skanuj0004

skanuj0004



12 Wstęp

nazywa siebie Wilkołakiem. Wykorzystywał on starannie wypracowaną metodę wpływania na dzieci, aby zwabiać je do pokrzyżackiego zamku, w którym były przygotowywane na mięso armatnie pod koniec II wojny światowej. Mamy więc tu symboliczny obraz owego, na wskroś destrukcyjnego działania perwersyjnej fascynacji dziećmi i dziecięcością.

Głównym tematem obecnej książki jest resoqalizacja przestępców seksualnych. Nie można jednak mówić o oddziaływaniach psychokorekcyjnych, jeśli się nie zna natury zaburzeń poddawanych resocjalizacji, tak jak nie można sobie wyobrazić leczenia bez znajomości choroby, jaką ma się zwalczyć, dlatego też trzy początkowe rozdziały poświęcam cechom przestępców seksualnych, na jakie skierowane są oddziaływania psychokorekcyjne.

W pierwszym rozdziale omówiłem genezę agresji seksualnej ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej znamiennego ujścia tej agresji, które ma miejsce w gwałtach oraz w morderstwach na tle seksualnym.

Rozdział drugi poświęciłem seksualnemu wykorzystywaniu dzieci.

Rozdział trzeci koncentruje się na dość specyficznym sprawcy, bo nie-odbiegającym zbytnio wiekiem od ofiary, czyli na dziecku, które wykazuje skłonności do tego, aby kierować agresję seksualną przeciwko innemu dziecku. Problem ten wydaje się obecnie nieco mniej eksponowany w literaturze poświęconej seksualnemu wykorzystywaniu dzieci, a jest to zagadnienie równie groźne (przez wzgląd na jego urazorodność) jak wykorzystywanie seksualne dziecka przez dorosłych.

Czwarty i moim zdaniem najważniejszy rozdział dotyczy resocjalizacji przestępców seksualnych. Omawiam w nim ogólne prawidłowości resocjalizacji przestępców seksualnych, metody i strategie stosowane w tego rodzaju oddziaływaniach psychokorekcyjnych oraz przedstawiam w aneksie przykłady dwóch programów jako ewentualnych, konkretnych wzorów do zastosowania. Jeden z nich to program STOP, szczególnie rozpowszechniony na Wyspach Brytyjskich, a drugi, „Respect”, jest przeznaczony do resocjalizacji przestępców seksualnych wykazujących cechy upośledzenia umysłowego.

Pracę zamyka rozdział poświęcony metodom oceny niebezpieczeństwa powrotności do przestępstw seksualnych oraz sposobom zabezpieczenia społeczności lokalnych przed osobnikami powracającymi z zakładów resocjalizacyjnych, których patologiczne preferencje i zachowania seksualne, choć usilnie i fachowo przemodelowywane, mogą na nowo ożyć, stanowiąc wielkie zagrożenie.

Mam wielką satysfakcję, że pracę tę zechciało ocenić dwóch wybitnych specjalistów - prof. Zbigniew Lew-Starowicz i prof. Wojciech Poznaniak. Jestem wdzięczny Recenzetom zarówno za docenienie mego trudu i pozytywną ocenę pierwszej wersji książki, jak i przede wszystkim la wskazanie szeregu usterek, które starałem się możliwie dokładnie poprawić.

Adresatami mojej pracy są przede wszystkim psychologowie parający nię resocjalizacją i studenci tego kierunku. Pragnąłbym, aby książka ta zapoczątkowała jakże potrzebną u nas specjalizację w zakresie resocjalizacji przestępców seksualnych. Problematyka książki może też zainteresować prawników, i to nie tylko penitencjarystów, pracowników socjalnych oraz tych wszystkich, którym bliska jest troska o zapewnienie ładu społecznego i potrzeba lepszego poznania sposobów, które ład ten pomogą utrzymać.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0004 12 Wstęp nazywa siebie Wilkołakiem. Wykorzystywał on starannie wypracowaną metodę wpływan
skanuj0015 (12) AUcrimlywę (nazywaną toi alternatywą zwykłą czy nierozłączną) charakteryzuje następu
skanuj0009 (361) Wstęp 16 Wystarczy, by różnic narosło więcej, by nałożyły się na nic granice państw
skanuj0044 (12) 52 Gwiazdki 6 gwiazdek (środek i ramiona) 5 bączków (promyki) ! Wokół jednej z gwiaz
skanuj0003 (236) Wstęp W niniejszej pracy podjęty został temat transportu bliskiego materiałów sypki
II kolokwium z fizyki  12 2010 zestaw B (kul/ pionowanych Owic/oń iffrtó-- I u / ho pillikUiW ZEST
58018 skanuj0009 (361) Wstęp 16 Wystarczy, by różnic narosło więcej, by nałożyły się na nic granice
76112 skanuj0003 (236) Wstęp W niniejszej pracy podjęty został temat transportu bliskiego materiałów
38121 skanuj0130 (12) Zarządzanie zapasami Zapas Rys. 5-4. Ilustraq a zmian popytu dla danych jak na
SCAN0645 12 Gustaw Le Bon, Psychologia tłumu W wieku ubiegłym zasadniczymi czynnikami wpływającymi n
59478 skanuj0031 82 PEDIATRIA nem, trwa dłużej i ma wyższą częstotliwość. Głównymi czynnikami wpływa
img115 (6) Wstęp partię magnacką. Olbrzymią większość spraw, które z instancji niższych wpływały na
SCAN0645 12 Gustaw Le Bon, Psychologia tłumu W wieku ubiegłym zasadniczymi czynnikami wpływającymi n

więcej podobnych podstron