DSC00621 (2)

DSC00621 (2)



63


III. Psychologia analityczna C.G. Junga

drugą faząfprocesu indywiduaęjiJ W okresie tym zrezygnował z pracy na uniwersytecie/ zamknąt^śię wToręgu rodziny, opiekując się jednak nadal swoimi pacjentami. Jung, zanim opisał drugą fazę procesu indywiduacji, sam ją przeżył:

„Sam musiałem przeżyć owo pradoświadczenie, a ponadto uzasadnić realność tego, co doświadczyłem (...), pokazać, że są to doświadczenia kolektywne, które mogą się powtórzyć także u innych ludzi, i tego starałem się dowieść w mojej późniejszej pracy naukowej” (cyt. za Prokopiuk, op. cit., s. 13).

Jung uważał, że poznanie pociąga za sobą konsekwencje etyczne: „kto nie traktąje zdobytego poznania jako obowiązku moralnego, ulega pokusie pychy" (op. cit.). Całość swoich osobistych doświadczeń, które stanowiły podstawę jego teorii, opisał Jung w małym traktacie, który ukazał się dopiero po jego śmierci Septem sermones ad mortuos - (Siedem kazań do zmarłych]). Te osobiste doświadczenia, aby stały się użyteczne dla innych, musiały zostać przetworzone intelektualnie, opracowane zgodnie z zasadami naukowego uzasadniania. Tutaj ogromną rolę odegrała niezmiernie bogata jego wiedza z różnych dziedzin, tutaj także ujawniła się jego intelektualna genealogia, 1

Religia protestancka ze swym teologicznym zapleczem, mistycy nad-reńscy - to tylko jeden z nurtów kształtujących jego myśl teoretyczną. Ogromną rolę odegrała filozofia romantyczna: idea Fichtego dotycząca jaźni konstytuującej świat, filozofia HćHellinga analizującego stosunek miedzy duchem a naturą, poglądy Hartmanna na celowo działającą nieświadomość jako osnowę świata.

Obok filozofii na myślenie Junga wywarły wpływ rozwijające się wtedy intensywnie antropologia kulturowa i religioznawstwo. Oczywiste jest, że pozostawał on także w kręgu wpływów współczesnych mu nauk przyrod-niczych, a szczególnie psychiatrii mającej w tych czasach wielu wybitnych przedstawicieli. Czerpiąc obficie z wielu źródeł, Jung pozostał całkowicie oryginalny w swej koncepcji, może właśnie dlatego, że u jej podstaw stało autentyczne, osobiste doświadczenie. W swym szkicu o Jungu Rosińska pisze, iż wymyka się on wszelkim klasyfikacjom. Trudno go jednoznacznie określić j ako psychologa, lękąrzą czy filozofa:

„Poruszał sprawy dręczące ludzi od najdawniejszych czasów, wdąż na nowo odżywające i wdąż na nowo rozwiązywane; sprawy poznania samego siebie w najszerszym sensie: siebie jako jednostki i jako gatunku ludzkiego; sprawy inwariantów kulturowych i ich wyznaczników; sprawy racjonalnego i irracjonalnego; tego co ludzkie, i tego co zwierzęce w człowieku. Zastanawiał się nad tym, co to jest los i zło. Był mędrcem" (Rosińska, 1982).

J 2. KONCEPCJA PSYCHIKI


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
DSC00621 (2) 63 III. Psychologia analityczna C.G. Junga drugą faząfprocesu indywiduaęjiJ W okresie t
DSC00629 71 III. Psychologia analityczna C.G. Junga ny może lepiej, pełniej niż jednostka przystosow
DSC00631 III. Psychologia analityczna C.G. Junga 73 poziomie, otwarta na coraz to nowe doświadczenia
DSC00633 III. Psychologia analityczna C.G. Junga 75 wać sobie radę ze swym Cieniem, to zrobił dla św
DSC00637 III. Psychologia analityczna C.G. Junga 79 Innymi słowy powiedzieć można, że ta część nasze
DSC00619 (2) III. Psychologia analityczna C.G. Junga 61□ 1. SZKIC BIOGRAFICZNY C.G. Jung urodził się
DSC00617 (2) 89 Ul. Psychologia analityczna C.G. Junga wyraźnie w tak ważnej dla psychologii kwestii
DSC00623 (2) 65 111. Psychologia analityczna C.G. Junga Jo zespól wyobrażeń, który stanowi centrum p
DSC00627 (2) 69 IU. Psychologia analityczna C.O. Junga runków, w jakich przyszło jej żyć, tak aby je
DSC00635 77 ///. Psychologia analityczna C.G. Junga trygująca różnych badaczy zajmujących się człowi
DSC00639 Ul Psychologia analityczna C.G. Junga 81 w biblijnej opowieści o Ablu i Kainie, o Jakubie i
DSC00641 ///, Psychologia analityczna C.G. Junga 83 „Stworzenie kobiety z żebra wyjętego Adamowi moż
DSC00615 (2) PSYCHOLOGIA ANALITYCZNAC.G. JUNGA W jednej ze swych prac C.G. Jung zawarł stwierdzenie,
IMG63 Czy psychoanaliza jest nauką? Karl Poppar (filozof nauki): Dana teoria jest naukowa, jeśli wy

więcej podobnych podstron