Wiązary prefabrykowane o rozpiętości 10m a poddasze użytkowe

Menu


Wiązary prefabrykowane o rozpiętości 10m a poddasze użytkowe





pawelpiwowarczyk - 25-02-2010 15:35
Witam wszystkich serdecznie.
Przymierzamy się do budowy domu, więc pewnie będę często korzystał z wiedzy forum i forumowiczów.
Mam pytanie dotyczÄ…ce konstrukcji dachu.

Aktualnie uzgadniamy projekt domu. Dom parterowy, prostokąt 10x14 metrów. W środku same ścianki działowe.
Konstrukcja dachu i stropu ma być oparta na prefabrykowanych wiązarach.
Dach dwuspadowy, dachówka cementowa, kąt połaci 35 stopni.

Podczas budowy nie, ale w przyszłości chcielibyśmy zaadaptować poddasze.

Priorytetem jest niska cena wybudowania domu - stąd takie a nie inne założenia.

Wysłałem zapytania dotyczące konstrukcji dachu do kilku firm i uzyskałem rozbieżne odpowiedzi.
Jedni twierdzą, że bez problemu wykonają wiązary umożliwiające stworzenie poddasza użytkowego, inni że bez ściany nośnej lub podciągu nie zaprojektują konstrukcji z poddaszem użytkowym (z poddaszem nieużytkowym owszem).

Czy może ktoś doradzić mi w tej kwestii?



XX - 25-02-2010 15:41
tez mam 10x15 u mnie nie mozna bylo robic poddasza uzytkowego na wiazarach i bez podciagu pomiedzy scianmi
ja bym nie ryzykowala, poza tym piszesz o taniosci rozwiÄ…zania - hmm takie wiÄ…zary to musialyby po byku grubosc chyba miec a co za tym idzie i cene
moze lepiej pozostac przy parterówce albo zrobic nosną sciane gdzies pomiedzy i zastanowic sie nad zwykla wiezba (wiazary sa o jakiej minum 30% drozsze)



jajmar - 25-02-2010 15:44
Ile metrów chcesz przenaczyć na poddasze? Całą szerokośc budynku 10m czy może 3 metry?
Ogólnie pomysł kiepski jeżeli to ma być poddasze użytkowe, taniej bedzie zrobić ściane lub podciąg. Dźwigary kratowe maja sens (ekonomiczny) jak podasze jest nieużtkowe, ewentulnie powiedzmy jedno pomieszczenie wzdłuz kalenicy.



Klodziki - 25-02-2010 16:04
Ja mam dom 10 na 13 i mam wiązary. Mam je tak zaprojektowane, że tak jak pisze Jajmar mam wzdłuż kalenicy przestrzeń bez skosów szeroką na 3,10 i wysoką na 2,10, co daje mi 41 m kw. Ja mam kąt nachylenia dachu 28 st więc stąd 2,10, u Ciebie byłoby wyżej pewnie. Strop ma zwiększone obciążenie tak jak na użytkowe 150 kg/m kw. Robiąc kiedyś tam schody po środku parteru mam u góry dwa pokoje po 15 m kw i hol, czy małą łazienkę jeszcze. Więc da radę i to bez żadnych ścian nośnych czy podciągów, a koszt od normalnych wiązarów większy o 10%. Na forum jeszcze parę osób ma tak, chyba Magsos też i inni.



perm - 25-02-2010 18:52

Ja mam dom 10 na 13 i mam wiązary. Mam je tak zaprojektowane, że tak jak pisze Jajmar mam wzdłuż kalenicy przestrzeń bez skosów szeroką na 3,10 i wysoką na 2,10, co daje mi 41 m kw. Ja mam kąt nachylenia dachu 28 st więc stąd 2,10, u Ciebie byłoby wyżej pewnie. Strop ma zwiększone obciążenie tak jak na użytkowe 150 kg/m kw. Robiąc kiedyś tam schody po środku parteru mam u góry dwa pokoje po 15 m kw i hol, czy małą łazienkę jeszcze. Więc da radę i to bez żadnych ścian nośnych czy podciągów, a koszt od normalnych wiązarów większy o 10%. Na forum jeszcze parę osób ma tak, chyba Magsos też i inni. Przy 28 stopniach masz wiązary i pomieszczenie na poddaszu? Dom szer. 10 m? Pomieszczenie 3,1 szer, 2.1 wys? Możesz narysować (może zdjęcie?) jak to jest zrobione? Szczególnie jaka jest długość okapów. Rozumiem że dach masz ocieplony? Może jeszcze napisz z czego jest zrobiony pas dolny.



pawelpiwowarczyk - 25-02-2010 19:02
Dziękuję za odpowiedzi.

Pierwotnie miał być bez poddasza, ale warunki zabudowy nakładają obowiązek wykonania połaci o kącie 35 - 45 stopni. Szkoda nam tej przestrzeni.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że odzyskam tylko część poddasza. Jedna z sensowniejszych ofert wygląda następująco:

http://i47.tinypic.com/2qkkp5k.jpg

Wiązary są co pięćdziesiątkilka centymetrów. Widać rozwiązali kwestię nośności poprzez ilość elementów.

Dostałem także propozycję podobnej konstrukcji, ale gdzie strop wykonany jest z dwóch belek, tak jak tu http://www.mitek.pl/wiazary_stropowe.htm. Tutaj wiązary są co metr, a przestrzeń do wykorzystania jest nawet większa (6 metrów szerokości).

WyglÄ…da to sensownie.
Tyle, że dwie inne formy oświadczyły, że przy takim rozstawie w grę wchodzi jedynie: podciąg, poddasze nieużytkowe lub schowek o szerokości 2 metrów.

I teraz nie wiem, czy konstruktorzy z firm, od których otrzymałem oferty, nie poszli "po bandzie" i czy taki strop - pracując - nie będzie powodował rys na suficie lub pęknięć na ściankach działowych.



jajmar - 25-02-2010 19:22

I teraz nie wiem, czy konstruktorzy z firm, od których otrzymałem oferty, nie poszli "po bandzie" i czy taki strop - pracując - nie będzie powodował rys na suficie lub pęknięć na ściankach działowych. Rysy to akurat najmniejszy problem :) Praktycznie na 100% wystąpią.

Jakie przekroje pasa dolnego i górnego dobrały ci te firmy co 50 i co 100cm ?

Porblemem bedzie hasłas. Zadne cudowne materaiły nie pomogą bedzie stukanie.
Ogólnie to odradzam takie rozwiązanie. Chesz mieć poddaze zainwestuj w żelbetowy strop.



robertmm - 25-02-2010 19:47
http://foto.onet.pl/or691,k94j04013s...v,u.html#mtzkv

To jest projekt http://mgprojekt.com.pl/domki/komfortowy/index.php

Widziany podciąg to dwuteownik ipn 200 długości 5,3 m, postawiony na słupie 24x24 cm.
Możesz postawić taki słup i masz podciąg.



robertmm - 25-02-2010 19:51
http://mgprojekt.com.pl/domki/komfor...mfortowyp1.pdf tu masz te słupy przy łazience i sypialnia dziecka 9



Klodziki - 25-02-2010 19:56

Ja mam dom 10 na 13 i mam wiązary. Mam je tak zaprojektowane, że tak jak pisze Jajmar mam wzdłuż kalenicy przestrzeń bez skosów szeroką na 3,10 i wysoką na 2,10, co daje mi 41 m kw. Ja mam kąt nachylenia dachu 28 st więc stąd 2,10, u Ciebie byłoby wyżej pewnie. Strop ma zwiększone obciążenie tak jak na użytkowe 150 kg/m kw. Robiąc kiedyś tam schody po środku parteru mam u góry dwa pokoje po 15 m kw i hol, czy małą łazienkę jeszcze. Więc da radę i to bez żadnych ścian nośnych czy podciągów, a koszt od normalnych wiązarów większy o 10%. Na forum jeszcze parę osób ma tak, chyba Magsos też i inni. Przy 28 stopniach masz wiązary i pomieszczenie na poddaszu? Dom szer. 10 m? Pomieszczenie 3,1 szer, 2.1 wys? Możesz narysować (może zdjęcie?) jak to jest zrobione? Szczególnie jaka jest długość okapów. Rozumiem że dach masz ocieplony? Może jeszcze napisz z czego jest zrobiony pas dolny. Tak, przy 28 st. Odrazu zaznaczam, że ja nie zamierzam użytkować mieszkalnie tego poddasza. Zrobiłam tak, bo szkoda nie wykorzystać powierzchni nawet na strych, a jak kiedyś będzie potrzeba można zrobić tam pokoje. Tak na wszelki wypadek :) Więc na razie ocieplony będzie strop wełną, jako dolny pas wiązarów. Wygląda to tak jak na rysunku powyżej wklejonym, z tym przestrzeń jest 3.10 na 2.10.



Klodziki - 25-02-2010 20:03
[img]http://images43.fotosik.pl/265/711b843cecd1ed84m.jpg[/img][/url]

Tak to wygląda. Tam dalej w głębi są normalne wiązary, to jest garaż.



perm - 25-02-2010 20:09


Tak, przy 28 st. Odrazu zaznaczam, że ja nie zamierzam użytkować mieszkalnie tego poddasza. Zrobiłam tak, bo szkoda nie wykorzystać powierzchni nawet na strych, a jak kiedyś będzie potrzeba można zrobić tam pokoje. Więc na razie ocieplony będzie strop wełną, jako dolny pas wiązarów. Wygląda to tak jak na rysunku powyżej wklejonym, z tym przestrzeń jest 3.10 na 2.10.
Zapytałem bo przy takim nachyleniu i rozpiętości troche mało miejsca na cokolwiek użytkowego a o to pytał autor tematu. Myślałem że jakiś nowy patent :).



Klodziki - 25-02-2010 20:12
Ok, osobiście uważam, że jak ktoś chce dom z poddaszem to strop betonowy. Ja mam parterówkę, a to poddasze to tak jak napisałam na wszelki.......

A tak swoją drogą to wcale nie ma tam mało powierzchni, bo wyszło 40 m kw, na 3 metry szeroko, to całkiem, całkiem. ;)



robertmm - 25-02-2010 20:24
Ja osobiście uważam, że takie poddasze świetnie nadaje się na strych, graciarnie miejsce z walizkami itp. Osobiście tak będę robił. Bo raczej na pokój to bedzie za głośno jak ktoś będzie chodził na górze.



Klodziki - 25-02-2010 20:29
Zgadza się, dlatego napisałam, że jak ktoś planuje poddasze od razu jako mieszkalne to strop betonowy.



XX - 25-02-2010 21:14
ja tylko nie rozumiem czym sie kierujesz przy wyborze wiązarów.
BO taniej jest wykonac konstrukcje drewnianą i strop drewniany niż wiązary



pawelpiwowarczyk - 25-02-2010 22:06
Historia koncepcji jest następująca:
Dom ma być tani.
A więc mały piętrowy (salon, kuchnia, łazienka a u góry sypialnie) lub nieco większy parterowy. Wybraliśmy parterowy bez poddasza (takie upodobania).
W pierwszej kolejności braliśmy pod uwagę projekt gotowy, ale szybko zorientowałem się, że są zaprojektowane nieekonomicznie. Sam naszkicowałem projekt (który fachowiec przekształca teraz w prawdziwy projekt). Maksymalnie ekonomiczny: pomieszczenia "z wodą" zgrupowane razem, jeden komin, mało ścianek, w środku wyłącznie działowe, bez wykuszy, dwuspadowy dach, wiązary, poddasze nieużytkowe, itp.
Kupiliśmy działkę i... okazało się, że dach musi mieć 35-45 stopni. Stwierdziliśmy więc, że fajnie będzie mieć kilkadziesiąt metrów dodatkowych na poddaszu. Więc "przerobiliśmy" nasz projekt o poddasze, bez zmiany pozostałych założeń. Teraz sam już nie wiem, czy słusznie.

Nie bez znaczenia jest fakt, że poddasze zaadaptujemy najwcześniej kilka lat po wprowadzeniu się.

Bardzo podoba mi się koncepcja ze stropem wykonanym w postaci dwóch belek połączonych kratownicą (jak w linku do mitek.pl, który podałem post wyżej). Posiadam wykształcenie techniczne i doskonale wiem, że takie konstrukcje kratownicowe posiadają znakomite parametry wytrzymałościowe.

Wstyd przyznać - nie znam przekrojów. Wysłałem coś na kształt zapytania ofertowego i dostałem jedynie wizualizacje konstrukcji i ceny. Od każdej firmy to samo, więc pewnie tak wygląda zwyczajowa odpowiedź na tego typu zapytanie.

Pod podanym przeze mnie linkiem znajduje siÄ™ min. zdanie:
Więc może tak źle nie będzie? Zresztą - są jeszcze domy drewniane, gdzie strop jest podobny.

Uświadomiłem sobie, że nie podałem jednej, istotnej informacji:
Powierzchnię na poddaszu będziemy traktować pomocniczo.
Na parterze będą trzy sypialnie plus salon, a (przyszłościowo) na piętrze byłby gabinet, pokój dla gości, może małe studio foto, może pokój zabaw dla dzieci, jakiś schowek? Bez łazienki. A więc nie będzie użytkowane bardzo intensywnie.

Klodziki, ile zapłaciłaś za konstrukcję z wiązarów, z transportem i montażem? Ja dostałem oferty 16-29 tysięcy netto. A myślałem, że będzie to jednak niższy koszt.



Klodziki - 25-02-2010 22:19
Wysłałam PW.

U mnie też na dole 3 sypialnie i salon itd. Góra na razie to graciarnia, dodatkowa suszarnia i jak nie będzie potrzeby to tak też zostanie do końca. A tak jak mówisz może z czasem zrobimy tam jakiś pokój gościnny, zobaczy się.

XX przeliczałam i nie jest taniej. Poza tym tu inna jakość drewna zupełnie, montaż 1-2 dni, nie ma ścian nośnych, słupów, podciągów, a przy stropie drewnianym trzeba, itd itd.



XX - 25-02-2010 22:23
a wiele Was jest? bo jak znam zycie...to i tak na gore nigdy nie wejdziecie;)
drugie pytanie czy nie moznaby do gminy pisemko o odstapienie w waszym przypadku o ten kÄ…t dachu
trzeci sposob to zlozyc i czekac, najwyzej odwalÄ… ze za maly kÄ…t;)
a moze nie odwalÄ… ;)

ja mam wlasnie tak zrobione - kąt byl 35stopni wiec najpierw myslalam o wiazarach a ostatecznie mam strop drewniany bardzo przypominajacy wiazary - dwie belki stropowe łapią krokiew to wszystko jeszcze spięte jętką .Krokwie są podparte na calych 15 metrach płątwią podpartą na stropie drewnianym czyli na tych podwojnych belkach co 80cm słupkami
Boze sama siebie nie zrozumialam ale w kazdym razie wyszlo taniej a pomieszczenie ma 6mx15 (na dole jest 10mx15)
cenowo - o 10000 taniej niz wiazary ALE....
Tylko naprawde dobrze przemysl. bo pomieszczenia na gorze to jakies
100 000zł więcej. trzeba je ocieplic, oblozyc gk , pomalowac zrobic scianki dzialowe lazienke, okna, na dole miejsce na schody i same schody, elektryke wode ogrzewanieitditp
na moim strychu co to niby mial byc uzytkowy obecnie mam graciarnie.
I niepredko tam wejde a jak wejde to mi dziecko wyfrunie pewnie juz w swiat wiec znowu zejde bo bede juz styrana zyciem i nie bede chetnie brykała po schodach.
przemysl
parterówki rulez



Klodziki - 25-02-2010 22:28
Zgadzam się z XX :) Dlatego też ostatecznie została parterówka z graciarnią na górze :lol:



pawelpiwowarczyk - 26-02-2010 17:22
Napisz proszę, czy 10 tysięcy różnicy na konstrukcji samego dachu, czy w porównaniu całkowitych kosztów Twojego rozwiązania z kosztami rozwiązania opartego na wiązarach (licząc koszt dodatkowej ściany nośnej, podciągów itp. robót wykonywanych wcześniej ale bezpośrednio związanych z przyjętą koncepcję dachu)?

Wydaje mi się, że nie dość jasno podałem klucz do naszego rozwiązania.
Otóż poddasze w żadnym wypadku nie ma być pełnoprawną kondygnacją, z której będziemy codziennie intensywnie korzystać. To mają być pomieszczenia pomocnicze. Będę miał pilną robotę, to zamknę się w "komputerowym" na poddaszu, zamiast rozkładać się w salonie. Kupię za lat kilka synowi kolejkę, to rozłożymy ją w pokoju "na górze". Będziemy chcieli obejrzeć film, to udamy się do "telewizyjnego" (jeśli kiedykolwiek kupimy TV ;)
I tego typu funkcje pełnić ma poddasze.
Dodatkowo, poddasze zostanie wykończone dopiero za kilka lat (jak wyjdziemy z szoku i zapaści finansowej po budowie), a być może nigdy ;)

Bo o ile tańszym rozwiązaniem będzie poddasze nieużytkowe? 5-10 tysięcy? A więc za 10 tysięcy uzyskamy 40-50m2 potencjalnie użytecznej powierzchni (oczywiście po kosztownej adaptacji). Liczymy się z tym i taki koszt możemy ponieść.

Martwi mnie jednak co innego.

Bez wątpienia jednak - nie dość, że konstrukcja będzie droższa, to strop, przy wiązarach z poddaszem użytkowym, będzie bardziej wiotki.
Boję się, czy w efekcie nie otrzymamy stropu uginającego się pod wpływem pogody/czasu/wiatru/śniegu i sprawiającego problemy w eksploatacji?

Dlatego proszę użytkowników takiego rozwiązania (takiego, to znaczy dachu i stropu z wiązarów prefabrykowanych z użytkowym poddaszem) o podzielenie się wrażeniami z użytkowania tegoż. Bez względu na to, czy poddasze użytkują, czy dopiero mają zamiar je zaadaptować.



Serwis24 - 26-02-2010 20:39
Jeśli to będzie strop po którym będzie można chodzić to już muszą być grube belki i to podniesie cenę. Inaczej będzie jeśli to ma byc tylko strop jako konstrukcja sufitu, myślę, że taniej. Sprzeczne założenia: tanio i z poddaszem użytkowym. Dodatkowo komplikowanie ocieplenia nie obniży kosztów. Jeśli ma być tanio to bez poddasza użytowego. pozdr adam



XX - 26-02-2010 20:51
u mnie tańsza była konstrukcja więzby - 13000 więzba, 23000 wiązary

.jakie 5-10.000 za poddasze?
jedno zero więcej!

jak chcesz taki dodatkowy pokój to wybierz projekt gdzie inne pomieszczenia będą mniejsze kosztem tego jednego dodatkowego
chcesz prosta kalkulacjÄ™ czemu poddasze na pozniej to poroniony pomysl?

- schody - 10000
- porzÄ…dna plyta osb na jakims wyciszaczu- 5000
- ocieplenie stropu i wygłuszenie go- 5000
- ocieplenie połaci - 10000
- gk plus malowanie 5000
- scianki dzialowe z materialami 5000
- drzwi - 3000
- okna polaciowe 10000
- panele na podlodze 5000
- elektryka 5000
- co - 5000
juz mi wyszlo 68000 na szybko
a zapewniam Cię, że to nie wszystko;)

dobrze Ci radze ludzie nie lubia sie przyznawac do swoich błedów a ja wlasnie taki poplenilam robiac to idiotyczne poddasze



Klodziki - 27-02-2010 01:55
XX 13 tys więźba a ile strop?



Arturo72 - 27-02-2010 08:53

jak chcesz taki dodatkowy pokój to wybierz projekt gdzie inne pomieszczenia będą mniejsze kosztem tego jednego dodatkowego
chcesz prosta kalkulacjÄ™ czemu poddasze na pozniej to poroniony pomysl?

- schody - 10000
- porzÄ…dna plyta osb na jakims wyciszaczu- 5000
- ocieplenie stropu i wygłuszenie go- 5000
- ocieplenie połaci - 10000
- gk plus malowanie 5000
- scianki dzialowe z materialami 5000
- drzwi - 3000
- okna polaciowe 10000
- panele na podlodze 5000
- elektryka 5000
- co - 5000
juz mi wyszlo 68000 na szybko
Szybko liczysz i się przeliczyłaś ;)
Jeśli poddasze ma byc użytkowe w przyszłości i to tylko jako pokój rozrywki,hobby,strefa wyciszenia to na początek wystarczą schody strychowe-300-400zł,jak ma być jedno pomieszczenie to ścianki gk-500zł,drzwi niepotrzebne,okna połaciowe jedne lub dwie sztuki-1500zł,panele 500zł,elektryka-200-300zł,ocieplenie stropu tak czy tak trzeba robić,połaci nie koniecznie,co nie potrzebne lub jeden grzejnik-200zł.
Wyszło mi 3tys zł na dodatkowe pomieszczenie,niech będzie 5tys.zł.
No chyba,że ktoś ma za dużo kasy to oczywiście i 100tys.zł będzie mało ;)
Poza tym,jeśli ktoś wybiera parterówkę to przewiduje,że na parterze spokojnie zmieści się z rodziną bez żadnych ograniczeń a miejsce na strychu niejako w "gratisie" projektowym za małe pieniądze można wykorzystać i nie jest to mus,przynajmniej ja bym to tak traktował i tak potraktuje :)
A co do tematu to jeśli różnica między tradycyjną więźbą a wiązarami byłaby nieduża to wybrałbym to drugie ze wzgędu na sztywność konstrucji,jeśli ma to być różnica ponad 10tys.zł to robiłbym tradycyjny strop z dachem.



XX - 27-02-2010 08:53
ze stropem - u mnie jak pisałam dwie belki stropowe obejmują każdą krokiew.

właśnie dzisiaj o tym myślałam idąc na strych powiesić pranie.
zE tez nie mam suszarni na dole!

moj nastepny dom na 100% będzie parterówką bez żanych wygłupów na górze

[quote="Arturo72"]
Szybko liczysz i się przeliczyłeś ;)
Jeśli poddasze ma byc użytkowe w przyszłości i to tylko jako pokój rozrywki,to na początek wystarczą schody strychowe-300-400zł,jak ma być jedno pomieszczenie to ścianki gk-500zł,drzwi niepotrzebne,okna połaciowe jedne lub dwie sztuki-1500zł,panele 500zł,elektryka-200-300zł,ocieplenie stropu tak czy tak trzeba robić,połaci nie koniecznie,co nie potrzebne lub jeden grzejnik-200zł.
Wyszło mi 3tys zł na dodatkowe pomieszczenie,niech będzie 5tys.zł.
No chyba,że ktoś ma za dużo kasy to oczywiście i 100tys.zł będzie mało ;)
Arturo proszę cie ty mówisz o poddaszu uzytkowym czy o strychu.
Bo ja mowie o poddaszu 6mx15 takim jakie ja mam - zrobione z wiezby, ze stropem drewnianym.
pomieszczenie po obrysie 10x15, scianka "kolankowa" ma wysokosc 100, uzytkowego poddasza jest okolo 55m2.

300zł za schody na poddasze?czy na strych(ty liczyles z montazem czy liczysz same zakupy?)
elektryka 300zl na poddaszu?wliczasz pstryczki i kable?
scianki gk 500złto 20m2 samej plyty regipsowej a profile, stelaze, ocieplenie robocizna?
ocieplenie połaci nie trzeba robić? co Ty mówisz?
Ty puszczałeś kiedys kolejke z dzieckiem na nieocieplonym strychu w zimie?
Okna polaciowe 2 sztuki na taka przestrzen?

Ty chyba mówisz tak teraz mysle o rozwiązaniu na wiązarach z pomieszczeniem 2.5x6 i to nieuzytkowym. Bo napewno nie o poddaszu 6x15.
Btw masz takie poddasze albo budujesz moze?



Arturo72 - 27-02-2010 09:32

Szybko liczysz i się przeliczyłeś ;)
Jeśli poddasze ma byc użytkowe w przyszłości i to tylko jako pokój rozrywki,to na początek wystarczą schody strychowe-300-400zł,jak ma być jedno pomieszczenie to ścianki gk-500zł,drzwi niepotrzebne,okna połaciowe jedne lub dwie sztuki-1500zł,panele 500zł,elektryka-200-300zł,ocieplenie stropu tak czy tak trzeba robić,połaci nie koniecznie,co nie potrzebne lub jeden grzejnik-200zł.
Wyszło mi 3tys zł na dodatkowe pomieszczenie,niech będzie 5tys.zł.
No chyba,że ktoś ma za dużo kasy to oczywiście i 100tys.zł będzie mało ;)
Arturo proszę cie ty mówisz o poddaszu uzytkowym czy o strychu.
Bo ja mowie o poddaszu 6mx15 takim jakie ja mam - zrobione z wiezby, ze stropem drewnianym.
pomieszczenie po obrysie 10x15, scianka "kolankowa" ma wysokosc 100, uzytkowego poddasza jest okolo 55m2.
300zł za schody na poddasze?czy na strych(ty liczyles z montazem czy liczysz same zakupy?)
elektryka 300zl na poddaszu?wliczasz pstryczki i kable?
scianki gk 500złto 20m2 samej plyty regipsowej a profile, stelaze, ocieplenie robocizna?
ocieplenie połaci nie trzeba robić? co Ty mówisz?
Ty puszczałeś kiedys kolejke z dzieckiem na nieocieplonym strychu w zimie?
Okna polaciowe 2 sztuki na taka przestrzen? W typowych parterówkach z reguły nie ma ścianki kolankowej nie ma miejsca na normalne schody na poddasze i nie ma zaprojektowanych okien połaciowych,kąt nachylenia dachu jest max.25st.no chyba,że jest to projekt,który z góry zakłada możliwość wykorzystania podasza i tam jest spora przestrzeń do wykorzystania na gorze ale to już jest dom parterowy z poddaszem użytkowym a to nie to samo ;)
Wybierając taki projekt myśłimy o normalnym wykorzystaniu poddasza a więc strop drewniany raczej się nie nadaje na takie coś,takze odpada sprawa wiązarów oraz ocieplenia stropu ponieważ ocieplamy wtedy tylko połacie :)

Jeśli natomiast w normalnej parterówce występuje konieczność zmiany kąta dachu wynikającego z WZ,to jeśli chcemy wykorzystać powstałą przestrzeń niejako gratisowo,nie myśląc o "normalnym" użytkowaniu musimy gdzieś upchać te schody.Wybierając taki a nie inny projekt uważamy przecież,że na dole wystarczy nam miejsca do codzienego życia i rozrywki.
Najtańsze i "najmniejsze" są obrotowe-koszt 5tys,lub właśnie strychowe.
Jeśli decydujemy się na "normalne" otwarte schody to decydujemy się na normalne,codzienne użytkowanie poddasza,wiąże się to z koniecznością ocieplenia połaci nie dlatego,że będzie zimno na górze ale dlatego,że ciepło do ogrzania parteru będzie nam uciekało przez otwór na schody i dalej przez dach i rachunki za ogrzewanie będą bardzo wysokie.
Ale jeśli ma być to powierzchnia do wykorzystania od czasu do czasu i to dopiero za kilka lat to wystarczą nam schody strychowe.

Co do cen,to jesli mamy cztrey pokoje na parterze a chcemy po taniości zrobić dodatkowe pomieszczenie na gorze to w ramach wolnej chwili,nudów spokojnie możemy sobie dłubać na poddaszu sami.Podłączenie kabelków,pstryczków,malowanie dla normalnego faceta to nie problem,ułożenie paneli również,gk tak samo.



XX - 27-02-2010 10:34
artur a moge cie niesmialo zapytac o twoj dom? co wybudowales?



Arturo72 - 27-02-2010 10:54

artur a moge cie niesmialo zapytac o twoj dom? co wybudowales? Jeszcze nic ale koncepcję mam w głowie na 2+1 :)
Projekt:
http://www.tooba.pl/projekt-domu-Mil...idp,10266.html
Dach będzie zmieniony wg.WZ na 30st,na górze jedno pomieszczenie+ewentualnie schowek,być może akwarystyczne ze schodami strychowymi ;)
Jeśli za parę lat będe miał nadmiar grosza to pomyślimy o schodach kręconych ponieważ zajmują mało miejsca i można je ładnie wkomponowac w projekt i pełnym wykorzystaniu poddasza oczywiście dalej jako rozrywka a nie do codziennego użytku :)

Jeśli znajdę w miarę taniego wykonawce na wiązary to zrobiłby w takim stylu:
http://images40.fotosik.pl/261/a39d15f76369583c.jpg
1. Dzięki zastosowaniu wiązarów z płytkami kolczastymi można tworzyć poddasza bez słupów, co zapewnia swobodę podziału przestrzeni (na rysunku poniżej przykład rozwiązania dachu kopertowego bez podpór, pas dolny wiązara jest równocześnie belka konstrukcyjną stropu).



Klodziki - 27-02-2010 11:45
Przy takich wiązarach jak wkleiłeś zdjęcie koszt będzie znacznie wyższy, u mnie było to o 1,3 i wymagają one ścian nośnych.



Arturo72 - 27-02-2010 11:47

Przy takich wiązarach jak wkleiłeś zdjęcie koszt będzie znacznie wyższy, u mnie było to o 1,3 i wymagają one ścian nośnych. No to w takim razie zrezygnujemy z tego typu i weźmiemy tańsze rozwiązanie.



XX - 27-02-2010 15:46
Arturo pytam bo przed budową też mi się wydawało, ze wszystko kosztuje mniej niz kosztuje i na takie wyliczanki jak moje stukalam sie w glowe. Teraz juz wiem, ze sa 3 jednostki budowlane: 5000, 10000 i 15000zl;)

takie rozwiazanie jak wkleiles to prawie moje rozwiÄ…zanie - tylko scianki stolcowe mam wyzsze (tu chyba maja z 30cm).



pawelpiwowarczyk - 28-02-2010 09:04
Arturo - ta wypowiedź najlepiej odzwierciedla moją koncepcję.
Co do schodów, to kręcone odpadają. Jaki będziesz miał rozstaw wiązarów? 50, 60, 100 cm? To za mało na kręcone. Obstawiam, że optymalne będą samonośne, lekko zabiegowe, usytuowane wzdłuż belek.

Arturo, mnie również wydaje się, że zaprezentowana przez Ciebie konstrukcja jest zbyt delikatna (ścianki stolcowe). Nie potrzebujesz aż tak dużej szerokości, zresztą, tam nic nie umieścisz. Porównaj z konstrukcją wklejoną przeze mnie (to jest autentyczna konstrukcja z oferty, jaką otrzymałem). Tam zupełnie inaczej rozkładają się naprężenia na stropie, dzięki czemu wiązar może opierać się jedynie na zewnętrznych ścianach nośnych.

Mamo Martynki, mam wrażenie, że Twoim problemem nie jest istnienie stropu DREWNIANEGO, ale posiadanie domu z PODDASZEM UŻYTKOWYM.
Ja całe życie mieszkam w domach piętrowych. Dla mnie schody (i piętra) w domu są tak naturalne jak łazienka. Moje obawy budzi jedynie DREWNIANOŚĆ stropu, nie samo istnienie poddasza.

W konstrukcji z wiązarów z poddaszem użytkowym można (identycznie jak przy poddaszu nieużytkowym) ocieplić jedynie strop. Oczywiście wówczas poddasze ma ograniczoną użyteczność. Wiadomo. Wówczas koszt dachu wzrośnie jedynie o wyższy koszt samych wiązarów.

Źle mnie zrozumiałaś. 10 klocków za surowe poddasze, czyli jedynie za zmianę typu wiązarów.

Oj tak, tak. Wiem o tym doskonale. Cały czas się pilnuję. Wolę mieć gorsze samopoczucie i więcej kasy w kieszeni, niż odwrotnie.



XX - 28-02-2010 11:05
pawlepiowowarczyku ne jest moim problemem posiadanie poddasza, choc uwazam ze parterowki naprawde sa duzo bardzej wygodne
ja juz swoje powedzialam nt kostrukcji - u mnie jest wiezba plus sciana nosna pomiedzy tymi 10m i w zyciu nie zrobilabym tego rozwiazania o ktorym piszesz.



Monsiu - 05-03-2010 20:15
fajnie,że jest taka dyskusja, ja się podłączę :D
rozważałam właśnie niedawno konstrukcję z wiązarów ze stropem, na poddaszu uzytkowym.
parametry bardzo zbliżone do Klodziki - dom ma 10x13,5,kąt dachu 30 stopni,ścainy zewnętrzne są nośnymi i na tym koniec. kilka firm robiło oferty i za każdym razem dowiadywałam się,że się nie da :(
a właściwie to się da,ale przestrzeń poddasza będzie mieć 2,35 m szerokości na 1,90 wysokości - czyli taki stryszek wlaśnie, z obciązeniem 100kg/m2.
bez podpór i podciągów tylko takie rozwiązanie w moim przypadku - dlatego pytam Klodziki, jakim cudem ma wiązary przy podobnym rozwiązaniu? I tak dużą powierzchnię poddasza-uzytkową?

oferty przygotowane były przez przedstawicieli Mitka w mazowieckim i wielkopolskim.
Ta oferta z użytkowym stryszkiem cenowo zwaliła mnie z nóg....
wyszło na to,że tylko tradycyjna więźba + strop drewniany belkowy lub mitka z possi -joist (z krzyzulcami metalowymi).
Dostałam kolejną ofertę od przzedstawiciela Mitka, na sam strop w tych dwóch wariantach - kolejny szok - powierzchnia 80 m2 kosztowąła tyle, co wiązary ze stropem uzytkowym 2,35x1,9 w postaci stryszku :o :o :o

teraz poszukuję firmy z mazowieckiego (najlepiej spod W-wy), która może taki drewniany strop zmontować i nie wyceni tego na kilkadziesiąt tysięcy PLN. Bo taką dostałam ofertę. Dlatego pytam, gdzie ten strop jest tańszy od betonowego? Z której strony? Bo jakoś tego nie widzę...

Oczywiście pewnie zaraz odezwą się wszyscy, którzy wczoraj ścięli drzewo a dzisaij sami zmontowali strop - ja mam inne priorytety - drewno porządnie wysuszone i sama go nie położe,ani mój mąż,ani ojciec,szwagier, wujek itp. Muszę poszukać fachowca i chcę mieć strop porządnie zrobiony.
Sama na piechote wyliczyłam,że przy 75 m2 stropu (w finalnej wersji), poddasze użytkowe wyniesie 45 m2 (w dachu kopertowym)
I potrzebuję około 7 m3 drewna na to, plus okucia,robocizna itp.

Może ktoś może polecić kogoś do takiego stropu?



Carpenter78 - 05-03-2010 22:37
Wykonywalem cos takiego nie raz, tutaj akurat dodatkowy pokoj nad garazem w technologii szkieletowej. Rozpietosc miedzy scianami jakies 8m na 7m

http://lh4.ggpht.com/_-XGHvrdfb9g/S5...2/IMG_6600.JPG

http://lh5.ggpht.com/_-XGHvrdfb9g/S5...0/IMG_6602.JPG

http://lh4.ggpht.com/_-XGHvrdfb9g/S5...0/IMG_6603.JPG

http://lh6.ggpht.com/_-XGHvrdfb9g/S5...0/IMG_6605.JPG

http://lh4.ggpht.com/_-XGHvrdfb9g/S5...0/IMG_6608.JPG

http://lh5.ggpht.com/_-XGHvrdfb9g/S5...0/IMG_6611.JPG

I w tej rozpietosc niezle to drgalo pod ciezarem. Roztaw wiazarow co 60 cm.



desmear - 06-03-2010 08:10
zacząłem tak jak Wy. tani dom, drewniany strop, wiązary, poddasze w pniejszym terminie do ewentualnej adaptacji. zebrałem oferty, przedyskutowałem z architektem i wyszło, że najtaniej jest mieć strop murowany, niewielką ściankę kolankową i czekać na późniejszą adaptację. serio.
Rozwiązania w Firmy MITEK są tak koszmarnie drogie, że murowanka wcale nie jest wiele droższa. uważam , że to są fajne konstrukcje, ale nie tanie.



kamieniarz - 06-03-2010 08:51
A pytałeś w Wiązary Burkietowicz z Odolanowa ? Mi robili i wyszło całkiem nie drogo .



Arturo72 - 06-03-2010 09:27

zacząłem tak jak Wy. tani dom, drewniany strop, wiązary, poddasze w pniejszym terminie do ewentualnej adaptacji. zebrałem oferty, przedyskutowałem z architektem i wyszło, że najtaniej jest mieć strop murowany, . Nie mogę się z tym zgodzić,jeśli porównywać drewniany strop robiony tradycyjnie to wyjdzie zdecydowanie taniej niż betonowy.Komfort użytkowania ?
Oczywiście,że poddasze z drewnianym to pomyłka ale parter z drewnianym ? Czemu nie,poddasze wykorzystujemy jak strych lub dodatkowe pomieszczenie rekreacyjne.Decydując się na parter stwierdzamy,że na dole spokojnie się pomieścimy a poddasze dojdzie nam "gratisowo" :)
Wszak jeśli myślimy nad stropem drewnianym tzn.chcemy zaoszczędzić trochę kasy bo innej opcji i zalet nie ma przy wyborze drewnianego.Budując dom z poddaszem użytkowym nie oszczędzamy a powiem więcej wydajemy dodatkową,niepotrzebną kasę na schody,ocieplenie,okna ew.balkony i uzbiera się nam spora sumka wg.mnie ponad 50tys.zł ;)
Nawet jeśli rozpatrujemy wiązary to cena musi być droższa w porównaniu do tradycyjnego stropu drewnianego ale z drugiej strony musimy porównać całość kosztów,łącznie z robocizną.
W betonowym będzie to koszt materiałowy stropu+koszt wylania+koszt więźby+koszt wykonania dachu.We wiązarach płacimy za wszystko łącznie z montażem i mamy strop+dach.

Podsumowując-w parterówce strop drewniany jak najbardziej pod względem ekonomicznym i komfortowym,z poddaszem użytkowym nie jest tak różowo,no chyba,że mamy już podrośnięte latorośle,które nie będą rowerkiem popierdzielały na górze albo nie będą bawiły się w chowanego czy berka a to znaczy,że jesteśmy już starzy a na starość wdrapanie się na poddasze po schodach do sypialni to nic przyjemnego czyli...budujemy następny tym razem parterowy dom z drewnianym stropem ;)



Monsiu - 07-03-2010 15:52

A pytałeś w Wiązary Burkietowicz z Odolanowa ? Mi robili i wyszło całkiem nie drogo . owszem,tak.Dom 10x13,5, dach 2-spadowy 200m2,prosty,bez żadanych fajerwerów - 20 tys zł. Czy to całkiem niedrogo? Nie powiedziałabym...

Właśnie ta firma zaprojektowała mi poddasze z wiązarów, gdzie uzyskam 2,35 x 1,9 przestrzeń uzytkową na poddaszu. Taki tunel na calej długości domu (13,5m), z obciązeniem 100kg/m2, czyli tylko stryszek mogę sobie tam zrobić.
Stryszek za 20k+schody+wykończenie....chyba można zrobić taniej i uzyskać większą przestrzeń na poddaszu???



zebacz - 08-03-2010 14:56
Hmm, osobiście popieram zdanie XX inwestycja na zasadzie "może się przyda i będzie tanio" jest IMHO mrzonką. No ale cóż marzenia kosztują niewiele, ich realizacja często krocie.

pozdr.
zebacz

P.S. Mam w planach budowę parterówki z poddaszem użytkowym i pierwsze co sobie wybiłem z głowy to jakąkolwiek adaptację poddasza - będzie tam jedynie strych i rekuperator ;)

Sitedesign by AltusUmbrae.