skanuj0010

skanuj0010



ROZDZIAŁ 9

Pozycja stojąca człowieka, pozycja siedząca, poruszanie się

Postawa pionowa człowieka wymaga zachowania równowagi. Ciało człowieka zbudowane jest z elementów — głowa, szyja, tułów — połączonych ze sobą w sposób ruchomy, a ich ciężar oparty jest na kończynach dolnych.

Warunkiem, który musi być spełniony, aby możliwe było utrzymanie równowagi przez człowieka w pozycji stojącej, jest odpowiednie ustawienie względem siebie składowych budowy ciała.

Na drodze ewolucji kończyny dolne osiągnęły specjalizację w budowie, jaka niezbędna jest do dźwigania ciężaru całego ciała.

Kończyny górne uwolnione zostały od brania udziału w przenoszeniu ciężaru ciała, dzięki temu u człowieka ich podstawową czynnością mogło stać się poruszanie przedmiotami czy też gestykulacja.

Pozycja stojąca w spoczynku

W pozycji stojącej w spoczynku ciężar ciała rozkłada się równomiernie na obie kończyny dolne, natomiast kończyny górne zwisają swobodnie po obu stronach tułowia. Często zdarza się, że pozycja stojąca w spoczynku wygląda inaczej, mianowicie cały ciężar ciała spoczywa naprzemiennie raz na jednej, raz na drugiej kończynie. Obciążenie wywierane przez część ciała znajdującą się powyżej miednicy jest przenoszone przez kręgosłup — który stanowi elastyczną konstrukcję zbudowaną z elementów kostnych oraz krążków międzykręgowych — na kość krzyżową. Ta ostatnia kość jest zatem poddawana działaniu sił, które wypychają ją w kierunku ku dołowi i do przodu. Siła ciążenia, która, jak wiadomo, ma zwrot ku dołowi jest powstrzymywana przez staw krzyżowo-biodro-wy wzmacniany przez potężne więzadła krzyżo-wo-biodrowe; natomiast działaniu siły skręcającej, skierowanej ku przodowi, przeciwstawiają się więzadła krzyżowo-guzowe i krzyżowo-kol-cowe (ryc. 9.1 a!. Obciążenie przenoszone jest z kości krzyżowej na miednicę, a następnie ku dołowi, poprzez kość udową, wzdłuż kości piszczelowej, na kość skokową. Ciężar ciała przekazywany zostaje następnie na łuki sklepienia stopy: od tego miejsca linia działania siły zaczyna przebiegać ukośnie, w kierunku do przodu — na głowy kości śródstopia oraz do tyłu — do guza piętowego.

Środek ciężkości ciała ludzkiego w pozycji stojącej, w spoczynku, znajduje się na wysokości drugiego segmentu kości krzyżowej, leżąc nieco do przodu od niego. Ponieważ ciało człowieka nieustannie się porusza, oczywiste jest, że również położenie środka ciężkości ulega ciągłym zmianom.

Pionowa linia, wzdłuż której przebiega linia działania siły obciążenia środka czworoboku podparcia ira:rz ryc. 9.Ib) skierowana jest ku dołowi i leży w płaszczyźnie przechodzącej przez: głowę kości udowej (lub nieco do tyłu od niejL dalej przez rzepkę, leżąc zatem nieco ku przodowi od kolana, i osiąga sklepienie stopy w punkcie znajdującym się 2—5 cm do przodu od stawu skokowo-goleniowego. Oś kości udowej i piszczelowej odchyla się od tej płaszczyzny o około 5 . Z tego powodu ciężar ciała wyzwala w stawie skokowo-goleniowym występowanie sił obciążająco-skręcających. Badania E.MG. czyli aktywności elektromiografi-cznej mięśni kończyny dolnej wykazują, że dla pokonania tych sil w czasie gdy stoimy spokojnie, cały czas wykazuje czynność mięsień płasz-czkowaty. Jest on zatem ważnym mięśniem posturalnym.

Ponieważ linia obciążania przebiega w pobliżu osi stawu kolanowego, to dla uzyskania zrównoważenia sił, działających w tym stawie, wystarczy mniejsza praca mięśniowa niż w stawie skokowo-goleniowym. W pozycji stojącej w spoczynku, w pełnym wyproście kolano nie jest w pełni „zablokowane”, jednak znajduje się już blisko takiego położenia, ponieważ jego składowe anatomiczne ułożone są względem siebie dość ściśle. Ponieważ w tej sytuacji rzepka daje się łatwo przesuwać na boki, można wykazać, że mięsień czworogłowy nie przejawia wów-

9.1

Linia, wzdłuż której działa siła ciężkości: (a) widok w rzucie A-P; (b) widok w rzucie bocznym (usunięta została większa część kości strzałkowej).


13*


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
51430 skanuj0012 Pozycja stojąca człowieka, pozycja siedząca, poruszanie się Cykl chodu. cn poru), d
35726 skanuj0014 Pozycja stojąca człowieka, pozycja siedząca, poruszanie się z podłożem, w czasie tz
66879 skanuj0007 Rozdział 2OSADNICTWO WIEJSKIE2.1. Sieć osadnicza Osadnictwo wiąże się z działalnośc
img432 Pozycja Dennisona (Cooka) Pozycja: siedząca lub stojąca. Wykonanie: pozycja siedząca, nogi sk
skanuj0452 (2) Rozdział 17. ♦ System news Kod rozpoczyna się od wywołania funkcji session_start, doł
skanuj0207 (4) Rozdział 7. ♦ System plików 219 1.    Logowanie zakończyło się sukcese
skanuj0209 ROZDZIAŁ SIÓDMY: Kompozycja i inscenizacja 209 poniżej znajduje się kilka sugestii dotycz
P1070999 (4) sposób ich rozdzielić; światło posiada w najwyższym stopniu zdolność poruszania się i k
str070 (2) Rozdział VIRuch satelity w ziemskim polu grawitacyjnym * Poruszające się wokół Ziemi sate
92 93 Nauczmy się także wstawania z pozycji siedzącej Nauczyliśmy się już, co oznacza siedzenie dyna

więcej podobnych podstron