P1030341

P1030341



264 M.Polowczyk, E.Klugmann - PRZYRZĄDY PÓŁPRZEWODNIKOWE

Właściwości dynamiczne tranzystora JFET

Złączowe tnnzystory połowę są polecane m.in. do realizacji układów wielkiej i pośredniej częstotliwości oraz do układów przełączających, np. w systemach multipleksowych. Dlatego sprawą ważną jest znajomość właściwości dynamicznych wielko* i mało* sygnałowych.

Ogólnie rzecz ujmując, o właściwościach dynamicznych tranzystora JFET decydują dwa czynniki: reaktancje tranzystora i czas przelotu nośników przez kanał (tp). Drugi czynnik jest zwykle do pominięcia w zakresie pobudzeń impulsowych o czasie narastania przekraczającym kilkakrotnie czas przelotu, jest on także do pominięcia dla pobudzeń ze składowymi harmonicznymi o częstotliwościach f« 1/L.

Czas przelotu nośników przez kanał ma wartość zależną od długości kanału (I) i prędkości unoszenia nośników w podłużnym polu elektrycznym kanału. Natężenie tego pola posiada wartość minimalną przy źródle i rośnie w stronę drenu (patrz wzór (6.139)). Odpowiednio do natężenia kształtuje się prędkość nośników, przyjmując wartość od minimalnej przy źródle do maksymalnej (vm) przy drenie (w zakresie zaciśnięcia kanału).

W celu oszacowania wartości czasu przelotu przyjmijmy, że prędkość nośników wzrasta liniowo od zera do vra. Przy tym założeniu

_2L    (6.165)

p

gdzie: I - długość kanału.

Z powyższej zależności przy um=105m/s otrzymamy następujące czasy przelotu:

tpfpsl

2,0

0.2

1 fruń ]

100

10

Jak widać z powyższego, czas przelotu może być czynnikiem pomijalnym przy częstotliwościach do kilku GHz i impulsach o czasach narastania większych od ułamków ns.

O właściwościach dynamicznych tranzystora JFET decydują więc reaktancje tranzystora, a przede wszystkim pojemności międzyclektrodowe. Pewne znaczenie mogą mieć również indukcyjności doprowadzeń. Zwykle jednak w układach w.cz. i impulsowych o dużej szybkości działania używa się tranzystorów z możliwie najkrótszymi doprowadzeniami, uzyskując w ten sposób indukcyjności doprowadzeń rzędu 2nH, a więc wartości pomijalne w tych przypadkach.

Spośród pojemności tranzystora JFET wymienić należy: CGS - pojemność bramka* źródło, CGD - pojemność bramka-dren, CDS - pojemność dren-źródło. Dołączenie tych pojemności do elektrod wewnętrznych G, S’ i D’ stałoprądowego schematu zastępczego prowadzi do wielkosygnałowego, dynamicznego modelu tranzystora (rys.6.39a).

Linearyzacja modelu wielkosygnałowego w konkretnym spoczynkowym punkcie pracy tranzystora daje z kolei model małosygnałowy tranzystora (rys.6.39b). W wersji modelu na rys.6.39b dla uproszczenia pominięto konduktancje bramka-dren i branka-źródło, które formalnie w wyniku linearyzacji powinny pojawić się, a których wartości są pomijalnie małe w porównaniu z wartościami innych elementów schematu.

■)    b)


Rys. 6.39. Modele dynamiczne tranzystora JFET: a)wicłkosygnałowy. b) małosygnalowy


Pojemności CGD i CGS są składowymi pojemności bramka-kanał. Są to,wnonnaInycb warunkach pracy tranzystora, pojemności barierowe złącza bramka-kanał. Ich zależność napięciową można więc aproksymować wzorami:


CGS (UGS )!

gdzie: m - współczynnik^J4 ro * jJ' Vj. napięcie wbudowane złącza.



ęppfo)


i-■


Ur.


pizy


przy


/ Udg<Up (iUos-0


IUGS < UP | 1 ^DGm°


(6.166)


(6.167)


Wzory (6.166), (6.167) są słuszne dla zakresu omowego tranzystora. W zakresie zaciśnięcia kanału pojemności C0D i CGS stają się mało zależne od napięcia drenu, ponieważ praktycznie nie wpływa ono na kształt kanału. Jednocześnie w zakresie zaciśnięcia kanału pojemność CGD staje się znacznie mniejsza od Cqs, ponieważ powierzchnia czynna drenu znacznie zmniejsza się w tym zakresie.

Dla UDg > up mamy więc CGD «    , a CGS(UGS) można aproksymować wzorem

(6.16 7).



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
P1030332 246 M.Polowczyk, E.Klugmann - PRZYRZĄDY PÓŁPRZEWODNIKOWE Rys. 6.28. Malosygnalowc schematy
76883 P1030328 238 M.Polowczyk. E.Klugmann - PRZYRZĄDY PÓŁPRZEWODNIKOWE Rys. 6.23. Ładunkowy schemat
P1030317 216 M.Polowczylc, E.Klugmann - PRZYRZĄDY PÓŁPRZEWODNIKOWE Rys. 62. Symbole tranzystorów n-p
P1030321 224 M-Polowczyk, E.Klugmann - PRZYRZĄDY PÓŁPRZEWODNIKOWE 224 M-Polowczyk, E.Klugmann - PRZY
62910 P1030325 232 M.Polowczyk. E.Klugmann - PRZYRZĄDY PÓŁPRZEWODNIKOWE wykonania, m.in. od domieszk
P1030331 244 M.Polowczyk. E KIugmann - PRZYRZĄDY PÓŁPRZEWODNIKOWE W schematach zastępczych tranzysto
P1030327 236 M.Polowczyk. E.KIugmann - PRZYRZĄDY PÓŁPRZEWODNIKOWE 6.lJ. Właściwości dynamiczne
P1030352 284 M.Polowczyk. E.KJugmann - PRZYRZĄDY PÓŁPRZEWODNIKOWE a) b) Rys.658. Typowa zależność

więcej podobnych podstron