skanuj0086 (7)

skanuj0086 (7)



Roślinność siedlisk leśnych

172

owłosiona, często w górze rozgałęziona. Uście naprzeciwległe, duże, po 3-4 w okółkach, na bardzo krótkich ogonkach, podłużnie jajowate, puszysto owłosione, z gruczołkami. Kwiatostany wierzchołkowe w formie wielokwiatowej wiechy. Kwiaty żółte z czerwonym obrzeżeniem, kielich 5-płatkowy. Korona również 5-płatkowa, zrośnięta u nasady. Kwitnie od czerwca do kwietnia.

Tojeść rozesłana

Lysimachia nummularia L.

Rodzina: pierwiosnkowate Primulaceae

Roślina trwała. Występuje głównie na niżu, ale można ją spotkać również w górach, w wilgotnych lasach. Charakterystyczna dla LŁw. Łodyga do 50 cm, rozesłana, ukorzeniająca się, kanciasta, czasem rozgałęziona. Liście prawie okrągłe, wcięte przy krótkim ogonku, naprzeciwległe, niewielkie. Kwiaty pojedyncze na krótkich szypułkach, gwiazd-kowate, 5-krotne. zrosłoplatkowe. złotożótte, działki kielicha mniejsze i czerwono nakrapiane. Kwitnie od czerwca do września. Owoc - rzadko spotykana pękająca torebka.

Torfowiec błotny

Sphagnum palustre L.

Rodzina: torfowcowate Sphagnaceae

C?B> Najpospolitszy z torfowców. Występuje na glebach torfowych i wilgotnych. Charakterystyczny dla Bw, BMw, BMb. Tworzy zwarte darnie. Łodyżka prosta, do 25 cm. Gałązki dachówkowato ulistnione. Listki łodygowe języczkowate, długości do 2 mm. Ustki gałązkowe zaokrąglone, na szczycie podwinięte. Puszka kulista, ciemnobrązowa, wyrastająca na szczycie na krótkiej szczecince. Zarodniki dojrzewają od lipca do sierpnia.

Torfowiec całolistny (ostrolistny)

Sphagnum acutifolium Ehrh. (S. nemoreum Scop.)

Rodzina: torfowcowate Sphagnaceae

<|24> Spotykany powszechnie zarówno na niżu, jak i w górach, gdzie rośnie nawet w piętrze kosodrzewiny. Występuje na siedliskach borów bagiennych i mieszanych bagiennych, a także w borach wilgotnych. Tworzy zielono-białe darnie. Łodyżka do 15 cm. Gałązki na końcu łodyżki szopiasto nastroszone. Listki występują w pęczkach po kilka, łodygowe są trójkątne, gałązkowe podłużnie jajowate. Puszka ciemnobrązowa, z płaskim wieczkiem, na krótkiej szczecince.

Torfowiec Girgensohna

Sphagnum girgensohnii Russ.

Rodzina: tortowcowate Sphagnaceae

Występuje na wielu wilgotnych siedliskach leśnych, szczególnie w górach, na terenach wyżynnych oraz na niżu w północnej części kraju. Jest wskaźnikiem silnego zakwaszenia gleby. Charakterystyczny dla siedlisk Bw, BMb, BMGb, BMGw. BGw, BWGw. Łodyga sztywna. Listki łodygowe z widocznym uszkiem. Listki gałązkowe bardzo niewielkie, jajowatolancetowate, zwężające się, ostro zakończone. Tworzy darnie barwy zielonej lub żółtej.

Torfowiec magellański

Sphagnum magellanicum Bridel.

Rodzina, torfowcowate Sf>hagnaceae

Występuje zarówno na równinach, jak i w górach na siedliskach borów bagiennych. Łodyżka prosta, rozgałęziona. Liście na łodydze trójkątne, na gałązkach jajowato wydłużone. Tworzy darnie barwy winnoczerwonej, a w cieniu niebieskawe. Z tego torfowca powstają torfowiska wysokie.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
12026 skanuj0088 (7) Roślinność siedlisk leśnych 176 Trzcinnik owłosiony Calamagrostis villosa (Chai
81974 skanuj0085 (7) Roślinność siedlisk leśnych 170 nego (LŁw). Łodyga wysokości do 60 cm, galęzist

więcej podobnych podstron