniem niebieskim swoich kazań serca wszystkich zapalał, zarówno uczonych jak prostaczków, których był prawdziwym ojcem. Umarł Regis dnia 31 Grudnia 1840 r. Klemens XII papież zaliczył go w poczet świętych, a Benedykt XIV wyznaczył obchód jego pamiątki na dzień 16 Czerwca. Kazania jego tłómaczone są na polski (Warszawa, tomów 2); Żywot Regisa wydał ksiądz Daubenton, jezuita, w Paryżu 1817.    L. H.

Regn&rd (Jan Franciszek), pisarz komedyi, urodzony w Paryżu 1647. Za młodu wiele podrużując gdy 1678 wracał z Włoch do Marsylii przez Korsarzy do Algieru w niewolę wzięty, umiał tam jako zręczny kucharz pozyskać przychylność swego pana, która się wszakże wkrótce zamieniła w nienawiść. Za nadeszłym okupem powrócił do Paryża, zkąd przez Hollandyje i Daniję udał się do Szwecyi, gdzie Karol XII dobrze go przyjął i do odbycia podróży do Laponii zachęcił. Regnard wiec w towarzystwie dwóch rodaków Fertwart i Corberon opłynął zatokę Botnicką, przez Tornea dotarł aż do brzegów morza lodowatego, i powróciwszy do Sztokholmu w r. 1583 pzzez Gdańsk Polskę, Węgry i Niemcy, po tzzech latach powrócił do Paryża. Zakupiwszy ddbra w okolicy Do-cerdon, w departamencie Seine i Oise, odtąd poświęcał się naukom w miłych krzepiących ducha żyjąc tylko stosunkach. W Grillon, swej posiadłości wykończył opis swoich podróży i większą cześć swoich komedyi ułożył. Wol-taire o nich powiedział: „Komu się Regnand nie podoba, ten nie wart podziwiać Moliera,’’ umarł 5 Września 1709. Z jego 25 komedyi utrzymały się do ostatnich czasów na scenie paryzkiej: Les Menechnus (1705) i Le legataire uni-rersel (1708). Pośmiertną jego komedyję Les rendanges przedstawiono pierwszy raz w theatre francais 1823 roku bez wielkiego powodzenia. Najlepsze


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
DSC00235 (17) Objawy klifticzne: • na pierwszy plan wysuwa się postępująca niedokrwistość (badanie k
page0031 25 wierzenie, oszustwo i fałsz). Postęp oświaty i udoskonalenie polreyi uczyniły pierwszy z
page0086 78 Summa teologiczna ciwstawne, gdyż pierwsze rozróżnienie dzieje się przez twierdzenie i p
Ma©J®inr®@i i ABdfeDoidM (2 połowa Ili w. n.e.) Był pierwszym uczonym, który zajął się głównie
Możemy stwierdzić, że autor zajął się zobrazowaniem życia Mikołaja Kopernika, gdyż od pierwszych str
Możemy stwierdzić, że autor zajął się zobrazowaniem życia Mikołaja Kopernika, gdyż od pierwszych str
Możemy stwierdzić, że autor zajął się zobrazowaniem życia Mikołaja Kopernika, gdyż od pierwszych str
Możemy stwierdzić, że autor zajął się zobrazowaniem życia Mikołaja Kopernika, gdyż od pierwszych str
Sama nauka gospodarcza to wiek XIX. W Niemczech pojawił się pierwszy podręcznik do polityki gospodar
382 Rozwój stosunków komunikacyjnych. gólności we Francji i w Niemczech znajduje się liczna i bardzo
15 podróżnych II i I klasy. Mianowicie pierwszy raz wysiada się na ostatniej stacji w obrębie K
0000055 (3) pierwszej godzinie, pojawia się leukoeytoza, wzrost białek ostrej fazy, niedokrwistość

więcej podobnych podstron