2588001551

2588001551



wydarzenia społeczne (masowe strajki) zagrażające stabilności ekonomicznej kraju oraz działania skierowane przeciwko porządkowi konstytucyjnemu.

Kolejnym wydarzeniem o charakterze globalnym, które miało kolosalny wpływ na postrzeganie zagadnień związanych z bezpieczeństwem, była polaryzacja polityczna, ideologiczna i militarna świata po II wojnie światowej. Ostatecznie została ona zdefiniowana przez Winstona Churchilla w przemówieniu wygłoszonym w Fulton 5 marca 1946 r., gdzie oświadczył o potrzebie stworzenia „żelaznej kurtyny" pomiędzy dwoma sprzecznymi i skonfliktowanymi światami1. Natomiast sposób prowadzenia polityki zagranicznej, przygotowywanie się do globalnego konfliktu militarnego oraz specyficzne podejście do zagrożeń wewnętrznych i tworzenie systemów bezpieczeństwa wewnętrznego składały się na nową filozofię działania, trafnie określoną, prawdopodobnie przez Waltera Lippmanna - „zimną wojną''2.

W wyniku traumy wojennej społeczeństwo międzynarodowe czuło potrzebę stworzenia systemu bezpieczeństwa globalnego oraz zabezpieczenia praw i wolności człowieka. Jeszcze w trakcie wojny 26 czerwca 1945 r. w San Francisco przez 50 z 51 krajów członkowskich (Polska podpisała ją dwa miesiące później) została podpisana Karta Narodów Zjednoczonych, która weszła w życie 24 października tego samego roku, po ratyfikowaniu jej przez pięć krajów założycielskich (Chiny, Francja, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Związek Radziecki) oraz większość sygnatariuszy. Kraje podpisujące Kartę zobowiązały się do przestrzegania jej postanowień jako prawa międzynarodowego. Karta, choć sama nie zawiera katalogu praw podstawowych, podnosiła aż siedmiokrotnie kwestie związane z prawami człowieka (art. 1,13,55, 56, 62, 68, 76) - mówi się tam o popieraniu, przestrzeganiu, poszanowaniu praw człowieka. Twórcy KNZ zdecydowali się na podjęcie tematu praw człowieka, aby je przywrócić oraz podkreślić godność i wartość jednostki. Narody Zjednoczone uznały, że wszyscy ludzie są równi. Warunkiem niezbędnym do ochrony praw człowieka jest postęp społeczny i poprawa warunków życia. W tym celu utworzono Organizację Narodów Zjednoczonych, która na sesji Zgromadzenia Ogólnego 10 grudnia 1948 r.

15

1

   R. Cowley (red), Zimna wojna, Warszawa 2009, s. 10.

2

   Tamże, s. 9-10.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
KULWICKI Eugeniusz 210# Koncepcje ruchu ludowego w zakresie struktury społeczno-ekonomicznej kraju w
Główne instytucje wpływające na stabilność ekonomiczną i finansową kraju Podhalańska
Powstanie spółki w 1992r. było efektem przemian społeczno-ekonomicznych w kraju. Zaczął funkcjonować
II. Co to jest ekonomia społeczna Jak widać, nie zawsze z samego faktu prowadzenia działalności gos
page0079 wynika, co łatwo pojąć, wzrost szkody w miarę rozwoju ekonomicznego kraju; okolice przemysł
skanuj0049 2 XCVI RODOWÓD I RliCEPCJA TWÓRCZOŚCI z tym dreszcz metafizyczny. Czynniki zagrażające st
Dynamika struktur 7. Od działań masowych do ruchów społecznych Społeczeństwo masowe. Działania
grzybica6 DERMATOFITOZY dermatofitozy nie są chorobami wywołującymi masowe upadki zwierząt straty e
Motę ztitimi związanych z powstaniem społeczeństwa masowego zwy- kk, sl<f upatrywać w przejściu o
Nie taki atom straszny... Elektrownie jądrowe są nie tylko stabilnymi i ekonomicznymi w długim

więcej podobnych podstron