3784501561

3784501561



ROMANTYZM KULTURY NIEROMANTYCZNEJ (PRZYPADEK CZESKI) 49

otwiera nowe pole dla rozważań na temat obecności romantyzmu w czeskiej kulturze.

Zwolennicy tezy, iż był w niej obecny przypominają, że istnieje nie tyle romantyzm, co „romantyzmy”, niespójne nawet w obrębie jednego prądu literackiego1. Taka wielopostaciowość usprawiedliwiałaby poszukiwanie wpływów romantyzmu także w dziedzictwie Czechów.

Nie wdając się w te spory, pragnę podejść do problemu nieco inaczej - pytając o to, czego Czesi oczekują tropiąc ślady romantycznej tradycji u siebie? To pytanie warto kierować nie tylko pod adresem kultury wysokiej, lecz także popularnej, gdy wykazuje ona fascynacje o romantycznej proweniencji2. Nim się tym zajmę, pozostańmy jeszcze przez chwilę przy problemie złożonych, romantyczno-czeskich interakcji. Pogląd, że romantyzm nie trafił do gustu czeskich odbiorców, a nawet był tabu tej

1

   Por. Z. Hrbata, M. Prochazka, Romantismus a romantismy. Pójmy, proudy, konteksty, Praha 2005, Autorzy piszą “Już w 1824 roku było jasne, że nie istnieje jeden romantyzm (...)” (tamże, s. 10). Oddziaływania romantyzmu wynikało nie z syntetycznego charakteru, lecz z dyferencji i nie można go interpretować na podstawie określonego kanonu etycznego czy estetycznego (tamże, s. 11). Stanowisko to Hrbata wyraził wcześniej w książce Romantismus a Cechy. Te-mata a symboly v literarnich a kulturach souvislostech (Jinoćany, 1999). Wieloznaczność i pojemność pojęcia romantyzmu podkreśla G. Schulz, Romantika. Dejiny a pojem (Praha-Litomyśl 1999). Pracą przełomową, proponującą nowy ogląd relacji między romantyzmem a czeskim odrodzeniem narodowym, była książka V. Macury, Znameni zrodu. Ceske narodnl obrozeni jako kulturni typ, (Jinoćany 1995), do dziś wywołująca spoty na temat stanowiska autora w sprawie czeskiego romantyzmu. Hana Smahelova twierdzi, że romantyczny dyskurs w Czechach charakteryzują nie wyraźnie zarysowane sprzeczności i antytezy lecz ambiwalencje i koegzystujące dyferencje, poddane rozlicznym transformacjom (H. Smahelova, Hledani ćeskeho romantismu (w:) Romantyzm a romantismus. Metamorfozy a analogie romantismu v moderni polske a ćeske literaturę, ed. V. Forkova, K. Chainonikolas, Praha 2008, s. 38-39. Zwolennicy poszukiwania romantyzmu w czeskiej kulturze opowiadają się za ujęciem komparatystycz-nym, które ujawnia specyfikę czeskiego romantyzmu. Takie stanowisko wyraża m.in. Hrbata, Prochazka czy Hana Voisine-Jechova (Por.: Vyużiti snoveho zaźitku v narativnlm procesu. Uvahy na zaklade nekolika ćesko-francouzskych paralel (w:) „Ćeska literatura” nr 3/95, porównująca struktury narracyjne w dziele Machy i m.in. Nervala.

2

   Władze miasta Pisek, urządziły w roku 2011 wystawę rzeźb z piasku przedstawiających członków lokalnego rodu magnackiego. Wyróżniał się wśród nich hrabia Petr Vok z Rożmberka - renesansowy hulaka, którego pijatyki, astronomiczne długi i kawalerskie ekscesy przeszły do historii (był bohaterem filmów z lat 70. XX wieku, utrzymanych w poetyce czarnego humoru). Hrabia utożsamiał cechy, które w wieku XIX potępiali w polskiej szlachcie czescy działacze narodów i. Dziś Czesi „wygrzebują” z przeszłości swoich awanturników.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
ROMANTYZM KULTURY NIEROMANTYCZNEJ (PRZYPADEK CZESKI)    57 gdyby to zauważył. Ludzie
ROMANTYZM KULTURY NIEROMANTYCZNEJ (PRZYPADEK CZESKI)    51 i części krytyków. W pracy
ROMANTYZM KULTURY NIEROMANTYCZNEJ (PRZYPADEK CZESKI)    53 Rycerski kodeks zaniki po
ROMANTYZM KULTURY NIEROMANTYCZNEJ (PRZYPADEK CZESKI) 55 padku powieść to wyrafinowany narracyjnie za
SLAVICA LITTERARIA16, 2013, 1-2 DANUTA SOSNOWSKAROMANTYZM KULTURY NIEROMANTYCZNEJ (PRZYPADEK
Rys. Konstrukcja inżynierska z drewna klejonego. Aplikacja otwiera nowe możliwości dla użytkowników
HPIM2343 PODSUMOWANIE ROZWAŻAŃ NA TEMAT PRZEMYSŁU KULTUROWEGO Słowo ..przemysł kulturowy * zostało
RETORYKA I PRZEMIANY KULTURY Rozważania na temat wzajemnych relacji między retoryką a przemianami ku
w przypadkach zezów i forii P0PT_W13 Posiada szczegółową wiedzę na temat metod badania widzenia
Romantyzm a) Pankracy: b) Henryk: 2. W kontekście dotychczasowych rozważań na temat polemiki Henryka
19. Trudne przypadki metatezy krzyżowej olefin -nowe warunki i katalizatory (własny) N N204 404940 p
PODSTAWOWE POJĘCIA Oświecenie - epoka w dziejach kultury europejskiej przypadająca na wiek XVIII, zw
_1_Ł_ROMANTYZM UŻYTKOWY DŁUGIE TRWANIE ROMANTYZMU W KULTURZE POLSKIEJ
Slajd6 NOWE RYNKI A WARTOŚĆ DLA KLIENTA Internet otwiera nowe rynki, zwłaszcza w zakresie przesyłani

więcej podobnych podstron